W następstwie propozycji wprowadzenia komercyjnych kasyn w Japonii naukowcy postarali się zbadać potencjał terapii przyrodą w odniesieniu do ludzi często przebywających w kasynach i podobnych miejscach. Badania zostały zainicjowane przez zespół badawczy kierowany przez profesora Yoshifumi Miyazakiego – emerytowanego profesora w Centrum Środowiska, Zdrowia i Nauk Terenowych na Uniwersytecie Chiba w Japonii. Skąd taki pomysł, i jak kasyna wiążą się z przyrodą?
Powszechnie wiadomo, że uzależnienie od hazardu ma poważne konsekwencje, tak ekonomiczne, społeczne, psychiczne, jak i fizyczne, dla osób nim dotkniętych. Jednym z głównych bodźców przyczyniających się do rozwoju i nawrotów tego zaburzenia jest stres. Jednak literatura badawcza wykazuje, że zastąpienie hazardu alternatywnymi sposobami spędzania wolnego czasu może zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwoju tego zaburzenia.
Kąpiele leśne są skutecznym i łatwo dostępnym sposobem na złagodzenie stresu. Liczne badania naukowe wykazały, że kontakt z przyrodą może obniżyć poziom stresu i pomóc ciału się zrelaksować. Zespół Miyazakiego miał na celu porównanie fizjologicznego i psychologicznego wpływu dźwięków natury lub miasta na pacjentów z zaburzeniami hazardowymi.
W eksperymencie wzięło udział 22 japońskich mężczyzn w wieku od 25 do 60 lat u których na podstawie skali na podstawie skali South Oaks Gambling Screen rozpoznano patologiczne uprawianie hazardu. Uczestnicy zostali losowo podzieleni na dwie grupy i wystawieni na działanie cyfrowych dźwięków natury lub dźwięków ruchu ulicznego na skrzyżowaniu miasta. Badani przez minutę słuchali nagrań na słuchawkach, po czym wypełniali kwestionariusz.
W ramach badania fizjologicznych skutków ekspozycji mierzono aktywność nerwową uczestników za pomocą czujników zmienności rytmu serca. Dla bezpośredniej oceny stresu wykorzystano pomiar zmian stężenia oksyhemoglobiny w mózgu. Subiektywnej oceny stresu dokonano za pomocą zmodyfikowanej wersji kwestionariusza metody różnicowania semantycznego oraz Profili Stanów Nastroju (POMS-2). Stanowiło to część oceny skutków psychologicznych.
Wyniki badania wskazują, że ekspozycja na bodźce naturalne wywoływały istotne obniżenie poziomu stresu i inne pozytywne reakcje wśród osób z hazardem. Nastąpił znaczny spadek stężenia oksyhemoglobiny w korze przedczołowej uczestników podczas słuchania dźwięków natury, co świadczyło o tym, że poczuli się bardziej spokojni i dobrze nastawieni. Potwierdziły to niskie wyniki w podskali emocji negatywnych POMS2 oraz poprawa ogólnego nastroju uczestników, poczucia komfortu i odprężenia.