...

Badanie krwi pomoże wykryć chorobę Alzheimera

Naukowcy z Uniwersytetu w Lund udowodnili skuteczność nowej metody diagnostycznej w wykrywaniu choroby Alzheimera i ocenie stopnia uszkodzenia mózgu na podstawie badania poziomu NFL we krwi.

Aby leczenie choroby Alzheimera przyniosło oczekiwane efekty, powinno być rozpoczęte jak najwcześniej. Jednak procesy neurodegeneracyjne, które skutkują rozwojem tego schorzenia, rozpoczynają się na długo przed wystąpieniem pierwszych objawów klinicznych. Dlatego tak bardzo istotne jest opracowanie skutecznych i łatwych w zastosowaniu narzędzi diagnostycznych, które pozwolą wykryć zmiany w strukturze mózgu jeszcze zanim pojawią się zaburzenia pamięci.

Obecnie stosowane metody diagnostyczne obejmują pomiar stężenia określonych związków chemicznych, mogących wskazywać na rozwój chorób neurodegeneracyjnych, w płynie mózgowo-rdzeniowym. Techniki te są jednak skomplikowane, czasochłonne i kosztowne, wymagają przeprowadzenia u pacjenta nakłucia lędźwiowego, które może skutkować licznymi powikłaniami. Zespół naukowców z Uniwersytetu w Lund i innych ośrodków badawczych opracował nową, dużo prostszą i szybszą metodę.

Badacze wykorzystali związek nazywany lekkim białkiem neurofilamentu (NFL, ang. neurofilament light protein). Od dawna wiadomo było, że przedostaje się ono do płynu mózgowo-rdzeniowego oraz do krwi, gdy komórki nerwowe mózgu ulegają uszkodzeniu lub obumierają. Stąd też podwyższenie poziomu NLF u osób cierpiących na choroby neurodegeneracyjne. Do tej pory brakowało jednak długoterminowych badań, których wyniki pozwoliłyby na ustalenie dokładności wyników otrzymywanych dzięki pomiarowi stężenia tego związku. Analizy przeprowadzone przez naukowców z Lund obejmowały próbki krwi pobrane w ciągu kilku lat od ponad 1500 osób.

“Odkryliśmy, że poziom NFL wzrasta wraz z rozwojem choroby Alzheimera i że te podwyższone stężenia są zgodne również z nagromadzonymi uszkodzeniami mózgu, które możemy zmierzyć za pomocą nakłucia lędźwiowego lub rezonansu magnetycznego – mówi dr Niklas Mattsson, współautor badania. – Niedawno opublikowane niemiecko-amerykańskie badane na małą skalę wykazało podobne wyniki w odniesieniu do rodzinnej choroby Alzheimera, bardzo rzadkiej formy tej choroby, silnie związanej z czynnikami dziedzicznymi. Podsumowując, badania te wskazują, że poziom NFL we krwi można wykorzystać do pomiaru uszkodzeń komórek mózgowych w różnych postaciach choroby Alzheimera.”

Pomiar stężenia NFL we krwi jako metoda diagnostyczna w kierunku choroby ALzheimera ma wiele zalet. Przede wszystkim pobranie krwi jest znacznie prostsze i bezpieczniejsze dla pacjenta, niż punkcja lędźwiowa, a także tańsze niż rezonans magnetyczny. Obecnie trwają prace przygotowawcze przed udostępnieniem tej techniki jako procedury klinicznej.

Bibliografia

Nattsson N., Cullen N.C., Adreasson U., Zetterberg H., Blennow K. Association Between Longitudinal Plasma Neurofilament Light and Neurodegeneration in Patients With Alzheimer Disease. JAMA Neurology, 2019

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Jak białka pomagają spać

Sen pojawił się na wczesnym etapie ewolucji zwierząt i pełni podobną funkcję u wielu gatunków. Zarówno jego długość, jak i jakość jest ważna dla zachowania zdrowia. Jakość snu określana jest m.in. na podstawie częstotliwości i ilości wybudzeń w ciągu nocy....

Archiwum: