...

Niekoniecznie bez mięsa, ale koniecznie z roślinami – dla zdrowego mózgu

Wyniki wieloletniego badania wykazały, że spożywanie dużych ilości zdrowych produktów roślinnych i unikanie niezdrowego jedzenia zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

O tym, że właściwe odżywianie się jest kluczowe dla zdrowia całego organizmu, wiadomo nie od dziś. Wyniki wielu badań udowodniły, że spożywanie nieprzetworzonych, roślinnych produktów spożywczych zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę i choroby serca. Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda postanowili sprawdzić wpływ diety na prawdopodobieństwo wystąpienia udaru mózgu. W tym celu przeprowadzili długofalowe badanie, którego wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie “Neurology”.

Udar to wiodąca przyczyna niepełnosprawności wśród osób dorosłych. W 80% przypadków dochodzi do udaru niedokrwiennego, który wynika z zablokowania przepływu krwi w mózgu. W pozostałych wypadkach mamy do czynienia z udarem krwotocznym, czyli wylewem krwi do mózgu. Niezależnie od rodzaju choroby, w jej konsekwencji dochodzi do obumarcia części komórek nerwowych. Objawy zależą od umiejscowienia uszkodzenia – do najczęstszych zalicza się paraliż, zaburzenia mowy oraz zaburzenia widzenia. Możliwości rehabilitacji są uzależnione od rozległości udaru, a jej koszty – obciążające. Dlatego niezwykle istotna jest profilaktyka. Naukowcom w wyniku nieprzeciętnie długiego badania udało się ustalić wpływ diety na ryzyko wystąpienia udaru.

Eksperyment trwał nieco ponad 25 lat. Wzięło w nim udział 209 508 osób, które (w momencie rozpoczęcia badania) nie cierpiały z powodu chorób serca lub nowotworów. Co dwa lata każda z nich wypełniała ankietę dotyczącą diety. Kwestionariusz zawierał 110 produktów spożywczych, a uczestnicy oceniali, jak często gościły one na ich talerzach. Na podstawie udzielonych odpowiedzi naukowcy podzielili badanych na pięć grup, w zależności od ilości i jakości spożywanej przez nich żywności.

Najlepsza jakościowo dieta zakładała spożywanie dziennie dwanaście porcji zdrowych produktów roślinnych (owoców o niskim indeksie glikemicznym, warzyw liściastych i strączkowych), trzech porcji mniej zdrowych produktów roślinnych (mocno przetworzonych zbóż lub warzyw i owoców o wysokim indeksie glikemicznym) oraz trzech porcji mięsa lub nabiału. W diecie o najniższej jakości znajdowało się sześć porcji zdrowych produktów roślinnych i tyle samo porcji produktów wysoko przetworzonych lub pochodzenia zwierzęcego.

W czasie trwania eksperymentu udar wystąpił u 6 241 uczestników. 3 015 z nich doświadczyło udaru niedokrwiennego, 853 krwotocznego, a w przypadku pozostałych typ udaru nie został zarejestrowany. Dzięki informacjom o sposobie odżywiania się naukowcom udało się sprawdzić, czy istnieje zależność pomiędzy jakością diety a częstotliwością występowania tej przypadłości. Wyniki ich analizy wykazały, że częste spożywanie zdrowych produktów roślinnych w połączeniu z unikaniem jedzenia przetworzonych i słodzonych potraw zmniejsza ryzyko udaru o 10%. Gdy uwzględnili wyłącznie udary niedokrwienne, wartość ta wyniosła 8%. W przypadku udaru krwotocznego różnica nie była istotna statystycznie. Co ciekawe, naukowcy nie znaleźli zależności między dietą stricte jarską a częstością występowania udaru. Jednak liczba wegetarian wśród uczestników była niewielka.

Rezultaty tego badania nie pozostawiają wątpliwości – dieta zawierająca dużą ilość zdrowych produktów roślinnych chroni mózg przed udarem. Należy jednak zauważyć, że w eksperymencie wzięli udział wyłącznie przedstawiciele sektora medycznego o pochodzeniu kaukaskim. Dlatego pozostaje pod znakiem zapytania przełożenie tych wyników na osoby o innym pochodzeniu etnicznym i z innych grup społecznych. Co więcej, u niemal jednej trzeciej uczestników typ udaru nie był znany. Niemniej jednak spójność ustaleń dotyczących niższego ryzyka udaru niedokrwiennego i mniejszego całkowitego ryzyka udaru u osób stosujących dietę roślinną nie jest dziełem przypadku. Zatem dbając o dietę troszczymy się nie tylko o zdrowie ciała, lecz również mózgu.

“Wyniki naszego badania mają istotne konsekwencje dla zdrowia publicznego. Przyszłe programy profilaktyki udaru powinny uwzględniać jakość żywności” – podsumowuje doktor Megu Baden, autor eksperymentu.
Bibliografia

Megu YB et al. Quality of Plant-based Diet and Risk of Total, Ischemic, and Hemorrhagic Stroke. Neurology, 2021

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Jak zasłużyć na sukces?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Neuropsychologiczne podłoże IBS

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Jak działają psychobiotyki?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Zaburzenia odżywiania u osób starszych

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Archiwum:

Wesprzyj nas, jeśli uważasz, że robimy dobrą robotę!

Nieustannie pracujemy nad tym, żeby dostępne u nas treści były jak najlepszej jakości. Nasi czytelnicy mają w pełni darmowy dostęp do ponad 300 artykułów encyklopedycznych oraz ponad 700 tekstów blogowych. Przygotowanie tych materiałów wymaga jednak od nas dużo zaangażowania oraz pracy. Dlatego też jesteśmy wdzięczni za każde wsparcie członków naszej społeczności, ponieważ to dzięki Wam możemy się rozwijać i upowszechniać rzetelne informacje.

Przekaż wsparcie dla NeuroExpert.

Ojej! Wygląda na to, że używasz blokady reklam.

Nasza strona internetowa opiera się na reklamach, aby dostarczać bezpłatne treści i utrzymywać nasze operacje. Wyłączając blokadę reklam, pomagasz nam nas wspierać i zapewniasz, że możemy nadal oferować wartościowe treści bez żadnych kosztów dla Ciebie.

Naprawdę doceniamy Twoje zrozumienie i wsparcie. Dziękujemy za rozważenie wyłączenia blokady reklam dla tej strony internetowej.