...

Kategoria encyklopedii: Neuroanatomia

Nerwy czaszkowe

Nerwy czaszkowe, zwane inaczej mózgowymi, rozpoczynają się w odpowiednich częściach mózgowia i przebiegają głównie w obrębie głowy. Wszystkie wychodzą z podstawnej części mózgowia, oprócz nerwu IV, który ma swój początek na powierzchni grzbietowej. Wyróżniamy 12 par nerwów czaszkowych, które są oznaczane cyframi rzymskimi w kolejności początku ich przebiegu od strony czołowej do potylicznej. Uczestniczą w przekazywaniu informacji pomiędzy mózgiem a różnymi częściami ciała, zwłaszcza znajdującymi się w obrębie głowy i szyi…

Splot krzyżowy

Splot krzyżowy (sacral plexus, plexus sacralis) stanowi dolną część splotu lędźwiowo-krzyżowego i powstaje z nerwów krzyżowych S1-S5, części gałęzi przedniej L4, L5 oraz nerwu guzicznego C0. Pod względem anatomicznym jest najbardziej skomplikowanym splotem u człowieka. Od przodu splot krzyżowy jest zwrócony do jamy miednicy i przykryty powięzią miedniczą, natomiast z tyłu graniczy z mięśniem gruszkowatym. Ku przodowi od splotu znajdują się naczynia biodrowe wewnętrzne, natomiast przyśrodkowo zlokalizowana jest tkanka łączna, otrzewna ścienna miednicy oraz ściana boczna odbytnicy…

Splot lędźwiowy

Splot lędźwiowy jest skupiskiem wszystkich gałęzi przednich trzech górnych nerwów lędźwiowych oraz większości włókien przedniej gałęzi czwartego nerwu lędźwiowego (L1-L4). W jego skład wchodzi również kilka włókien od nerwu podżebrowego (Th12). Gałęzie te ulegają zespoleniom przy pomocy krótkich nerwów łączących, zwanych pętlami (ansae). Zlokalizowany jest w jamie brzusznej, przed wyrostkami żebrowymi kręgów lędźwiowych, między warstwą powierzchowną i głęboką mięśnia lędźwiowego większego (musculus psoas major). W brzuścu tego mięśnia rozpoczynają się wszystkie nerwy splotu…

Splot ramienny

Splot ramienny (eng. brachial plexus, łac. plexus brachialis) jest jednym z trzech głównych skupisk nerwowych tworzonych przez nerwy rdzeniowe (obok splotów szyjnego i lędźwiowo-krzyżowego). Powstaje przez wymieszanie (inaczej przegrupowanie) gałęzi przednich nerwów rdzeniowych C5-Th1 po jednej stronie. W formowaniu splotu biorą udział również fragmenty gałęzi przednich czwartego nerwu szyjnego (C4) i drugiego nerwu piersiowego (Th2). Wskazane gałęzie tworzą korzenie (łac. radices) splotu. Pojęcie to nie jest tożsame z korzeniami nerwów rdzeniowych w kanale kręgowym. Zakres struktur anatomicznych zaopatrywanych przez splot ramienny obejmuje kończynę górną oraz niektóre mięśnie szyi i tułowia…

Splot szyjny

Splot szyjny powstaje dzięki czterem przednim górnym gałęziom nerwów szyjnych (są to nerwy segmentów C1-C4). Nie zaliczamy do tego splotu pozostałych czterech dolnych nerwów szyjnych C5-C8. Łączą się one ze sobą łukowatymi pętlami (ansae cervicales ventrales). Nerwy wychodzące od splotu szyjnego możemy podzielić na nerwy skórne oraz gałęzie mięśniowe (długie lub krótkie). Przednia gałąź pierwszego nerwu szyjnego jest zlokalizowana nad łukiem tylnym najwyższego kręgu szyjnego (zwie się go kręgiem szczytowym, łac. atlas), następnie biegnie nieco do przodu, bocznie od części bocznej kręgu szczytowego i dalej przechodzi między dwa mięśnie (prosty przedni głowy i prosty boczny głowy)…

Śródmózgowie

Śródmózgowie to najmniejsza część pnia mózgu. Łączy most i móżdżek z międzymózgowiem. W jego obrębie znajdują się istotne struktury, w tym istota czarna, jądro czerwienne i jądra części nerwów czaszkowych. Uszkodzenie śródmózgowia może skutkować zaburzeniami czucia, porażeniem mięśni unerwianych przez wychodzące ze śródmózgowia nerwy czaszkowe lub nawet śmiercią.