Podstawowe informacje

Nazwa polska:
dimetyloaminoetanol

Nazwa angielska:
dimethylethanolamine

Inne nazwy:
DMAE, deanol, dimetyloetanoloamina

Podstawowe korzyści

→ polepszenie koncentracji

→ poprawa pamięci

→ skrócenie czasu reakcji

→ zwiększenie czujności

→ korzystny wpływ na wygląd skóry

 Spis treści

 1. Co to jest?
  1.1. Historia i pochodzenie
  1.2. Klasyfikacja
  1.3. Występowanie
 2. Jak działa?
  2.1. Układ nerwowy
     2.1.1. ADHD
  2.2. Skóra
 3. Jak stosować?
  3.1. Dawkowanie
  3.2. Skutki uboczne
  3.3. Przeciwwskazania

 

1. Co to jest DMAE?

1.1. Historia i pochodzenie

Dimetyloaminoetanol jest związkiem organicznym należącym do grupy aminoalkoholi, inaczej hydroksyamin. Ze względu na budowę DMAE klasyfikowany jest jako czwartorzędowa amina bądź jako pierwszorzędowy alkohol. Obecność ugrupowania -OH w połączeniu z niską masą cząsteczkową sprawia, że deanol jest związkiem dobrze rozpuszczalnym w wodzie oraz umożliwia tworzenie wiązań estrowych. Pojawienie się reszty aminowej z kolei warunkuje zasadowy charakter związku, a także pozwala na tworzenie soli.

DMAE jest naturalnie syntetyzowany w ludzkim organizmie. Nie do końca poznano także mechanizm jego działania. Badania w tym zakresie prowadzone były głównie na osobach, u których zdiagnozowano ADHD (ang. attention deficit hyperactivity disorder). Wiadomo jednak, że deanol jest strukturalnie podobny do choliny. W związku z tym zakłada się, że po wprowadzeniu do organizmu DMAE jest przekształcany w acetylocholinę, czyli neuroprzekaźnik ważny dla prawidłowego funkcjonowania mózgu.

Początkowo deanol sprzedawany był jako lek na receptę (Deaner) przez Laboratoria Rikera. Środek ten był szczególnie polecany dzieciom, u których występowały objawy typowe dla ADHD, a także dzieciom o zaburzonym procesie uczenia się.

Obecnie DMAE uważany jest za silną substancję nootropową. Jego potencjałem zainteresowały się liczne koncerny farmakologiczne. Jest to bardzo obiecujący związek dla osób uczących się, prowadzących aktywny tryb życia, a także dla osób żyjących w warunkach silnego stresu czy też pracujących umysłowo.

 

1.2. Klasyfikacja

Ze względu na budowę DMAE zaliczany jest do aminoalkoholi (hydroksyaminy). Poprzez analogię strukturalną do choliny, deanol jest prekursorem acetylocholiny.

Dimetyloaminoetanol wywiera korzystny wpływ na funkcjonowanie mózgu, w związku z czym klasyfikuje się go jako stymulant ośrodkowego układu nerwowego. Wykazuje działanie nootropowe. Ponadto DMAE chroni neurony (działanie neuroprotekcyjne), a także neutralizuje wolne rodniki, co pozwala go zaliczyć do grupy antyoksydantów.

 

1.3. Występowanie

DMAE można znaleźć w produktach pochodzenia naturalnego. Najbardziej obfitym źródłem tego związku są owoce morza (np. kalmary). Znaleźć go można również w sardynkach czy sardelach (anchois). Powszechnie występuje także w mięsie pochodzącym z niektórych gatunków ryb, np. łosoś.

 

2. Jak działa DMAE?

2.1. Układ nerwowy

DMAE jest prekursorem w syntezie acetylocholiny, czyli ważnego neuroprzekaźnika, którego odpowiednie stężenie jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. W odróżnieniu do choliny, deanol jest jednak w stanie efektywnie przekraczać barierę krew-mózg. Dzięki tej właściwości synteza acetylocholiny w OUN jest bardziej wydajna. Poprzez zwiększenie ilości neurotransmitera w organizmie, dimetyloaminoetanol poprawia koncentrację. Jego działanie widoczne jest także w usprawnieniu przekazywania impulsów nerwowych (odbieranie nowych informacji oraz łączenie ich z tymi zapisanymi w pamięci) podczas wykonywania czynności motorycznych, nauki oraz przy próbie zapamiętywania.

Przeprowadzono doświadczenia, których celem było zbadanie wydajności pracy mózgu podczas wykonywania testów na inteligencję. W grupie badawczej, której podawano DMAE zaobserwowano znacznie lepsze wyniki niż w przypadku osób z grupy kontrolnej.

 

2.1.1. ADHD

ADHD jest definiowane jako zespół neurorozwojowych zaburzeń psychicznych. Chorobie tej towarzyszą objawy z trzech różnych grup: nadpobudliwości, impulsywności oraz zaburzeń uwagi. U osób ze zdiagnozowanym ADHD obserwuje się znaczne skrócenie czasu koncentracji, a także brak wytrwałości w realizacji zadań wymagających zaangażowania umysłowego.

Udowodniono, że acetylocholina jest neuroprzekaźnikiem usprawniającym funkcjonowanie tych struktur mózgu, które odpowiedzialne są za kontrolę uwagi, skupienie oraz pamięć. W związku z tym, że deanol zwiększa poziom acetylocholiny w mózgu, może być skutecznym środkiem stosowanym do leczenia tego zespołu zaburzeń psychicznych.

Właściwości lecznicze w tym przypadku potwierdziły badania przeprowadzone po raz pierwszy w roku 1970. Podawanie dimetyloaminoetanolu dzieciom z ADHD skutkowało ograniczeniem ich nadpobudliwości oraz zwiększoną zdolnością do skupienia uwagi.

 

2.2. Skóra

Gdy w organizmie dochodzi do niewłaściwego metabolizmu kwasów tłuszczowych, w komórkach skóry odkłada się brązowy pigment zwany lipofuscyną. Jest ona zbiorowiskiem odpadów pochodzących z niewłaściwej gospodarki kwasami tłuszczowymi. Jej kumulacja w skórze prowadzi do powstania tzw. plam starczych, inaczej nazywanych plamami wątrobowymi. Pojawiają się one zazwyczaj u osób w starszym wieku cierpiących z powodu zaburzeń funkcjonowania wątroby.

Badania dowodzą, że kremy zawierające w swoim składzie DMAE mogą skutecznie zwalczać przebarwienia na skórze powstałe w wyniku odkładania się w jej komórkach lipofuscyny.

 

3. Jak stosować DMAE?

3.1. Dawkowanie

DMAE dostępny jest w postaci białego proszku. Zalecana dawka to od 250 do 500 mg dziennie przyjmowana w trzech porcjach. Pierwsze efekty działania widoczne są już po kilku dniach stosowania.

 

3.2. Skutki uboczne

W przypadku spożycia odpowiedniej dawki bądź aplikacji na skórę DMAE jest substancją bezpieczną. Przekroczenie zalecanej ilości może jednakże skutkować pojawieniem się efektów ubocznych, do których należą: ból głowy, zaparcia, świąd, nadmierne pobudzenie, bezsenność, zwiększone ciśnienie krwi, mimowolne ruchy twarzy (tiki nerwowe).

Ponadto DMAE może powodować rozwój depresji. W niektórych przypadkach zaobserwowano także pojawienie się symptomów wskazujących na schizofrenię.

 

3.3. Przeciwwskazania

Ze względu na brak wystarczającej ilości danych na temat szkodliwego wpływu DMAE, suplementacji tego związku nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.

Ostrożność powinny zachować także osoby, u których zdiagnozowano padaczkę.

Bibliografia:
http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-524-deanol.aspx?activeingredientid=524&activeingredientname=deanol
https://examine.com/supplements/dmae/
http://wholehealthchicago.com/2010/02/14/dmae-dimethylaminoethanol/
https://nootriment.com/dimethylaminoethanol/
http://www.livestrong.com/article/375368-side-effects-of-dmae/
http://www.thedermreview.com/dmae-cream/

Dodaj komentarz