...

Cynamon a lepsza pamięć

Wyniki badań naukowych świadczą o tym, że spożywanie cynamonu może przyczynić się do poprawy pamięci i złagodzenia odczuwanego niepokoju.

Cynamon to aromatyczna przyprawa, która większości z nas kojarzy się głównie z okresem zimy, rozgrzewającymi kawami i pierniczkami. Dodaje się go raczej w symbolicznych ilościach, a to to względu na wydajność i intensywny smak przyprawy. Naukowcy z Birjand University of Medical Sciences na czele z prof. Nakhaee S, podjęli się napisania metaanalizy wszystkich prac naukowych, które szczegółowo omawiają wpływ cynamonu na zdrowie człowieka. Badacze wgryźli się w literaturę naukową na kilku największych platformach (PubMed, Google Scholar, Web of Science i Scopus). Celem ich poszukiwań były prace dotyczące korzyści zdrowotnych płynących ze spożycia cynamonu. Znaleźli 40 oryginalnych prac badawczych (33 badania in vivo, 5 in vitro i 2 badania kliniczne), których tematyka omawiała wpływ tej złotej przyprawy na proces uczenia się i zapamiętywania.

W skład cynamonu wchodzi m.in. kwas cynamonowy, aldehyd cynamonowy i eugenol. Wszystkie te trzy składniki mają wpływ na funkcje poznawcze. Badania in vitro wykazały bowiem, że dodanie aldehydu cynamonowego do pożywki z komórkami nerwowymi zwiększało ich żywotność, zmniejszając przy tym agregację białka Tau i beta-amyloidu (czyli związków związanych z występowaniem choroby Alzheimera).

Związki biologicznie czynne cynamonu wpływają na syntezę niektórych struktur białkowych zaangażowanych w procesy uczenia się i zapamiętywania. Naukowcy z Rush University w Chicago, wykorzystując model mysi, dowiedli, że niewielkie ilości przyprawy sprawiają, że gryzonie lepiej przyswajają nowe informacje. Bazowali oni na wcześniejszych doniesieniach, że w hipokampach osób, które osiągają słabe wyniki w nauce, znajduje się znacznie mniej białka CREB i więcej podjednostek jednego z receptorów dla kwasu gamma-aminomasłowego (GABA). Niewielkie ilości cynamonu podawane myszom ulegały metabolizmowi do m.in. benzoesanu sodu, a ten z kolei po dotarciu do mózgu przyczyniał się do zwiększenia stężenia CREB, zmniejszenia podjednostek receptora GABA, a ponadto do poprawy plastyczności neuronów w obrębie hipokampa. Myszy karmione cynamonem radziły sobie lepiej w labiryntach niż myszy z grupy kontrolnej.

Dwa z omawianych w artykule badań klinicznych koncentrowały się na spożyciu cynamonu przez osoby młode i seniorów ze stanem przedcukrzycowym. Jedni żuli gumę cynamonową, a drudzy spożywali chleb z dodatkiem tej przyprawy (2 g na cały bochenek, czyli bardzo niewiele). Jak się okazało, osoby badane, które żuły gumę, zgłaszały poprawę funkcji poznawczych i zmniejszenie objawów lękowych, podczas gdy seniorzy delektujący się chlebem już nie. To jedyne z omawianych w metaanalizie badanie, które nie potwierdzało pozytywnego wpływu cynamonu na funkcje poznawcze.

Podsumowując, dodanie odrobiny cynamonu do potraw może przyczynić się do poprawy pamięci, a także obniżenia stanów lękowych. Chociaż naukowcy odkryli, że cynamon i jego związki mają wpływ na funkcjonowanie mózgu, to nie ukrywają, że należy przeprowadzić więcej badań na ten temat. Gdyby doniesienia na temat jego neuroprotekcynej roli okazały się prawdziwe, otwierałoby to furtkę dla wielu terapii schorzeń neurodegeneracyjnych.

Bibliografia

Nakhaee S., et al. Cinnamon and cognitive function: a systematic review of preclinical and clinical studies. Nutritional Neuroscience, 2023.

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Jak białka pomagają spać

Sen pojawił się na wczesnym etapie ewolucji zwierząt i pełni podobną funkcję u wielu gatunków. Zarówno jego długość, jak i jakość jest ważna dla zachowania zdrowia. Jakość snu określana jest m.in. na podstawie częstotliwości i ilości wybudzeń w ciągu nocy....

Archiwum: