...

Osoby, które często się złoszczą myślą, że są mądrzejsze niż w rzeczywistości

Wyniki badań przeprowadzone przez naukowców z Polski i Australii wykazały, że skłonność do szybkiego wpadania w złość, szczególnie w połączeniu z narcyzmem, wiąże się z tendencją do przeszacowywania własnej inteligencji.

Skłonność do wpadania w złość jest cechą, która może znacząco utrudnić sprawną komunikację i funkcjonowanie w społeczeństwie. Aby opracować metody radzenia sobie z nią, należy jak najlepiej poznać sposoby zachowania osób, u których występuje. Dlatego też naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego, we współpracy z Uniwersytetem Australii Zachodniej, przeprowadzili badanie, którego celem było sprawdzenie, jak osoby z dużym temperamentem postrzegają samych siebie.

W eksperymencie wzięło udział w sumie ponad 500 studentów z różnych warszawskich uczelni. Ich zadanie polegało na wypełnieniu kwestionariuszy pozwalających na ocenę ich osobowości, szczególnie w zakresie cech takich jak narcyzm, neurotyzm, stabilność emocjonalna i łatwość wpadania w złość. Zadano im także pytanie, jak oceniają swoją inteligencję w 25-punktowej skali. Następnie zaś ochotnicy przystąpili do obiektywnego testu sprawdzającego jej poziom.

Wyniki badania potwierdziły hipotezę przyjętą przez naukowców – osoby z wyższym poziomem skłonności do wpadania w gniew w większym stopniu przeszacowywały poziom swojej inteligencji.

“Osoba narcystyczna (…) ma jako cechę definiującą zawyżony pozytywny obraz siebie – wyjaśnia prof. Gilles Gignac, współautor badania. – “Nic więc dziwnego, że dostrzegamy związek między narcyzmem a przeszacowaniem własnej inteligencji. Ciekawym elementem jest to, że skłonność do gniewu również zdaje się być zaangażowana w ten proces. Można spekulować, że u wielu narcystycznych osób rozwija się ona z biegiem czasu, gdy zaczynają sobie w pełni uświadamiać różnicę między tym, jak dobrze o sobie myślą, a tym, co faktycznie mogą zrobić i co osiągnęli.”

Odwrotną korelację zaobserwowano w przypadku osób z wyższym poziomem neurotyzmu, u których występowała tendencja do niedoceniania własnej inteligencji. Autorzy są zdania, iż ma to związek z cechami towarzyszącymi neurotyzmowi, takimi jak pesymizm, niskie poczucie kontroli czy skłonność do wycofywania się.

Bibliografia

Zajenkowski M., Gignac G.E. Why do angry people overestimate their intelligence? Neuroticism as a suppressor of the association between Trait-Anger and subjectively assessed intelligence. Intelligence, 2018

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Kawa i mózg

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Hirudoterapia – sposób na migenę?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Archiwum: