...

Hormon od (nie)jedzenia słodyczy

Współpraca naukowców ze Stanów Zjednoczonych i Danii może przynieść efekty w postaci innowacyjnego leku przeciw otyłości.

Większość ludzi od czasu do czasu lubi zjeść coś słodkiego. Jednak nadmierne spożywanie pokarmów zawierających cukry proste może prowadzić do wielu problemów, w tym otyłości i cukrzycy typu 2. Zrozumienie biologicznych mechanizmów uczestniczących w kontrolowaniu spożycia cukru może dostarczyć sposobów na zapobieganie tym problemom zdrowotnym.

Badacze z amerykańskiego University of Iowa Carver College of Medicine i duńskiego Uniwersytetu w Kopenhadze zajmują się tym problemem. Skoncentrowali się na działaniu hormonu nazywanego czynnikiem wzrostu fibroblastów 21 (FGF21, ang. fibroblast growth factor 21). Odgrywa on istotną rolę w kontroli bilansu energetycznego, masy ciała i wrażliwości na insulinę.

“To pierwsze badanie, które rzeczywiście pozwoliło zidentyfikować działanie tego hormonu w mózgu i dostarczył bardzo ciekawych informacji na temat tego, jak reguluje on spożycie cukru – mówi dr Matthew Potthoff, współautor badania.”

Już wcześniej było wiadomo, że FGF21 wytwarzany jest w wątrobie w odpowiedzi na podwyższony poziom glukozy we krwi. Kiedy hormon ten dociera do mózgu, tłumi chęć spożywania cukrów. Opierając się na tej wiedzy, międzynarodowy zespół zbadał, które dokładnie komórki w mózgu zawierają receptory dla FGF21. Było to trudne choćby przez fakt, że hormon ten jest wydzielany w niewielkich ilościach, trudno jest go zatem wykryć. Naukowcom udało się jednak ustalić, że oddziałuje on na neurony glutaminergiczne zlokalizowane w brzuszno-przyśrodkowej części podwzgórza. Skutkuje to zwiększeniem wrażliwości komórek nerwowych na glukozę i zmniejszeniem spożycia cukrów.

Poznanie tego mechanizmu może okazać się kluczem do skutecznego leczenia otyłości. Już teraz prowadzone są prace nad lekami, których konstrukcja oparta jest na zmodyfikowanej postaci FGF21. Mają one być precyzyjnie ukierunkowane na zachowania kontrolowane przez ten hormon, w tym – zmniejszać ilość spożywanego cukru.

Bibliografia

Jensen-Cody S.O., Flippo K.H., Claflin K.E., Yavuz Y., Sapouckey S.A., Walters G.C., Usachev Y.M., Atasoy D., Gillum M.P., Potthoff M. FGF21 Signals to Glutamatergic Neurons in the Ventromedial Hypothalamus to Suppress Carbohydrate Intake. Cell Metabolism 2020

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Jak białka pomagają spać

Sen pojawił się na wczesnym etapie ewolucji zwierząt i pełni podobną funkcję u wielu gatunków. Zarówno jego długość, jak i jakość jest ważna dla zachowania zdrowia. Jakość snu określana jest m.in. na podstawie częstotliwości i ilości wybudzeń w ciągu nocy....

Archiwum: