...

Alpha-GPC | Alfosceran choliny

ALPHA-GPC jest naturalnym związkiem występującym w organizmie. W układzie nerwowym pełni rolę nośnika choliny, a także prekursora fosfatydylocholiny. Działa adaptogennie, nootropowo oraz neuroprotekcyjnie.

Ciekawostka:

Alpha-GPC to najbardziej wydajna spośród dostępnych na rynku form choliny. Zawartość czystej choliny w jej cząsteczce wynosi około 40%. Dlatego Alpha-GPC jest często stosowana doraźnie, nie tylko przed wysiłkiem umysłowym, ale także przed treningiem (wsparcie możliwości treningowych, większy wyrzut hormonu wzrostu, możliwa poprawa wyników siłowych).

Spis treści:

1. Co to jest Alpha-GPC | Alfosceran choliny?

1.1. Historia i pochodzenie

ALPHA-GPC jest naturalnym związkiem choliny występującym w organizmie.W ośrodkowym układzie nerwowym pełni funkcję nośnika choliny oraz prekursora fosfatydylocholiny. W przeciwieństwie do choliny, alfosceran jest w stanie przekraczać barierę krew-mózg. Jest to związek charakteryzujący się dobrą rozpuszczalnością w wodzie.

Zwiększenie ilości choliny w mózgu przekłada się na większą produkcję acetylocholiny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego głównie za zdolność do koncentracji, a także za pamięć.

Związek ten można otrzymywać także syntetycznie. W tym celu stosuje się chemiczne bądź enzymatyczne deacylowanie fosfatydylocholiny. Uzyskuje się go również w procesie chromatograficznego oczyszczania wyciągu z lecytyny sojowej.

1.2. Klasyfikacja

ALPHA-GPC to nośnik choliny, a tym samym prekursor acetylocholiny. Dzięki zdolności do przekraczania bariery krew-mózg, alfosceran choliny pełni rolę stymulanta ośrodkowego układu nerwowego. W tym przypadku wykazuje działanie nootropowe, adaptogenne, a także neuroprotekcyjne.

1.3. Występowanie

ALPHA-GPC jest związkiem powszechnie spotykanym w produktach spożywczych. Poniżej przedstawiono ich przykłady oraz zawartość alfosceranu choliny (mg/100 g produktu).

pieczywo pszenne 4,98 pierś kurczaka 1,12-1,20
łosoś 5,89 ogórek zielony 0,48
otręby owsiane 33,25 wątróbka drobiowa 8,80
pomarańcze 1,10 cebula 0,57
mleko (2%) 2,330 kiełbasa wieprzowa 7,41
truskawki 0,86 bataty 1,97
jogurt naturalny 7,79-9,10 wątroba wołowa 77,93
brokuł 1,32 dorsz atlantycki 30,04
jajka 0,60 banany 5,50
cukinia 3,47 awokado 0,7

2. Jak działa Alpha-GPC | Alfosceran choliny?

2.1. Układ nerwowy

ALPHA-GPC ułatwia wbudowywanie się fosfolipidów w błonę komórkową neuronów, dzięki czemu wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego. Jest nośnikiem choliny, która z kolei jest bezpośrednim prekursorem w syntezie acetylocholiny. Zwiększona podaż choliny wpływa więc korzystnie na wzrost produkcji tego ważnego neuroprzekaźnika. Acetylocholina jest neurotransmiterem działającym w układzie cholinergicznym. Odpowiada za funkcje poznawcze (kognitywne) oraz za ochronę układu nerwowego. Dodatkowo dzięki powyższym funkcjom alfosceran (cząsteczka prekursorowa oraz element strukturalny błon komórkowych) odgrywa kluczową rolę w usprawnieniu neurotransmisji cholinergicznej.

Zapamiętywanie jest związane z koordynacją wielu procesów zachodzących w ośrodkowym układzie nerwowym, głównie w hipokampie. Jest to obszar mózgu odpowiedzialny za tworzenie pamięci, w którym znajdują się neurony cholinergiczne. Na podstawie przeprowadzonych badań udowodniono, że przyjmowanie ɑ-GPC zwiększa ilość uwalnianej acetylocholiny w komórkach hipokampa. Po podaniu tego związku w formie suplementu osobom zdrowym zaobserwowano znaczną poprawę wyników osiąganych w testach pamięciowych sprawdzających głównie pamięć roboczą. W celu udowodnienia tego faktu przeprowadzono wiele badań akademickich i otrzymano mnóstwo pozytywnych opinii od osób przyjmujących alfosceran.

Czasami przyjmowanie ALPHA-GPC wiąże się z bardzo subtelnymi zmianami, takimi jak np. przypomnienie sobie nazwiska osoby spotkanej przed wieloma latami, którego dawno już się nie pamiętało. Jednakże w przeważającej części przypadków przypominanie sobie różnych faktów jest bardziej spektakularne. W niektórych badaniach potwierdzających skuteczność tej substancji osoby dorosłe potrafiły odtworzyć schemat lekcji z podstawówki. Potrafiły także dokładnie wskazać szczegóły jej dotyczące.

Oprócz zwiększania stężenia acetylocholiny, ALPHA-GPC podnosi także ciśnienie krwi w mózgu. Większa ilość transportowanej krwi wiąże się z lepszym dotlenieniem każdej komórki budującej ośrodkowy układ nerwowy. Oprócz tlenu, z krwią do mózgu dociera także większa ilość cukru (glukozy). Cukier ten z kolei podlega przemianom metabolicznym, w wyniku których powstaje energia, czyli “paliwo” zasilające pracę mózgu.

2.1.1. Choroba Alzheimera

ALPHA-GPC jest bardzo obiecującym suplementem pomagającym w leczeniu choroby Alzheimera. U pacjentów dotkniętych tym schorzeniem obserwuje się większe zapotrzebowanie na cholinę. Oznacza to, że ich dieta musi być bogata w ten lipid. Jeżeli wymagania te nie są spełnione, dochodzi do nieodwracalnych zmian w strukturach błonowych budujących komórki nerwowe. W efekcie pojawiają się zaburzenia procesów myślowych oraz poznawczych.

Przeprowadzono trzynaście badań, które potwierdziły skuteczność opisywanej substancji w walce z tą chorobą. Łącznie uczestniczyło w nich około 4000 pacjentów. Podawano im alfosceran w ilości 1,2 g dziennie przez okres od 3 do 6 miesięcy. Po tym czasie zaobserwowano polepszenie się funkcji kognitywnych. ALPHA-GPC jest więc skutecznym środkiem wspomagającym leczenie dysfunkcji poznawczych.

2.2. Układ hormonalny

2.2.1. Hormon wzrostu

ALPHA-GPC jest związkiem, którego przyjmowanie prowadzi do wzmożonej sekrecji hormonu wzrostu (GH) przez przysadkę mózgową. Bezpośrednio substancja ta stymuluje podwzgórze do produkcji neurohormonów (somatoliberyna i somatostatyna) regulujących wydzielanie GH przez przysadkę. Suplementacja alfosceranu jest więc polecana szczególnie w przypadku dzieci z zaburzeniami wzrostu oraz dla dorosłych, u których występuje niedobór GH.

3. Jak stosować Alpha-GPC | Alfosceran choliny?

Nie masz dostępu do tych treści

Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik,
aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej.

Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas!

Bibliografia

  1. https://examine.com/supplements/alpha-gpc/
  2. http://neuroupgrade.pl/korzysci-z-suplemenatacji-alpha-gpc/
  3. http://piracetam.net/alpha-brain-nootropic-stack/
  4. http://piracetam.net/alpha-gpc-choline-supplement/
  5. https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/71920
  6. https://www.drugbank.ca/drugs/DB04660
  7. https://nootriment.com/alpha-gpc-growth-hormone/
alpha-gpc
nazewnictwo
Nazwa polska: Alfosceran choliny
Nazwa angielska: Choline alfoscerate, alpha-glycerofosfocholina
Nr CAS: 28319-77-9
Inne nazwy: ALPHA-GPC, ɑ-GPC
Podstawowe korzyści
optymalizacja działania układu nerwowego
ochrona oraz powstawanie neuronów
zwiększenie stężenia acetylocholiny
poprawa pamięci
leczenie choroby Alzheimera