...

Alpha-GPC | Alfosceran choliny

ALPHA-GPC jest naturalnym związkiem występującym w organizmie. W układzie nerwowym pełni rolę nośnika choliny, a także prekursora fosfatydylocholiny. Działa adaptogennie, nootropowo oraz neuroprotekcyjnie.

Ciekawostka:

Alpha-GPC to najbardziej wydajna spośród dostępnych na rynku form choliny. Zawartość czystej choliny w jej cząsteczce wynosi około 40%. Dlatego Alpha-GPC jest często stosowana doraźnie, nie tylko przed wysiłkiem umysłowym, ale także przed treningiem (wsparcie możliwości treningowych, większy wyrzut hormonu wzrostu, możliwa poprawa wyników siłowych).

Spis treści:

1. Co to jest Alpha-GPC | Alfosceran choliny?

1.1. Historia i pochodzenie

ALPHA-GPC jest naturalnym związkiem choliny występującym w organizmie.W ośrodkowym układzie nerwowym pełni funkcję nośnika choliny oraz prekursora fosfatydylocholiny. W przeciwieństwie do choliny, alfosceran jest w stanie przekraczać barierę krew-mózg. Jest to związek charakteryzujący się dobrą rozpuszczalnością w wodzie.

Zwiększenie ilości choliny w mózgu przekłada się na większą produkcję acetylocholiny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego głównie za zdolność do koncentracji, a także za pamięć.

Związek ten można otrzymywać także syntetycznie. W tym celu stosuje się chemiczne bądź enzymatyczne deacylowanie fosfatydylocholiny. Uzyskuje się go również w procesie chromatograficznego oczyszczania wyciągu z lecytyny sojowej.

1.2. Klasyfikacja

ALPHA-GPC to nośnik choliny, a tym samym prekursor acetylocholiny. Dzięki zdolności do przekraczania bariery krew-mózg, alfosceran choliny pełni rolę stymulanta ośrodkowego układu nerwowego. W tym przypadku wykazuje działanie nootropowe, adaptogenne, a także neuroprotekcyjne.

1.3. Występowanie

ALPHA-GPC jest związkiem powszechnie spotykanym w produktach spożywczych. Poniżej przedstawiono ich przykłady oraz zawartość alfosceranu choliny (mg/100 g produktu).

pieczywo pszenne 4,98 pierś kurczaka 1,12-1,20
łosoś 5,89 ogórek zielony 0,48
otręby owsiane 33,25 wątróbka drobiowa 8,80
pomarańcze 1,10 cebula 0,57
mleko (2%) 2,330 kiełbasa wieprzowa 7,41
truskawki 0,86 bataty 1,97
jogurt naturalny 7,79-9,10 wątroba wołowa 77,93
brokuł 1,32 dorsz atlantycki 30,04
jajka 0,60 banany 5,50
cukinia 3,47 awokado 0,7

2. Jak działa Alpha-GPC | Alfosceran choliny?

2.1. Układ nerwowy

ALPHA-GPC ułatwia wbudowywanie się fosfolipidów w błonę komórkową neuronów, dzięki czemu wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego. Jest nośnikiem choliny, która z kolei jest bezpośrednim prekursorem w syntezie acetylocholiny. Zwiększona podaż choliny wpływa więc korzystnie na wzrost produkcji tego ważnego neuroprzekaźnika. Acetylocholina jest neurotransmiterem działającym w układzie cholinergicznym. Odpowiada za funkcje poznawcze (kognitywne) oraz za ochronę układu nerwowego. Dodatkowo dzięki powyższym funkcjom alfosceran (cząsteczka prekursorowa oraz element strukturalny błon komórkowych) odgrywa kluczową rolę w usprawnieniu neurotransmisji cholinergicznej.

Zapamiętywanie jest związane z koordynacją wielu procesów zachodzących w ośrodkowym układzie nerwowym, głównie w hipokampie. Jest to obszar mózgu odpowiedzialny za tworzenie pamięci, w którym znajdują się neurony cholinergiczne. Na podstawie przeprowadzonych badań udowodniono, że przyjmowanie ɑ-GPC zwiększa ilość uwalnianej acetylocholiny w komórkach hipokampa. Po podaniu tego związku w formie suplementu osobom zdrowym zaobserwowano znaczną poprawę wyników osiąganych w testach pamięciowych sprawdzających głównie pamięć roboczą. W celu udowodnienia tego faktu przeprowadzono wiele badań akademickich i otrzymano mnóstwo pozytywnych opinii od osób przyjmujących alfosceran.

Czasami przyjmowanie ALPHA-GPC wiąże się z bardzo subtelnymi zmianami, takimi jak np. przypomnienie sobie nazwiska osoby spotkanej przed wieloma latami, którego dawno już się nie pamiętało. Jednakże w przeważającej części przypadków przypominanie sobie różnych faktów jest bardziej spektakularne. W niektórych badaniach potwierdzających skuteczność tej substancji osoby dorosłe potrafiły odtworzyć schemat lekcji z podstawówki. Potrafiły także dokładnie wskazać szczegóły jej dotyczące.

Oprócz zwiększania stężenia acetylocholiny, ALPHA-GPC podnosi także ciśnienie krwi w mózgu. Większa ilość transportowanej krwi wiąże się z lepszym dotlenieniem każdej komórki budującej ośrodkowy układ nerwowy. Oprócz tlenu, z krwią do mózgu dociera także większa ilość cukru (glukozy). Cukier ten z kolei podlega przemianom metabolicznym, w wyniku których powstaje energia, czyli “paliwo” zasilające pracę mózgu.

2.1.1. Choroba Alzheimera

ALPHA-GPC jest bardzo obiecującym suplementem pomagającym w leczeniu choroby Alzheimera. U pacjentów dotkniętych tym schorzeniem obserwuje się większe zapotrzebowanie na cholinę. Oznacza to, że ich dieta musi być bogata w ten lipid. Jeżeli wymagania te nie są spełnione, dochodzi do nieodwracalnych zmian w strukturach błonowych budujących komórki nerwowe. W efekcie pojawiają się zaburzenia procesów myślowych oraz poznawczych.

Przeprowadzono trzynaście badań, które potwierdziły skuteczność opisywanej substancji w walce z tą chorobą. Łącznie uczestniczyło w nich około 4000 pacjentów. Podawano im alfosceran w ilości 1,2 g dziennie przez okres od 3 do 6 miesięcy. Po tym czasie zaobserwowano polepszenie się funkcji kognitywnych. ALPHA-GPC jest więc skutecznym środkiem wspomagającym leczenie dysfunkcji poznawczych.

2.2. Układ hormonalny

2.2.1. Hormon wzrostu

ALPHA-GPC jest związkiem, którego przyjmowanie prowadzi do wzmożonej sekrecji hormonu wzrostu (GH) przez przysadkę mózgową. Bezpośrednio substancja ta stymuluje podwzgórze do produkcji neurohormonów (somatoliberyna i somatostatyna) regulujących wydzielanie GH przez przysadkę. Suplementacja alfosceranu jest więc polecana szczególnie w przypadku dzieci z zaburzeniami wzrostu oraz dla dorosłych, u których występuje niedobór GH.

3. Jak stosować Alpha-GPC | Alfosceran choliny?

Nie masz dostępu do tych treści

Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik,
aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej.

Bibliografia

  1. https://examine.com/supplements/alpha-gpc/
  2. http://neuroupgrade.pl/korzysci-z-suplemenatacji-alpha-gpc/
  3. http://piracetam.net/alpha-brain-nootropic-stack/
  4. http://piracetam.net/alpha-gpc-choline-supplement/
  5. https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/71920
  6. https://www.drugbank.ca/drugs/DB04660
  7. https://nootriment.com/alpha-gpc-growth-hormone/
alpha-gpc
nazewnictwo
Nazwa polska: Alfosceran choliny
Nazwa angielska: Choline alfoscerate, alpha-glycerofosfocholina
Nr CAS: 28319-77-9
Inne nazwy: ALPHA-GPC, ɑ-GPC
Podstawowe korzyści
optymalizacja działania układu nerwowego
ochrona oraz powstawanie neuronów
zwiększenie stężenia acetylocholiny
poprawa pamięci
leczenie choroby Alzheimera