...

Kategoria zaleceń: Behawioralne

Zalecenia behawioralne – acetylocholina

Spośród ćwiczeń fizycznych najlepiej na aktywność acetylocholiny wpływają ćwiczenia siłowe i rozciągające oraz spacery. Jako aktywność intelektualną zaleca się naukę języków obcych i rozwiązywanie krzyżówek. Pomocna jest też medytacja oparta na wokalizacji i dostrzeganiu pozytywów. W czasie wolnym korzystnie działa słuchanie muzyki i odpowiednia aromaterapia. Warto również wykorzystać bioofeedback wzmacniający fale mózgowe alfa.

Zalecenia behawioralne – dopamina

Spośród ćwiczeń fizycznych najlepiej na aktywność dopaminy wpływają ćwiczenia aerobowe. Jako aktywność intelektualną zaleca się granie w gry logiczne, planszowe i strategiczne. Pomocna jest też medytacja mindfulness lub trening koncentracji. W czasie wolnym korzystnie działają gry wideo i krioterapia. Warto również wykorzystać bioofeedback wzmacniający fale mózgowe beta.

Zalecenia behawioralne – GABA

Spośród ćwiczeń fizycznych najlepiej na aktywność GABA wpływają ćwiczenia cardio i trening interwałowy. Jako aktywność intelektualną zaleca się słuchanie audiobooków lub rozmowę z bliskimi. Pomocna jest też medytacja oparta na kontemplacji i relaksacji. W czasie wolnym korzystnie działa masaż i odpowiednia aromaterapia oraz poświęcenie się swojemu hobby. Warto również wykorzystać bioofeedback wzmacniający fale mózgowe theta.

Zalecenia behawioralne – serotonina

Spośród ćwiczeń fizycznych najlepiej na aktywność serotoniny wpływają ćwiczenia aerobowe i pływanie. Jako aktywność intelektualną zaleca się rysowanie i kolorowanie. Pomocna jest też medytacja oparta na wizualizacji lub technice Quigong. W czasie wolnym korzystnie działa taniec, masaż, wizyta w saunie lub wylegiwanie się na słońcu. Warto również wykorzystać bioofeedback wzmacniający fale mózgowe delta i gamma.