...

Ucz się ucz, bo nauka to klucz… Do zdrowych jelit?

Wyniki badań naukowych sugerują, że poziom wykształcenia może mieć wpływ na zdrowie jelit.

W prasie, reklamie i social mediach często spotykamy się ze stwierdzeniem, że jelita to nasz drugi mózg. To, wydawać by się mogło, osobliwe porównanie, ma swoje uzasadnienie. Połączenia nerwowe, humoralne i immunologiczne między mózgiem a jelitami sprawiają, że sygnały przekazywane są między tymi dwoma narządami w obie strony. I to bardzo szybko – nawet w 100 milisekund. Co więcej, jakiekolwiek zakłócenia w mikroflorze bakteryjnej jelit mogą mieć wpływ na samopoczucie człowieka, a nawet na jego zachowanie. Dysbioza jelitowa może być początkiem poważnych chorób psychiatrycznych, w tym depresji.

Nic zatem dziwnego, że naukowcy na czele z dr. Emmanuelem Adewuyi z Centre for Precision Health (Australia) poszli o krok dalej i zadali sobie pytanie o to, jak poziom naszego wykształcenia wpływa na zdrowie jelit. Postawili oni dość odważną hipotezę – im więcej się uczysz i więcej wiesz, tym zdrowsze są twoje jelita, a ryzyko chorób tego organu znacznie spada. Czy słusznie?

Jedne z pierwszych badaniach przeprowadzonych przez zespół badaczy z Centre for Precision Health wykazały, że istnieje genetyczna korelacja między zdrowiem jelit a chorobą Alzheimera. Wyniki te jednak nie pozwoliły jednoznacznie stwierdzić, że jedno powoduje drugie. Naukowcy z tej placówki przeprowadzili kolejne badania, których wyniki opublikowano na łamach International Journal of Molecular Sciences. W doświadczeniu wzięło udział 766 tys. osób z różnego rodzaju wykształceniem, upośledzeniem funkcji poznawczych (w tym z chorobą Alzheimera) i jednoczesnym występowaniem różnego rodzaju zaburzeń jelitowych, w tym z chorobą wrzodową, nieswoistym zapaleniem jelit, refluksem, zespołem jelita drażliwego itp. Grupę kontrolną stanowili ochotnicy zdrowi.

Jak pokazały wyniki badania, istnieje silna korelacja między sprawnością umysłową a stanem naszych jelit. Badacze z Centre for Precision Health wykazali, że w większości przypadków schorzenia jelit częściej występowały u osób z niższą inteligencją, mniejszymi kwalifikacjami zawodowymi, a także niższym stopniem edukacji. Taki sam związek zaobserwowano u badanych z zaburzeniami kognitywnymi. To odkrycie potwierdza jedynie wcześniejsze doniesienie tego zespołu naukowego o tym, że u osób z demencją częściej diagnozuje się również choroby jelit.

Aby móc jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy wyższy poziom wykształcenia chroni nas przed zaburzeniami jelitowymi, należy poczekać na kolejne badania. Gdyby odpowiedź okazała się twierdząca, mogłoby to prowadzić do łatwiejszego wykrywania i tym samym szybszego wdrożenia leczenia wielu chorób układu pokarmowego. Ponadto doskonałą profilaktyką schorzeń jelit mogłoby być… Uczenie się.

Bibliografia

Adewuyi E.O, et al. Relationship of Cognition and Alzheimer’s Disease with Gastrointestinal Tract Disorders: A Large-Scale Genetic Overlap and Mendelian Randomisation Analysis. International Journal of Molecular Sciences, 2022.

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Jak białka pomagają spać

Sen pojawił się na wczesnym etapie ewolucji zwierząt i pełni podobną funkcję u wielu gatunków. Zarówno jego długość, jak i jakość jest ważna dla zachowania zdrowia. Jakość snu określana jest m.in. na podstawie częstotliwości i ilości wybudzeń w ciągu nocy....

Archiwum: