...

Lasery przeciwko otępieniu

Wyniki interdyscyplinarnych badań wskazują na to, że lasery na swobodnych elektronach mogą w przyszłości stać się narzędziem do walki z chorobą Alzheimera poprzez rozbijanie złogów beta-amyloidu.

Włókna beta-amyloidu są rodzajem peptydów, które wykazują zdolność do tworzenia charakterystycznych złogów, będących przyczyną wielu zaburzeń, włączając w to chorobę Alzheimera. Wyjaśnienie, co powoduje tworzenie się tych agregatów, jest niezwykle ważne, gdyż może przyczynić się do opracowania skutecznej kuracji zapobiegającej rozwojowi tego schorzenia.

Naukowcy z Tokyo University of Science przeprowadzili badania mające na celu opracowanie sposobu rozpuszczania agregatów beta-amyloidu. W przeszłości próbowano wykorzystać do tego celu różne metody fizyczne. Okazało się jednak, że dysocjacja tych białek w wodzie jest trudna. Dlatego też prowadzono próby z wykorzystaniem promieniowania elektromagnetycznego oraz laserów. Zespół wybrał laser FIR-FEL, który charakteryzuje się wysoką siłą penetracji i jest dobrze absorbowany przez układy biologiczne. Wykorzystuje się go w obrazowaniu tkanek, diagnostyce nowotworów i w badaniach biofizycznych.

Zespół prowadził badania z użyciem peptydu DFKNF, gdyż związek jego fibrylacji z patogenezą jest dobrze znany. Peptyd ten automatycznie składa się do konfiguracji beta-kartki. Wykazano, że laser FIR-FEL jest w stanie zniszczyć tę sztywną konfigurację, a także zakłócić powstawanie wiązań wodorowych pomiędzy sąsiednimi arkuszami. Jest to proces dysocjacji, który prowadzi do powstawania wolnych peptydów.

“Chcieliśmy zademonstrować zastosowanie silnych laserów na swobodnych elektronach w naukach przyrodniczych, co umożliwiły badania interdyscyplinarne – mówi Takayasu Kawasaki, współautor badania. – Nasze badanie pokazuje po raz pierwszy, że FIR-FEL jest przydatny również w rozkładaniu struktury agregatów włókienkowych.”

Naukowcy sprawdzili zmiany konformacyjne włókien peptydowych wywołanych przez napromieniowanie laserem poprzez analizę stosunku różnych rodzajów struktur drugorzędowych przyjętych przez peptydy: alfa-helisy, beta-kartki, beta-zakrętu i innych konformacji. Wyniki wskazywały na to, że udział beta-kartki wśród innych form był wyraźnie zmniejszony, co wskazuje na zniszczenie tej sztywnej struktury.

Dzięki zastosowaniu technik skaningowej mikroskopii elektronowej oraz odpowiedniego barwienia możliwe było również ustalenie, że laser FIR-FEL powoduje powstanie zmian morfologicznych w samych włóknach. Sprawia to, że mógłby by stosowany do niszczenia złogów beta-amyloidu pojawiających się głęboko w tkankach – tak, jak ma to miejsce w przypadku choroby Alzheimera.

“Po raz pierwszy stwierdziliśmy, że sztywny agregat włókienek amyloidowych można skutecznie rozbić za pomocą lasera na swobodnych elektronach w obszarze terahercowym, przy długości fali 50-100 mikrometrów – podsumowuje Kawasaki. – Naszym kolejnym krokiem będzie zrozumienie, w jaki sposób FIR-FEL wpływa na różne typy włókienek peptydowych. Nasze badania mogą pomóc w opracowaniu nowych metod terapii nieuleczalnych schorzeń, takich jak choroba Alzheimera. Mogą także pomóc w opracowywaniu nowych metod manipulowania struktura biokompatybilnych.”
Bibliografia

Kawasaki T., Tsukiyama K., Irizawa A. Dissolution of a fibrous peptide by terahertz free electron laser. Scientific Reports 2019

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Jak działają psychobiotyki?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Zaburzenia odżywiania u osób starszych

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Kawa i mózg

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Archiwum:

Wesprzyj nas, jeśli uważasz, że robimy dobrą robotę!

Nieustannie pracujemy nad tym, żeby dostępne u nas treści były jak najlepszej jakości. Nasi czytelnicy mają w pełni darmowy dostęp do ponad 300 artykułów encyklopedycznych oraz ponad 700 tekstów blogowych. Przygotowanie tych materiałów wymaga jednak od nas dużo zaangażowania oraz pracy. Dlatego też jesteśmy wdzięczni za każde wsparcie członków naszej społeczności, ponieważ to dzięki Wam możemy się rozwijać i upowszechniać rzetelne informacje.

Przekaż wsparcie dla NeuroExpert.