Brytyjscy naukowcy z Uniwersytetu w Manchester przeprowadzili szeroką metaanalizę wyników badań dotyczących wpływu niezdrowej diety składającej się głównie z produktów wysokoprzetworzonych na występowanie stanów zapalnych, które mogą być przyczyną powstawania depresji. Analiza łącznie dotyczyła populacji sięgającej blisko 102 000 osób, będących w wieku od 16 do 72 lat, zamieszkujących Stany Zjednoczone, Australię, Europę i Bliski Wschód. Zaobserwowano istotny związek pomiędzy spożywaniem produktów prozapalnych a zwiększonym ryzykiem występowania zaburzeń depresyjnych. Natomiast dieta przeciwzapalna (np. śródziemnomorska), zawierająca więcej błonnika, witamin i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (WNKT) wywołuje odwrotny skutek i może być powszechnie stosowana jako terapia przeciwdepresyjna.
Depresja dotyka około 322 milionów ludzi na całym świecie, co odpowiada 4,4% populacji globu. W ostatnich latach przeprowadzono wiele badań, które wykazały ścisły związek pomiędzy występowaniem przewlekłego stanu zapalnego a rozwojem chorób o podłożu neurologicznym, w tym depresji. Zła dieta składająca się z tłuszczów nasyconych, izomerów trans kwasów tłuszczowych, cukrów prostych i szeregu związków chemicznych stosowanych do konserwowania żywności może modulować produkcję cytokin prozapalnych. Składniki odżywcze, w które bogate są potrawy śródziemnomorskie, wykazują zdolność do obniżania stężenia markerów zapalnych np. interleukiny 6 (IL 6) czy reaktywnego białka C (CRP, ang. C-reactive protein), dzięki czemu zapobiegają występowaniu depresji.
“Te wyniki mają ogromny potencjał kliniczny zarówno w leczeniu depresji, jak i innych chorób, które również mają podłoże zapalne – np. choroba Alzheimera. Zmiana tego co jemy jest zwyczajnie tańszą i zdrowszą alternatywą dla leczenia farmakologicznego, które często niesie za sobą szereg efektów ubocznych.” – dr Steven Bradburn, współautor badania
Zgodnie z wynikami metaanalizy, osoby spożywające znaczne ilości żywności wysokoprzetworzonej (np. typu fast food) wykazują blisko 1,5 krotnie większe prawdopodobieństwo wystąpienia depresji lub związanych z nią objawów, w porównaniu do części populacji, która odżywia się produktami niskoprzetworzonymi, o wysokiej zawartości błonnika, WNKT, przeciwutleniaczy, witamin i minerałów (np. tłustymi rybami morskimi, owocami morza, warzywami, nasionami i produktami zbożowymi o niskim indeksie glikemicznym i wysokiej zawartości węglowodanów złożonych – makaronami, kaszami, ciemnym pieczywem itp.). Dlatego dieta śródziemnomorska, która składa się m.in. z oliwy z oliwek, pomidorów, zielonych warzyw i tłustych ryb może pomóc w niwelowaniu objawów depresji.