...

GABA – neuroprzekaźnik pobudzający?

Najnowsze wyniki badań pozwoliły ujawnić nieznaną dotąd funkcję GABA.

Kwas gamma-aminomasłowy (GABA) to niezwykle istotny neuroprzekaźnik. Jego receptory są obecne niemal na powierzchni niemal wszystkich neuronów. Niekiedy bywa określany mianem “środka uspokajającego dla umysłu”, co obrazuje jego działanie zmniejszające aktywność neuronów. GABA uważany jest za kluczowy dla odporności na stres, zdolności do rozluźnienia się oraz dla stabilności nastroju.

Wyniki najnowszych badań przeprowadzonych w australijskim ośrodku badawczym Florey Institute of Neuroscience and Mental Health wykazały, że wyciszanie aktywności neuronów nie jest jedynym efektem działania GABA.

“Korzystaliśmy z modeli komputerowych z projektu Blue Brain, które przewidywały, że GABA może pełnić dwie różne funkcje – mówi dr Alexander Bryson, współautor badania. – Było to dla nas zaskakujące, ponieważ uważa się, że GABA przede wszystkim hamuje lub zmniejsza pobudliwość neuronów.”

Badacze przeanalizowali to zjawisko w laboratorium. Okazało się, że niektóre podtypy interneuronów mogą podlegać selektywnej modulacji przez GABA, a zatem ich aktywność mogła być zarówno zmniejszana, jak i zwiększana pod wpływem tego neuroprzekaźnika.

“Rezultat był ekscytujący i całkowicie sprzeczny z intuicją – mówi prof. Sean Hill, współautor badania. – Wynikają z niego znaczące implikacje dla zrozumienia zmian w obwodach mózgu w zaburzeniach zdrowia psychicznego.”

Dokonanie tego odkrycia byłoby niemożliwe bez współpracy specjalistów z dwóch różnych dziedzin: modelowania komputerowego oraz neurologii. Wyniki otrzymane przez ten interdyscyplinarny zespół pokazuje, jak duża jest złożoność mózgu i jak wiele możemy jeszcze dowiedzieć się o tak – wydawałoby się – dobrze zbadanych aspektach funkcjonowania tego narządu.

Bibliografia

Bryston A., Hatch R.J., Zandt B.-J. Rossert C., Berkovic S.F., Reid C.A., Grayden D.B., Hill S.L., Petrou S. GABA-mediated tonic inhibition differentially modulates gain in functional subtypes of cortical interneurons. PNAS 2020

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Jak białka pomagają spać

Sen pojawił się na wczesnym etapie ewolucji zwierząt i pełni podobną funkcję u wielu gatunków. Zarówno jego długość, jak i jakość jest ważna dla zachowania zdrowia. Jakość snu określana jest m.in. na podstawie częstotliwości i ilości wybudzeń w ciągu nocy....

Archiwum: