...

Afazja

Afazja to zaburzenie neurologiczne polegające na utracie zdolności do tworzenia lub rozumienia mowy. Zazwyczaj współwystępuje z niedowładem prawych kończyn, gdyż powstaje przy zaburzeniu funkcjonowania lewej półkuli mózgu. Najczęstszą przyczyną prowadzących do niej uszkodzeń jest udar mózgu.

Spis treści:

Afazja to zaburzenie neurologiczne polegające na utracie zdolności językowych w różnych zakresach: rozumienia mowy, tworzenia i wypowiadania logicznych zdań, nazywania przedmiotów. U większości chorych afazja współistnieje z niedowładem prawych kończyn, powstając przy zaburzeniu funkcjonowania lewej półkuli mózgowej. Najczęstszą przyczyną uszkodzeń prowadzących do afazji jest udar mózgu (powstający w wyniku wylewu krwi lub zakrzepu naczynia krwionośnego), choroba nowotworowa, niedokrwienie lub uraz. Afazja nie jest zaburzeniem inteligencji, lecz problemem z przetwarzaniem języka, co negatywnie wpływa na komunikację i utrudnia interakcje społeczne [1,4].

1. Definicja

Afazja to termin używany do opisania różnych zaburzeń językowych, które pojawiają się, gdy dochodzi do uszkodzenia określonych obszarów mózgu, głównie w półkuli dominującej dla języka (zazwyczaj lewej półkuli u osób praworęcznych). Może ona dotyczyć zarówno ekspresji, czyli zdolności mówienia, jak i recepcji, czyli rozumienia mowy. Afazja może obejmować różne aspekty językowe: produkcję mowy, rozumienie, powtarzanie słów, czytanie oraz pisanie [1].

2. Rodzaje afazji

Afazje klasyfikowane są w zależności od lokalizacji uszkodzeń oraz ich wpływu na konkretne aspekty językowe. Do najczęściej spotykanych i najlepiej poznanych typów afazji należą:

  • afazja ruchowa
  • afazja czuciowa
  • afazja amnestyczna
  • afazja przewodzenia
  • afazja móżdżkowa
  • apraksja mowy [1]

2.1. Afazja ruchowa (afazja Broki, afazja ekspresyjna)

Przyczyną wystąpienia afazji ruchowej jest uszkodzenie ośrodka Broki położonego w tylnej części dolnego zakrętu czołowego. Ten rodzaj afazji objawia się zaburzeniami w zdolności mówienia. Osoba dotknięta afazją ruchową mówi powoli, bez płynności i właściwej intonacji. Mowa jest skrócona przez brak przymiotników, spójników, dopełnień, a w niektórych językach także rodzajników, co nadaje jej postać stylu telegraficznego (który normalnie występuje u dzieci ok. 3 r.ż.). Wypowiedzi charakteryzują się agramatyzmem, gdyż pacjent pomija końcówki deklinacyjne i koniugacyjne lub używa ich nieprawidłowo. Uszkodzenie w obszarze Broki może także częściowo osłabić zdolność rozumienia mowy – chory prawidłowo wykonuje proste polecenia i rozumie krótkie informacje, lecz nie rozumie długich wypowiedzi i zdań złożonych. Objawy te wskazują na problemy z rozumieniem składni, a więc z odróżnianiem podmiotu, orzeczenia, dopełnienia i okoliczników [1].

2.2. Afazja czuciowa (afazja słuchowa, afazja Wernickiego)

Afazja słuchowa związana jest z występowaniem zaburzeń w obrębie ośrodka Wernickiego, zlokalizowanego w tylnej części zakrętu skroniowego górnego. Pacjenci nią dotknięci wykazują znaczne upośledzenie odbioru mowy, nie rozumiejąc kierowanych do nich prostych informacji i poleceń. Problemy te przekładają się na ich własną mowę. Chociaż używają fonemów charakterystycznych dla ich języka, stosują je niepoprawnie (np. „góra” zamiast „kura”). W wypowiedziach chorych pojawiają się też wyrazy o prawidłowej fonetyce, lecz niewłaściwe znaczeniowo, a także neologizmy – nowe, nienaturalne słowa. Pacjenci często nadmiernie korzystają z wieloznacznych określeń („te rzeczy”), co czyni ich wypowiedzi niejasnymi. Chociaż mowa jest płynna, sprawia wrażenie, jakby pacjent posługiwał się obcym językiem [1].

2.3. Afazja amnestyczna

W przypadku afazji amnestycznej uszkodzenie struktury mózgu zlokalizowane jest w tylnej części zakrętu skroniowego górnego. Afazja ta bywa uznawana za odmianę afazji słuchowej i charakteryzuje się niezdolnością do nazywania przedmiotów. Pacjent stosuje opisowe nazwy, np. „do pisania” zamiast „pióro”. Nie wynika to jednak z zaburzeń pamięci semantycznej, ponieważ pacjent po podpowiedzi natychmiast przypomina sobie nazwę przedmiotu. Według niektórych badaczy, afazja amnestyczna to poważne zakłócenie relacji mowy i myślenia, utrudniające tworzenie pojęć. W takiej sytuacji słowo przestaje pełnić funkcję symbolu, a staje się jedynie dźwiękiem powiązanym z przedmiotem. Na przykład chory może nie zdawać sobie sprawy, że ta sama nazwa „nóż” może określać przyrząd do krojenia jabłek, do smarowania chleba masłem i do temperowania ołówka. Podobnie chorzy nie rozróżniają pojęć typu „brat żony” i „żona brata” [1].

2.4. Afazja przewodzenia

Afazje spowodowane uszkodzeniami dróg nerwowych łączących różne obszary mowy nazywają się afazjami transkorowymi. Należy do nich afazja przewodzenia, spowodowana uszkodzeniem pęczka łukowatego, który łączy obszar czuciowy z obszarem ruchowym mowy. U chorych z tym rodzajem afazji wspomniane obszary nie współdziałają ze sobą, chociaż każdy oddzielnie może funkcjonować prawidłowo. W rezultacie pacjenci rozumieją mowę innych osób, nie potrafią jej jednak powtórzyć z powodu braku połączenia ośrodka czuciowego mowy z ośrodkiem ruchowym. Pacjenci mogą również mówić, nie mają jednak kontroli nad własną mową. Dlatego pomimo że są świadomi popełnianych w toku mówienia błędów, nie mogą ich korygować [1].

2.5. Afazja móżdżkowa

Uszkodzenie prawej półkuli móżdżku jest przyczyną występowania afazji móżdżkowej. Prawidłowo móżdżek wpływa na funkcjonowanie mowy przez układ móżdżkowo-korowo-móżdżkowy, który łączy prawą półkulę móżdżku z dodatkowymi obszarami ruchowymi w lewej półkuli mózgu. Impulsy z móżdżku docierają do kory mózgowej, wspierając jej właściwe działanie. Afazja móżdżkowa powstaje w wyniku zaburzenia tego procesu i objawia się obniżoną płynnością słowną podczas mówienia [1].

2.6. Apraksja mowy

Przyczyną tego rodzaju afazji jest uszkodzenie zlokalizowane w obrębie wyspy. Apraksja mowy to zaburzenie objawiające się nieprawidłową sekwencją fonemów, brakiem odpowiedniej intonacji oraz akcentowania [1].

3. Przyczyny afazji

Afazja jest zaburzeniem mowy spowodowanym uszkodzeniem centralnego układu nerwowego, które może wynikać z różnych przyczyn. Może ona pojawić się na skutek przewlekłej choroby, nagłego stanu patologicznego lub urazu, np. w wyniku udziału w wypadku komunikacyjnym.

Do głównych przyczyn afazji zalicza się:

  • udar mózgu
  • krwotok mózgowy
  • urazy mózgu spowodowane wypadkami
  • guzy mózgu
  • inne nowotwory
  • choroby otępienne
  • zatrucia toksynami
  • infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze [1, 4]

4. Afazja u dzieci

Afazja dziecięca to pierwotne zaburzenie językowe wynikające z patologii mózgu, związane z opóźnionym dojrzewaniem centralnego układu nerwowego. Rozwój mowy i języka trwa od narodzin do około 12. roku życia. Wyróżnia się dwie formy afazji u dzieci: nabytą oraz rozwojową. W przypadku afazji nabytej dochodzi do utraty rozwiniętych zdolności językowych i dezintegracji mowy na skutek uszkodzenia mózgu. Dziecko wcześniej rozwijało mowę prawidłowo, a jego umiejętność rozumienia wypowiedzi jest zbliżona do poziomu dorosłych. Afazja rozwojowa charakteryzuje się natomiast brakiem lub opóźnieniem w rozwoju mowy, które nie wynikają z zaburzeń sensorycznych, neurorozwojowych czy intelektualnych. Rozwój mowy od początku nie przebiega zgodnie z normą [2,4].

W literaturze naukowej stosowane są również terminy takie jak afazja wrodzona czy alalia. Odnoszą się one do zaburzeń związanych z opóźnionym rozwojem mowy lub jej brakiem, przypadków utraty zdolności językowych dziecka oraz zatrzymania procesu rozwoju mowy [2,4].

5. Terapia afazji

Leczenie afazji wykorzystuje różnorodne metody terapeutyczne, a jego skuteczność zależy od wielu czynników: rodzaju afazji, rozległości uszkodzeń mózgu, przyczyny zaburzenia, wieku pacjenta oraz czasu, jaki upłynął od wystąpienia uszkodzenia. Proces terapeutyczny skupia się na doborze najefektywniejszych technik logopedycznych i psychologicznych, a także na farmakoterapii. Terapia logopedyczna dąży do możliwie pełnego odzyskania zdolności mowy i usprawnienia komunikacji. Rehabilitacja psychologiczna koncentruje się natomiast na kompensacji utraconych funkcji poprzez wykorzystanie analogicznych obszarów w drugiej półkuli mózgu lub zdrowych obszarów tej samej półkuli. Farmakoterapia wspomaga działania logopedyczne i psychologiczne, przyspieszając powrót zdolności językowych oraz łagodząc objawy wynikające z uszkodzeń mózgu [3,4].

Warto podkreślić, że afazja silnie oddziałuje na życie pacjentów i ich relacje z otoczeniem, często wywołując frustrację oraz poczucie izolacji. Dlatego niezwykle istotne jest wsparcie psychologiczne i społeczne – zarówno pacjenta, jak i jego bliskich. Wielu chorych zmaga się z lękiem i depresją wynikającymi z ograniczeń w komunikacji, co ma wpływ na ich samoocenę i relacje interpersonalne. Współpraca z rodziną, przyjaciółmi oraz opiekunami odgrywa kluczową rolę, tworząc środowisko sprzyjające poprawie funkcji językowych oraz wsparcie emocjonalne dla pacjenta [3,4].

6. Powrót do zdrowia

Proces powrotu do zdrowia u osób z afazją zależy od wielu zmiennych i trudno przewidzieć, czy oraz w jakim stopniu uda się przywrócić pełną sprawność językową. Afazja pourazowa oraz poudarowa powstają w wyniku uszkodzenia delikatnych struktur kory mózgowej odpowiedzialnych za wyższe funkcje poznawcze. Na czas trwania i skuteczność rekonwalescencji wpływają takie czynniki jak rozległość uszkodzeń mózgu, wiek, ogólny stan zdrowia pacjenta i choroby współistniejące. Obserwuje się, że osoby z afazją pourazową wracają do zdrowia szybciej niż pacjenci z afazją poudarową. Statystycznie lepsze rokowania mają także osoby po krwotoku podpajęczynówkowym w porównaniu do pacjentów którzy przebyli udar. Skuteczność terapii ocenia się na podstawie sukcesów osiągniętych dzięki odpowiednio dobranej rehabilitacji neuropsychologicznej. Każda podejmowana forma terapii stanowi wymierne wsparcie w procesie zdrowienia pacjenta [3,4].

Bibliografia

  1. Konturek S., Fizjologia człowieka. Podręcznik dla studentów medycyny, Edra Urban & Partner, 2019
  2. Grabias S., Kurkowski M., Logopedia – teoria zaburzeń mowy, Wydawnictwo UMCS, Lublin, 2012
  3. Pęchalska M., Neuropsychologia kliniczna – urazy mózgu, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 2007
  4. Tarkowski Z., Patologia mowy, Harmonia Universalis, Gdańsk, 2017
Wesprzyj nas, jeśli uważasz, że robimy dobrą robotę!

Nieustannie pracujemy nad tym, żeby dostępne u nas treści były jak najlepszej jakości. Nasi czytelnicy mają w pełni darmowy dostęp do ponad 300 artykułów encyklopedycznych oraz ponad 700 tekstów blogowych. Przygotowanie tych materiałów wymaga jednak od nas dużo zaangażowania oraz pracy. Dlatego też jesteśmy wdzięczni za każde wsparcie członków naszej społeczności, ponieważ to dzięki Wam możemy się rozwijać i upowszechniać rzetelne informacje.

Przekaż wsparcie dla NeuroExpert.

Ojej! Wygląda na to, że używasz blokady reklam.

Nasza strona internetowa opiera się na reklamach, aby dostarczać bezpłatne treści i utrzymywać nasze operacje. Wyłączając blokadę reklam, pomagasz nam nas wspierać i zapewniasz, że możemy nadal oferować wartościowe treści bez żadnych kosztów dla Ciebie.

Naprawdę doceniamy Twoje zrozumienie i wsparcie. Dziękujemy za rozważenie wyłączenia blokady reklam dla tej strony internetowej.