Samotność jest poważnym problemem społecznym, który dotyka wiele osób na całym świecie. W ostatnich latach podkreśla się negatywny wpływ tego stanu na zdrowie psychiczne i fizyczne. Udowodniono, że przedłużające się poczucie osamotnienia zwiększa ryzyko rozwoju zaburzeń depresyjnych i lękowych. Przyczynia się również do wzrostu łaknienia i rozwoju otyłości. Amerykańscy naukowcy z University of California, Los Angeles postanowili sprawdzić związek między samotnością a nawykami żywieniowymi i zdrowiem psychicznym u kobiet. Wyniki potwierdziły wcześniejsze przypuszczenia – poczucie samotności stymuluje obszary w mózgu odpowiedzialne za łaknienie wysokokalorycznych, niezdrowych przekąsek i prowadzi do przejadania się.
“Badania nad tym, jak mózg przetwarza samotność i w jaki sposób jest to powiązane z otyłością i zdrowiem nie zostały wcześniej przeprowadzone” – zaznacza doktor Arpana Gupta, współautorka badania i dyrektorka Centrum Mikrobiomu Goodman-Luskin na University of California.
W badaniu uczestniczyły 93 kobiety, które zostały podzielone na dwie grupy w zależności od nasilenia zgłaszanego poczucia osamotnienia i izolacji społecznej. Uczestniczkom obu grup pokazywano fotografie słodyczy i niezdrowych słonych przekąsek w zestawieniu z produktami niespożywczymi. Następnie przy pomocy badań obrazowych rezonansu magnetycznego sprawdzano, które obszary mózgu pozostają aktywne podczas wykonywania tego zadania.
Naukowcy odkryli, że aktywność mózgów kobiet doświadczających samotności była większa w porównaniu z grupą kontrolną, która nie zgłaszała tych objawów. Zaobserwowano u nich wzrost pobudzenia obszarów związanych z pragnieniem spożywania słodkich pokarmów. Zwiększona aktywność dotyczyła elementów układu nagrody, takich jak prążkowie brzuszne, wyspa i jądro półleżące. Jednocześnie u samotnych kobiet doszło do spadku pobudzenia w rejonach odpowiadających za kontrolę nad zachowaniami żywieniowymi. Poziom tkanki tłuszczowej był u nich wyższy niż u grupy kontrolnej. Zgłaszały również nieprawidłowe nawyki żywieniowe – tendencje do postrzegania jedzenia w kategoriach nagrody, objadania się i zajadania emocji. Dotyczyło to zwłaszcza słodyczy i słodkich napojów. Dodatkowo samotne kobiety częściej cierpiały z powodu lęku i depresji.
“Wyniki badań potwierdziły to, czego do tej pory mogliśmy się już domyślać. To, że ludzie czują się samotni, wpływa nie tylko na ich samopoczucie, ale również na ich wybory i zachowania, w tym również żywieniowe” – mówi doktor Arpana Gupta.
Wyniki te potwierdzają, że samotność wiąże się zdrowiem psychicznym i nawykami żywieniowymi. Badanie wskazuje na istnienie błędnego koła, w którym samotność prowadzi do zachcianek żywieniowych i spożywania niezdrowych pokarmów, co z kolei potęguje uczucie smutku i lęku. W celu przerwania tych mechanizmów konieczna jest praca nad regulacją emocji. Niezwykle istotna jest edukacja w zakresie zdrowia psychicznego i fizycznego, promowanie zdrowego trybu życia oraz wsparcie społeczne dla osób dotkniętych problemem samotności.