Post przerywany to strategia żywieniowa, która polega na naprzemiennym jedzeniu i okresie postu. Istnieje wiele rodzajów tej metody żywienia, jedna z nich to 16/8, której zasada opiera się na 16 godzinach bez jedzenia i 8 godzinach, w których można spożywać posiłki. W ostatnich latach ta strategia żywieniowa cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na coraz większą ilość badań, które sugerują wspaniałe właściwości dla organizmu m.in. korzystne działanie postu na zdrowie metaboliczne i kontrolę masy ciała. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie ,,Cell’’ przeanalizowano wpływ postu przerywanego na regenerację i wzrost włosów.
Naukowcy zrealizowali eksperyment na dorosłych myszach, które poddano różnym schematom postu przerywanego. Myszy te podzielono na trzy grupy: grupa kontrolna miała nieograniczony dostęp do jedzenia, druga była karmiona w schemacie 16/8, a trzecia była karmiona zgodnie z postem naprzemiennym (jeden dzień jedzenia, jeden dzień postu). Po analizie wyników stwierdzono, że post przerywany spowalnia proces regeneracji włosów u myszy w porównaniu z grupą kontrolną. Zespół badaczy przeprowadził również małe badanie kliniczne z udziałem ludzi, które wykazało, że post przerywany hamuje wzrost ludzkich włosów.
Eksperyment udowodnił, że stosowanie postu przerywanego podwyższyło poziom wolnych kwasów w mikrośrodowisku komórek macierzystych. Zaburzało to ich prawidłowy metabolizm i podniosło poziom reaktywnych form tlenu, co prowadziło do powstania stresu oksydacyjnego. Konsekwencją była apoptoza, czyli zaprogramowana śmierć komórek.
Dotychczasowe badania wykazały, że osoby, które spożywają za mało pokarmu, zmagają się z problemami dotyczącymi włosów, takimi jak pogorszenie kondycji, zahamowany wzrost, kruszenie końcówek i wypadanie. Ten eksperyment pokazał, że post przerywany może mieć podobne niekorzystnie działanie na włosy jak dieta bardzo niskokaloryczna.
Post przerywany znany z licznych korzyści zdrowotnych może okazać się kiepskim rozwiązaniem dla osób, które dużą uwagę poświęcają swoim włosom. Aby zmniejszyć ten niekorzystne efekt, dobrym rozwiązaniem mogłoby się okazać wprowadzenie do diety produktów obfitujących w antyoksydanty. Ograniczyłyby one mechanizmy związane ze stresem oksydacyjnym w komórkach macierzystych mieszków włosowych. Włączenie do diety przede wszystkim większej ilości warzyw i owoców mogłoby więc przynieść dobre rezultaty. W związku z tym przydałyby się kolejne badania, skupiające się na analizie wpływu jakości spożywanych pokarmów w poście przerywanym na zdrowie włosów.