...

Zaburzenia odżywiania u osób starszych

Osoby starsze często borykają się z wieloma problemami zdrowotnymi. Wśród nich bardzo istotne są zaburzenia odżywiania. Mogą one bowiem prowadzić do niedożywienia i dodatkowo pogarszać kondycję zdrowotną. W tym artykule opowiemy o zaburzeniach odżywiania, które najczęściej dotykają seniorów.

Nie masz dostępu do tych treści

Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik,
aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej.

Bibliografia
  1. Dąbrowska K., Wanot B., Pilis K. Starzenie się i dieta osób starszych. Wyd. Nauk. Un. Human. Przyrod. im. J. Długosza. Częstochowa. 2020.
  2. Długosz A., Wanot B., Biskupek-Wanot A. Zaburzenia odżywiania u osób starszych. Wyd. Nauk. Un. Human. Przyrod. im. J. Długosza. Częstochowa. 2020.
  3. Mziray M. et al. Niedożywienie u osób w wieku podeszłym, metody jego oceny, profilaktyka i leczenie. Ann. Ac. Med. Gedan. 2016.
  4. Starzomska M. Anorexia nervosa w wieku starszym. Psychoger. Pol. 2008.
  5. Bogacka E. Żywienie osób starszych w praktyce lekarza rodzinnego. Lek. POZ. 2018.
  6. Fulop T. et al. Aging, frailty and age-related diseases. Biogerontol. 2010.
  7. Elia M., Stratton R. J. Geographical inequalities in nutrient status and risk of malnutrition among English people aged 65 y and older. Nutr. 2005.
  8. World Health Organization: Obesity: Preventing and Managing the Global Epidemic. WHO Technical Report Series.
  9. https://iris.who.int/handle/10665/42330 (dostęp: 21.07.2024)
  10. Guligowska A. et al. Różnice w sposobie odżywiania się w populacji 60–65 letnich kobiet i mężczyzn w zależności od obecności nadciśnienia tętniczego. Abstrakt z Kongresu Kobieta i Mężczyzna 65+. Warszawa. 2017.
  11. Szurowska B. Anoreksja w rodzinie. Wyd. Difin S.A. 2011.
  12. Suszyńska K., Sobolewska E., Kulik T., Pacian A. Medycyna ogólna i nauki o zdrowiu. Problemy medyczne, pedagogiczne i społeczne funkcjonowania osób z zaburzeniami odżywiania. Kat. Zdr. Publ. 2014.
  13. Rzońca E., Bień A., Iwanowicz-Palus G. Zaburzenia odżywiania problem wciąż aktualny. J. Edu. Health. Sport. 2016.
  14. Rabe-Jabłońska J. Zaburzenia jedzenia (odżywiania się). [w:] Jarema M., Rabe-Jabłońska J. Psychiatria. Podręcznik dla studentów medycyny. Wyd. PZWL. 2011.
  15. Moczkowska D., Ziółkowska B. Bulimia od A do Z, kompendium wiedzy dla rodziców, nauczycieli i wychowawców. Wyd. Difin. 2011.
  16. Özdemir A. Less Known Eating Disorders. Inter. J. Car. Sci. 2015.
  17. Shaban C. Diabulimia: Mental health condition or media hyperbole? Pract. Diab. 2013.
  18. Juruć A., Kubiak M., Wierusz-Wysocka B. Psychological and medical problems in prevention and treatment of eating disorders among people with type 1 diabetes. Clin. Diabetol. 2016.
  19. Kłosiewicz-Latoszek L. Otyłość jako problem społeczny, zdrowotny i leczniczy. Instytut Żywności i Żywienia. Warszawa. 2010.
  20. Rajewska-Rager A., Rajewski A. Zaburzenia odżywiania w praktyce lekarza rodzinnego – rozpoznawanie i leczenie. Fam. Med. Prim. Care Rev. 2009.
  21. Dąbrowska P. Samotność osób starszych i sposoby jej przeciwdziałania. Kwart. Nauk. 2011.
  22. Stachowska E. Żywienie osób starszych. [w:] Starzejące się społeczeństwo wyzwaniem dla zdrowia publicznego. Karakiewicz B., Jurczak A. Wyd. Pom. Un. Med. 2014.
  23. Suliga E. Zachowania zdrowotne związane z żywieniem osób dorosłych i starszych. Hyg. Publ. Health. 2010.
  24. Tańska M., Babicz-Zielińska E., Przysławski J. Postawy osób starszych wobec zdrowia i żywności o działaniu prozdrowotnym. Probl. Hig. Epidemiol. 2013.
Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Jak działają psychobiotyki?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Zaburzenia odżywiania u osób starszych

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Kawa i mózg

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Archiwum:

Wesprzyj nas, jeśli uważasz, że robimy dobrą robotę!

Nieustannie pracujemy nad tym, żeby dostępne u nas treści były jak najlepszej jakości. Nasi czytelnicy mają w pełni darmowy dostęp do ponad 300 artykułów encyklopedycznych oraz ponad 700 tekstów blogowych. Przygotowanie tych materiałów wymaga jednak od nas dużo zaangażowania oraz pracy. Dlatego też jesteśmy wdzięczni za każde wsparcie członków naszej społeczności, ponieważ to dzięki Wam możemy się rozwijać i upowszechniać rzetelne informacje.

Przekaż wsparcie dla NeuroExpert.