...

Ostra przyczyna demencji?

Wyniki najnowszych badań naukowych wskazują na istnienie korelacji między wysokim spożyciem chili i ryzykiem pogorszenia się zdolności poznawczych.

Chili to jedna z najpopularniejszych przypraw na świecie. Jej głównym składnikiem, decydującym o charakterystycznej ostrości jest kapsaicyna. Jest to związek z grupy alkaloidów, oddziałujący na nocyceptory. Z tego względu odczuwany smak tej przyprawy w rzeczywistości nie jest smakiem, ale uczuciem bólu. Wyniki badań naukowych wskazują na to, że przyspiesza ona metabolizm pomaga w przypadku zaburzeń naczyniowych oraz może przyspieszać spalanie tłuszczu. Naukowcy z University of South Australia oraz innych ośrodków badawczych postanowili ustalić jej długofalowy wpływ na zdolności poznawcze.

“W naszych poprzednich badaniach wykazaliśmy, że spożycie chili jest korzystne dla masy ciała i ciśnienia krwi – mówi dr Zimun Shi, współautor badania. – Jednak z tym badaniu stwierdziliśmy niekorzystny wpływ na funkcje poznawcze wśród osób starszych.”

W tym celu uczeni wykorzystali dane pochodzące z China Health and Nutrition Survey (CHNS), badania kohortowego, podczas którego przez 15 lat zbierano dane z gospodarstw domowych w dziewięciu prowincjach Chin. Wybrano akurat ten kraj, gdyż to właśnie mieszkańcy Azji najbardziej gustują w ostrych potrawach. Naukowcy porównali dane dotyczące ponad 4500 osób w wieku 55 lat i starszych. Poddali analizie wyniki dotyczące ich płci, stylu życia, wykształcenia, statusu materialnego, spożywania alkoholu, aktywności fizycznej, miejsca zamieszkania, BMI i diety, a także zdolności poznawczych.

W rezultacie wykazano, że spożycie chili, a więc kapsaicyny, jest dodatnio skorelowane z niższymi wynikami testów mierzących zdolności poznawcze. Związek ten jest niezależny od pozostałych sprawdzanych czynników. Wyjątek stanowił indeks masy ciała – osoby z niższą wartością BMI doświadczały silniejszego wpływu chili na funkcje kognitywne niż osoby z wysokimi wartościami. Ogólnie, osoby przyjmujące więcej niż 50 g chili dziennie były dwukrotnie bardziej narażone na spadek zdolności poznawczych niż ci, którzy nie stosowali tej przyprawy.

Mechanizmy, które łączą spożycie chili (kapsaicyny) i spadek funkcji kognitywnych nie są obecnie całkowicie poznane. Jest to tym trudniejsze, że wyniki badań z wykorzystaniem szczurów świadczą o tym, iż przyjmowanie ostrej papryki zapobiega deficytom pamięci. Istnieją jednak również doniesienia o neurotoksycznych właściwościach kapsaicyny. Jej wysokie spożycie mogłoby więc wpłynąć negatywnie na żywotność neuronów, a tym samym osłabiać zdolności poznawcze. Aby dokładnie ustalić przyczyny zaobserwowanej korelacji, niezbędne są dalsze, bardziej szczegółowe badania.

Bibliografia

Shi Z., El-Obeid T., Riley M., Li M., Page A., Liu J. High Chili Intake and Cognitive Function among 4582 Adults: An Open Cohort Study over 15 Years. Nutrients 2019

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Hirudoterapia – sposób na migenę?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Archiwum: