...

Czy nastolatkowie ufają internetowi?

Wyniki badań ujawniły, że nastoletnia młodzież niezbyt dobrze radzi sobie z oceną wiarogodności informacji o treści związanej ze zdrowiem.

Jednym z wyzwań, z którymi musi poradzić sobie dzisiejszy człowiek jest ogromna ilość napływających zewsząd informacji. Do tradycyjnych ich źródeł dołączył szeroko pojęty internet, w tym media społecznościowe. Dostęp do nich i do prezentowanych za ich pośrednictwem treści jest niezwykle łatwy. Nie stanowi to jednak gwarancji, że napotkane tam informacje będą wartościowe. Wyniki wielu badań potwierdziły, że dostępne w internecie informacje np. dotyczące żywienia w większości nie są zadowalające. Niejednokrotnie są niekompletne, niedokładne, wprowadzające w błąd lub nawet szkodliwe.

Grupą, która wydaje się szczególnie narażona na te potencjalnie niebezpieczne dane, jest nastoletnia młodzież. Cyfrowy, internetowy świat jest bowiem integralnym elementem ich rzeczywistości i miejscem, w którym przede wszystkim szukają informacji. Tymczasem większość badań dotyczących poziomu zaufania do odbieranych informacji, także jeśli chodzi o internet, koncentruje się na osobach dorosłych. Badacze ze słowackich ośrodków naukowych postanowili sprawdzić, jak nastolatkowie radzą sobie z odróżnianiem prawdziwych informacji od fałszywych.

W tym celu naukowcy opracowali specjalny eksperyment. Poprosili grupę 300 osób – uczniów bratysławskich szkół średnich, dziewcząt i chłopców w wieku ok. 17 lat – o przeczytanie kilku krótkich wiadomości dotyczących prozdrowotnych właściwości różnych owoców i warzyw. Część z tych tekstów zawiera prawdziwe informacje, część była fałszywa. Niektóre prawdziwe informacje były podane w sposób neutralny, inne zaś zostały zaopatrzone w elementy redakcyjne – teksty zawierały superlatywy, klikbajtowe tytuły, odwołania do autorytetów, pogrubiony krój pisma oraz błędy gramatyczne. Wszystkie informacje fałszywe były neutralne. Zadaniem ochotników było określenie, czy i na ile dany tekst jest wiarygodny.

Analiza odpowiedzi ujawniła, że 48% ochotników określiła prawdziwe neutralne komunikaty jako bardziej wiarygodne niż komunikaty fałszywe. Jednak 41% uznało je za tak samo godne zaufania. 11% natomiast określiło prawdziwe neutralne komunikaty jako mniej godne zaufania niż fałszywe. Nie zaobserwowano istotnych różnic w postrzeganiu komunikatów neutralnych i tych, które zawierały elementy redakcyjne. Wyjątkiem były jednak klikbajtowe tytuły – ich obecność sprawiała, że ochotnicy postrzegali teksty jako mniej wiarygodne.

“Ponieważ nastolatki często korzystają z internetu, zwykle oczekujemy, że już wiedzą, jak podchodzić do znalezionych tam informacji i jak je oceniać – mówi dr Radomir Masaryk, współautor badania.”

Tymczasem uzyskane przez naukowców wyniki świadczą o tym, że młodzi ludzie niezbyt dobrze radzą sobie z odróżnianiem prawdziwych i fałszywych komunikatów o tematyce zdrowotnej, jeśli te wydają się wiarygodne i rozsądne. Autorzy postulują, że należy położyć większy nacisk na lepszą edukację nastolatków w zakresie korzystania z mediów, ale także w zakresie rozwoju umiejętności takich jak myślenie analityczne i rozumowanie naukowe.

Bibliografia

Greškovičová K. et al. Superlatives, clickbaits, appeals to authority, poor grammar, or boldface: Is editorial style related to the credibility of online health messages? Frontiers in Psychology 2022

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Jak działają psychobiotyki?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Zaburzenia odżywiania u osób starszych

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Kawa i mózg

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Archiwum:

Wesprzyj nas, jeśli uważasz, że robimy dobrą robotę!

Nieustannie pracujemy nad tym, żeby dostępne u nas treści były jak najlepszej jakości. Nasi czytelnicy mają w pełni darmowy dostęp do ponad 300 artykułów encyklopedycznych oraz ponad 700 tekstów blogowych. Przygotowanie tych materiałów wymaga jednak od nas dużo zaangażowania oraz pracy. Dlatego też jesteśmy wdzięczni za każde wsparcie członków naszej społeczności, ponieważ to dzięki Wam możemy się rozwijać i upowszechniać rzetelne informacje.

Przekaż wsparcie dla NeuroExpert.