...

Kwasy omega-3 dla najmłodszych

Wyniki badań naukowych świadczą o tym, że suplementacja kwasami omega-3 u dzieci urodzonych przedwcześnie, rozpoczęta tuż po urodzeniu, przyczynia się do poprawy ich wyników w testach IQ w późniejszych latach.

Wcześniaki to noworodki, które przychodzą na świat przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży. Mają one na ogół znacznie niższą masę urodzeniową niż dzieci, które urodziły się w okolicy 40. tygodnia ciąży. Ponieważ organizm wcześniaka nie jest jeszcze w pełni dojrzały, procesy adaptacyjne zwykle przebiegają u nich w dość trudnych warunkach, a to z kolei negatywnie wpływa na rozwój układu oddechowego, nerwowego, pokarmowego, hormonalnego i innych. Jak się okazuje, jednym ze sposobów na poprawę rozwoju mózgu u wcześniaków może być podanie im kwasów omega-3 – jeszcze podczas pobytu w szpitalu.

Dzieci urodzone przedwcześnie mają nieco niższe wyniki w testach IQ niż maluchy urodzone w terminie. Często towarzyszą temu również zaburzenia funkcji poznawczych. Co ciekawe, tkanka nerwowa wcześniaków pozbawiona jest naturalnego zapasu kwasu dokozaheksaenowego (DHA), który ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju mózgu, układu odpornościowego, a także narządu wzroku. DHA zaliczany jest do grupy kwasów omega-3. Jednakże substancja ta nie może być naturalnie syntetyzowana przez ludzki organizm, dlatego należy dostarczać ją z zewnątrz – z pożywieniem lub suplementami diety.

Grupa badaczy z South Australian Health and Medical Research Institute (SAHMRI) na czele z dr Jacqueline Gould, chciała sprawdzić, jaka jest zależność między niedoborem kwasów tłuszczowych omega-3 a IQ wcześniaków. Naukowcy wyszli z założenia, że wczesne uzupełnienie niedoborów DHA w czasie ciąży przełoży się na szybsze dojrzewanie układu nerwowego. Czy ich hipoteza znalazła potwierdzenie w przeprowadzonych badaniach?

W badaniu udział wzięły 323 niemowlęta urodzone przed 29. tygodniem ciąży. Tuż po urodzeniu, aż do momentu wypisu ze szpitala, podawano im dojelitowo DHA w dawce 60 mg/kg masy ciała. Grupę kontrolną stanowiły 333 wcześniaki, które nie otrzymały takiej suplementacji. Po upływie 5 lat dzieci z obu grup przeszły testy IQ dla wieku przedszkolnego i skali inteligencji Wechslera. Wyniki badań wykazały, że IQ wcześniaków, którym podawano kwas DHA było aż o 3,5 punktu wyższe niż u tych, które nie otrzymywały tego kwasu. Jak się zatem okazuje, suplementacja DHA może poprawić wydajność poznawczą u wcześniaków. Może stanowić zatem prostą profilaktykę, która wspiera prawidłowy rozwój mózgu.

Stosowanie kwasu DHA jest rekomendowane przez cały okres ciąży (a także wcześniej, na etapie planowania dziecka), a zwłaszcza w 3 trymestrze, gdy rozwój mózgu jest szczególnie dynamiczny. Źródłem kwasów DHA są przede wszystkim ryby morskie, ale również algi, orzechy i oleje roślinne. Dobrym rozwiązaniem jest dostarczanie kwasów omega-3 w innej postaci, np. w kapsułkach. Regularna suplementacja tymi kwasami pozytywnie wpływa nie tylko na rozwój układu nerwowego, ale także zapobiega przedwczesnym porodom, zmniejsza ryzyko alergii u dziecka i usprawnia funkcje motoryczne.

Bibliografia

Gould F.J., et al. Neonatal Docosahexaenoic Acid in Preterm Infants and Intelligence at 5 years. The New England Journal of Medicine 2022.

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Jak białka pomagają spać

Sen pojawił się na wczesnym etapie ewolucji zwierząt i pełni podobną funkcję u wielu gatunków. Zarówno jego długość, jak i jakość jest ważna dla zachowania zdrowia. Jakość snu określana jest m.in. na podstawie częstotliwości i ilości wybudzeń w ciągu nocy....

Archiwum: