Mówi się, że “śmiech to zdrowie”. Jest w tym sporo prawdy, ponieważ regularne wybuchu śmiechu wpływają pozytywnie na cały organizm. Działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie oraz wspomagają układ odpornościowy. Ponadto śmiech wzmaga wydzielanie endorfin (hormonów szczęścia), co prowadzi do obniżenia poziomu stresu i poprawy samopoczucia.
Naukowcy od lat zastanawiają się, które części mózgu są aktywne podczas śmiechu. Dotychczas podkreślano rolę obszarów korowych, a w szczególności płata czołowego, który uznano za ośrodek poczucia humoru. W najnowszym badaniu kanadyjscy naukowcy z University of Western Ontario postanowili sprawdzić, czy inne obszary mózgu również uczestniczą w przetwarzaniu żartów. W szczególności skupili się na prążkowiu – strukturze podkorowej zaangażowanej w kontrolę funkcji poznawczych, emocji i motywacji. Wyniki potwierdziły ich hipotezę – w rozumieniu i docenianiu humoru istotną rolę odgrywa część grzbietowa i brzuszna prążkowia.
W badaniu wzięło udział 26 zdrowych dorosłych obu płci. Eksperyment obejmował dwa zadania, których celem było rozśmieszenie uczestników. Pierwsze polegało na słuchaniu żartów, a drugie na oglądaniu serialu komediowego “Kroniki Seinfelda”. W trakcie wykonywania zadań naukowcy przy pomocy obrazowania metodą rezonansu magnetycznego badali reakcję mózgu uczestników na bodźce humorystyczne.
Okazało się, że w przebiegu obu zadań doszło do pobudzenia struktur korowych mózgu, takich jak zakręt czołowy dolny i środkowy oraz skroniowy środkowy. Dodatkowo zaobserwowano zwiększoną aktywność w obrębie części grzbietowej i brzusznej prążkowia. To właśnie prążkowie uczestniczy w przetwarzaniu informacji i rozumieniu żartów. Autorzy podkreślili również rolę części brzusznej prążkowia, która – jako część układu nagrody – odpowiada za odczuwanie przyjemności z żartów.
Powyższe odkrycia naukowe uzupełniają dotychczasową wiedzę dotyczącą sposobu przetwarzania humoru w mózgu. Wskazują na rolę struktur podkorowych, które były pomijane w poprzednich badaniach. Być może w przyszłości wyniki te zostaną wykorzystane w leczeniu zaburzeń nastroju, w przebiegu których ocena lub zrozumienie humoru są ograniczone.