...

Związek obecny w plastiku obniża inteligencję u dzieci?

Udowodniono, że bisfenol F, obecny m.in. w plastikowych opakowaniach, może wpływać na metylację genów płodu, a w konsekwencji także na inteligencję dzieci.

Niektóre substancje chemiczne, z którymi na co dzień styka się ciężarna kobieta, mogą niekorzystnie wpływać na płód rozwijający się w jej łonie. W okresie prenatalnym mózg dziecka jest szczególnie wrażliwy na tzw. związki endokrynnie czynne (EDC, ang. endocrine disruptor compounds), które zakłócają prawidłową sygnalizację hormonalną. Jednym z EDC jest bisfenol A. Wcześniejsze badania naukowe wykazały, że oddziałuje on negatywnie na rozwój układu nerwowego płodu. Jego powszechnie stosowanym substytutem, stosowanym m.in w plastikowych opakowaniach, jest bisfenol F. Wyniki jednej z ostatnich prac pokazują, że istnieje związek pomiędzy ekspozycją matki podczas ciąży na jego działanie a zaburzonymi funkcjami poznawczymi u jej dziecka w wieku szkolnym. Nie wyjaśniono jednak do tej pory jaki jest mechanizm tego oddziaływania.

Naukowcy sugerują, że różnego rodzaju czynniki środowiskowe, w tym wspomniane powyżej związki chemiczne, mogą powodować zmiany epigenetyczne w genomie. Są to zmiany prowadzące do zwiększonej bądź zmniejszonej ekspresji genów. Jednym z mechanizmów epigenetycznych jest metylacja DNA. Wzrost metylacji w części regulatorowej genu może zahamować jego ekspresję. Wyniki doświadczeń przeprowadzonych na zwierzętach potwierdziły, że ekspozycyjna płodu na bisfenol A związana jest ze zwiększoną metylacją regionu regulatorowego genu GRIN2B. Gen ten koduje jedną z podjednostek receptora NMDA, czyli receptora jonotropowego dla glutaminianu. Mutacje w genie GRIN2B mają związek z występowaniem takich zaburzeń, jak dysleksja czy nawet niepełnosprawność intelektualna. Nie wiadomo, czy bisfenol F też powoduje zmiany w metylacji genów związanych z funkcjami poznawczymi. Ten temat zainteresował badaczy z różnych jednostek naukowych w Szwecji.

“Naszym celem jest sprawdzenie, czy to mechanizm epigenetyczny pośredniczy pomiędzy ekspozycją matki i płodu na bisfenol F a zaburzonymi funkcjami poznawczymi u dzieci w wieku 7 lat” – piszą autorzy pracy.

W badaniu uczestniczyło 799 matek i ich dzieci. Około 10 tygodnia ciąży naukowcy otrzymali od kobiet próbki moczu, w których oznaczali stężenie bisfenolu F. Gdy dzieci matek biorących udział w eksperymencie ukończyły 7 lat, badacze pobrali od nich wymaz z jamy ustnej. Z otrzymanych próbek wyizolowali DNA i za pomocą technik biologii molekularnej określili poziom metylacji w regionie regulatorowym genu GRIN2B. Dzieci biorące udział w badaniu przeszły też test inteligencji. W tym przypadku użyta została skala inteligencji Wechslera, która ocenia rozumowanie słowne, rozumowanie przestrzenne, pamięć roboczą oraz szybkość przetwarzania informacji. Dzięki zaawansowanym metodom statystycznym badacze określili, jak dużą rolę w pośrednictwie pomiędzy ekspozycją na bisfenol F a funkcjami poznawczymi u dzieci odgrywa metylacja w genie GRIN2B. Postanowili też osobno porównać wyniki otrzymane dla chłopców i dziewczynek.

Analiza statystyczna wykazała, że wyższe stężenie bisfenolu F w organizmie matek było w pewnym stopniu skorelowane z niższym wynikiem IQ ich dzieci. Ten efekt był w około 8% wywierany poprzez zwiększenie metylacji w regionie regulatorowym genu GRIN2B. Pogorszenie funkcji poznawczych w wyniku działania bisfenolu F było jednak widoczne tylko u chłopców. Gdy naukowcy analizowali każdy aspekt inteligencji oddzielnie, okazało się, że zwiększona metylacja w genie GRIN2B w wyniku działania bisfenolu F wpływa głównie na pogorszenie rozumowania słownego.

“Fakt, że istnieje pewna zależność pomiędzy chemikaliami znajdującymi się w naszym otoczeniu a zmianami genetycznymi, które oddziałują na rozwój i przyszłe funkcjonowanie dziecka jest ważnym odkryciem” – piszą w podsumowaniu autorzy pracy. “Może w przyszłości pomóc nam zrozumieć, jak środowisko zewnętrzne oddziałuje na nas na poziomie molekularnym”.

Naukowcy zdają sobie sprawę, że ich badanie miało pewne ograniczenia. Tłumaczą jednak, że wskazuje ono, w jakim kierunku powinny być prowadzone kolejne prace. Przede wszystkim poziom bisfenolu F u kobiet powinien być sprawdzony kilkakrotnie w czasie ciąży, a wpływ innych związków chemicznych powinien zostać wykluczony. U dzieci należałoby również sprawdzić, czy pogorszenie funkcji poznawczych związane jest ze zmianami funkcjonalnymi w mózgu.

Bibliografia

Engdahl E. et al. DNA methylation at GRIN2B partially mediates the association between prenatal bisphenol F exposure and cognitive functions in 7-year-old children in the SELMA study. Environmental International, 2021

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Neuropsychologiczne podłoże IBS

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Jak działają psychobiotyki?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Zaburzenia odżywiania u osób starszych

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Kawa i mózg

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Archiwum:

Wesprzyj nas, jeśli uważasz, że robimy dobrą robotę!

Nieustannie pracujemy nad tym, żeby dostępne u nas treści były jak najlepszej jakości. Nasi czytelnicy mają w pełni darmowy dostęp do ponad 300 artykułów encyklopedycznych oraz ponad 700 tekstów blogowych. Przygotowanie tych materiałów wymaga jednak od nas dużo zaangażowania oraz pracy. Dlatego też jesteśmy wdzięczni za każde wsparcie członków naszej społeczności, ponieważ to dzięki Wam możemy się rozwijać i upowszechniać rzetelne informacje.

Przekaż wsparcie dla NeuroExpert.