...

Czy będziemy żyć dłużej?

Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Kliniki Mayo w Stanach Zjednoczonych są bardzo obiecujące i sugerują, że przy zastosowaniu odpowiedniej terapii możliwe jest przedłużenie życia nawet o kilkadziesiąt procent. Chociaż próby wykonane zostały tylko przy udziale gryzoni, to zespół badawczy jest pełen entuzjazmu i uważa, że proponowana strategia może być skuteczna również u ludzi.

Komórki budujące ludzki organizm mają ograniczoną zdolność podziału, a tym samym i żywotność. Wraz z upływem lat struktury te się starzeją, niektóre z nich nie ulegają jednak apoptozie (zaprogramowanej śmierci komórki), lecz trwają w organizmie, wpływając negatywnie na jego funkcjonowanie. Wyniki wielu niezależnych badań sugerują, że właśnie te starsze komórki obecne w ciele człowieka, które są niezdolne do dalszych podziałów odpowiadają za rozwój chorób wieku podeszłego, np. tych związanych z układem krążenia, cukrzycy typu 2 czy też zapalenia stawów.

Zespół badawczy kierowany przez Darrena Baker’a wykazał na przykładzie myszy, że możliwe jest usuwanie tych “niepotrzebnych” komórek z organizmu, a tym samym przedłużenie życia. W przeprowadzonej przez naukowców próbie wykorzystane zostały roczne gryzonie, co w przeliczeniu na wiek człowieka oznacza około 40 lat. Podczas badania myszom podawano karmę, która zawierała dodatkowo związek określany jako AP20187. Jak sugerowali naukowcy, substancja ta odpowiada za eliminowanie starych komórek. Po 14 dniach od rozpoczęcia eksperymentu zauważono, że w organizmach gryzoni liczba komórek niezdolnych do podziału, czyli znajdujących się w stanie stagnacji, zmniejszyła się aż ośmiokrotnie. Dodatkowo odnotowano wzrost ilości komórek nowych.

W rezultacie długość życia gryzoni wydłużyła się o około ⅓. Ponadto mogły one dłużej cieszyć się zdrowiem i zauważono, że były one w znacznie lepszej kondycji. Odnotowano także spadek zachorowalności badanych myszy, szczególnie na choroby układu sercowo-naczyniowego, na cukrzycę czy zaćmę. Dodatkowo u zwierzęta, którym podawano AP20187 rzadziej dochodziło do rozwoju niewydolności nerek.

Wyniki swoich prac Baker skomentował następująco: “To bardzo ważne, ponieważ gdybyśmy chcieli wykorzystać to u ludzi, moglibyśmy sprawić, że będą żyć dłużej jednocześnie ciesząc się lepszym stanem zdrowia.” Dalej naukowiec wyjaśnił, że ze względu na prostotę ich odkrycia, prawdopodobnie możliwe będzie wykorzystanie podobnej strategii u ludzi.

Pomimo tego, że komórki starcze są bardzo ważne z medycznego punktu widzenia, gdyż zapobiegają np. proliferacji zmian nowotworowych (chodzi tu o zatrzymanie podziału komórek rakowych), to są poważnym obciążeniem dla zdrowego organizmu. Często ich obecność skutkuje uszkodzeniem sąsiednich struktur, w efekcie czego dochodzi do rozwoju przewlekłego stanu zapalnego, który jest z kolei ściśle skorelowany z chorobami starczymi.

Jak się okazuje usunięcie komórek starczych z organizmu wpływa korzystnie na pracę serca, nerek oraz polepsza ogólny stan zdrowia. Naukowcy przekonują, że wyniki ich badań pomogą także człowiekowi. Ich kolejnym zadaniem będzie opracowanie substancji, która będzie równie skuteczna u ludzi, co AP20187 u myszy.

Bibliografia

Darren J. Baker, Bennett G. Childs, Matej Durik, Melinde E. Wijers, Cynthia J. Sieben, Jian Zhong, Rachel A. Saltness, Karthik B. Jeganathan, Grace Casaclang Verzosa, Abdulmohammad Pezeshki, Khashayarsha Khazaie, Jordan D. Miller, Jan M. van Deursen, Naturally occurring p16Ink4a-positive cells shorten healthy lifespan, Nature, 2016

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Hirudoterapia – sposób na migenę?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Archiwum: