Żelazo odgrywa znaczącą rolę w zdrowiu mózgu. Pierwiastek ten uczestniczy w licznych procesach komórkowych oraz wspiera funkcje neuronalne. Z racji tego, że jest silnym utleniaczem, jego nadmiar może sprzyjać zwiększonej produkcji wolnych rodników. Substancje te to reaktywne formy tlenu, które działają poprzez zakłócanie prawidłowego funkcjonowania komórek. Nadmiar wolnych rodników powoduje powstanie stresu oksydacyjnego, który skutkuje np. rozwojem chorób neurodegeneracyjnych. Niestety wraz z wiekiem mechanizmy utrzymujące prawidłowe stężenie żelaza w mózgu ulegają zakłóceniom, co wpływa na akumulację tego pierwiastka. W efekcie tego działania dochodzi do spadku funkcji poznawczych u seniorów.
Wyniki badania opublikowanego w czasopiśmie ,,Neurobiology of Aging’’ pokazują, że odpowiednia dieta bogata w określone składniki odżywcze może mieć kluczowe znaczenie w celu zmniejszenia nadmiaru żelaza w mózgu. Naukowcy wykazali, że nadmiar żelaza w mózgu u osób starszych był związany ze znacznym pogorszeniem funkcji poznawczych. Badacze zauważyli, że niektóre składniki pokarmowe mogą wpływać na zmniejszenie żelaza w mózgu. Do tych substancji zaliczyli: witaminy, przeciwutleniacze, składniki chelatujące żelazo, które są zawarte głównie w warzywach i owocach, oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które są obecne w niektórych produktach spożywczych, np. w oleju lnianym czy oliwie z oliwek. Seniorzy, w których diecie znajdowały się większe ilości tych składników, osiągali lepsze wyniki w testach poznawczych w porównaniu do osób, u których jadłospis był w nie ubogi.
Badacze sugerują, że diety takie jak dieta śródziemnomorska i DASH mogą okazać się pomocne w ochronie zdrowia mózgu. i spowalniać procesy związane z pogorszeniem pamięci oraz innych funkcji poznawczych, które to zmiany są powiązane ze starzeniem się. Produkty, na których bazują te diety, są bowiem źródłem składników, takich jak witaminy, przeciwutleniacze, składniki chelatujące żelazo, które wykazują pozytywny wpływ na redukcję nadmiaru żelaza w mózgu.
Wyniki badania świadczą o tym, że dieta może skutecznie zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych, które są związane z procesami starzenia się. Naukowcy podkreślają, że niektóre składniki odżywcze mogą obniżać poziom żelaza w mózgu. Odpowiednio skonstruowany jadłospis może dzięki temu przyczynić się do poprawy funkcji poznawczych i wspierać zdrowie układu nerwowego. Jednak potrzebne są dalsze badania w celu przeanalizowania wpływu innych składników odżywczych, które również mogą chronić mózg przed skutkami starzenia się.