...

Nadciśnienie i demencja

Udowodniono, że zbyt wysokie ciśnienie krwi może sprzyjać uszkodzeniom istoty białej mózgu, co prowadzi do pogorszenia zdolności poznawczych i rozwoju demencji.

Ostatnie badanie przeprowadzone przez Center for Healthy Brain Aging (CHeBA) podkreśla kluczowe znaczenie przeciwdziałania uszkodzeniom istoty białej u osób z nadciśnieniem tętniczym w celu ochrony przed pogorszeniem funkcji poznawczych i demencją. Nadciśnienie tętnicze, dobrze znany czynnik ryzyka różnych powikłań zdrowotnych, w tym tych wpływających na mózg, zostało powiązane z niekorzystnym wpływem zarówno na istotę szarą, jak i białą podczas procesu starzenia.

Autorami wyżej wspomnianej pracy są Dr Jing Du i profesor nadzwyczajny Wei Wen. Przeprowadzone badania zostały opublikowane w znanym czasopiśmie Hypertension. Obserwacja miała na celu wyjaśnienie zróżnicowanego wpływu podwyższonego ciśnienia krwi na istotę szarą i białą w mózgu. Wyniki wskazują na to,, że istota biała, odpowiedzialna za ułatwianie komunikacji między różnymi regionami istoty szarej, jest szczególnie podatna na szkodliwe skutki wysokiego ciśnienia krwi.

Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technik neuroobrazowania, takich jak model głębokiego uczenia 3D-CNN, naukowcy przeprowadzili kompleksową analizę skanów mózgu prawie 40 000 osób z różnym poziomem ciśnienia krwi. Ich odkrycie ujawniły pewny trend: wraz ze wzrostem poziomu ciśnienia krwi zarówno istota szara, jak biała wykazywały oznaki przyspieszonego starzenia, przy czym wpływ wysokiego ciśnienia był bardziej znaczący w przypadku istoty białej.

Istotne jest to, że upośledzenie funkcji poznawczych, w tym problemy z pamięcią i myśleniem, są bardziej prawdopodobne w wyniku wpływu wysokiego ciśnienia krwi na integralność istoty białej niż istoty szarej. Co więcej, w badaniu zidentyfikowano zależności między rodzajami ciśnienia krwi i starzenia się mózgu. Wartość skurczowego ciśnienia krwi wykazywała liniowy związek ze starzeniem się zarówno istoty szarej, jak i białej. Z kolei przy skrajnie niskich i skrajnie wysokich wartościach ciśnienia rozkurczowego występuje najwyższe ryzyko demencji, wskazując optymalny zakres dla utrzymania zdrowia mózgu.

Wyniki te podkreślają kluczową rolę skutecznego zarządzania ciśnieniem krwi w zachowaniu zdrowia mózgu i zmniejszeniu ryzyka pogorszenia funkcji poznawczych. Badanie pokazuje, że dla osób z wysokim ciśnieniem krwi ważne jest stosowanie odpowiednich strategii do monitorowania i dbania o zdrowie istoty białej w mózgu. To daje cenne wskazówki lekarzom, jak zmniejszyć ryzyko problemów z pamięcią i myśleniem u osób z nadciśnieniem tętniczym.

Bibliografia

Jing D. et al, Association of Blood Pressure With Brain Ages: A Cohort Study of Gray and White Matter Aging Discrepancy in Mid-to-Older Adults From UK Biobank, Hypertension, 2024

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Jak działają psychobiotyki?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Zaburzenia odżywiania u osób starszych

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Kawa i mózg

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Archiwum:

Wesprzyj nas, jeśli uważasz, że robimy dobrą robotę!

Nieustannie pracujemy nad tym, żeby dostępne u nas treści były jak najlepszej jakości. Nasi czytelnicy mają w pełni darmowy dostęp do ponad 300 artykułów encyklopedycznych oraz ponad 700 tekstów blogowych. Przygotowanie tych materiałów wymaga jednak od nas dużo zaangażowania oraz pracy. Dlatego też jesteśmy wdzięczni za każde wsparcie członków naszej społeczności, ponieważ to dzięki Wam możemy się rozwijać i upowszechniać rzetelne informacje.

Przekaż wsparcie dla NeuroExpert.