...

Granat – eksplozja młodości

Owoce granatu od wieków były stosowane w tradycyjnej medycynie krajów azjatyckich i śródziemnomorskich jako skuteczny środek przeciwko przedwczesnemu starzeniu się. Działanie to znalazło potwierdzenie w wynikach najnowszych badań.

Granat (Punica granatum) od wieków wykorzystywany był w tradycyjnej medycynie krajów Azji i regionu Morza Śródziemnego. Sok otrzymany z jego owoców uważano za skuteczny środek przeciwrobaczy, leczący biegunki, a nawet zapobiegający starzeniu się. Związki biologicznie czynne tej rośliny od lat są badane pod kątem ich dobroczynnych właściwości.

Najnowsze wyniki otrzymane przez zespół naukowców z Korei Południowej i Szwajcarii świadczą o tym, że starożytni mędrcy mieli rację co do dobroczynnych właściwości tych owoców. Wynikają one z obecności elagotanin, które po spożyciu przekształcane są w jelicie do związku nazywanego urolityną A. Wcześniejsze badania z wykorzystaniem nicieni wykazały, że urolityna A jest w stanie zwiększyć ich długość życia nawet o 45%. Kontynuowano więc testy na bardziej złożonych organizmach – myszach. Także i w tym przypadku potwierdzono dobroczynny wpływ tej substancji. U starzejących się myszy zaobserwowano zwiększenie o 40% wydolności fizycznej i wytrzymałości podczas biegania w kołowrotku.

Naukowcy przeszli zatem do badań z udziałem ludzi. Udział wzięło w nich 60 osób starszych, prowadzących siedzący tryb życia, ale cieszących się dobrym zdrowiem. Na początku podano im pojedyncza dawkę urolityny A, w ilości od 250 do 2000 mg, w celu sprawdzenia czy pojawią się niekorzystne efekty uboczne. Ponieważ w porównaniu do placebo nie zaobserwowano żadnych takich działań, można było przejść do właściwego eksperymentu.

Uczestnicy zostali podzieleni na grupy, z których każda otrzymywała placebo lub różne dawki urolityny A: 250 mg, 500 mg oraz 1000 mg dziennie. Suplementacja ta trwała 4 tygodnie. Po upływie tego czasu również nie zaobserwowano niekorzystnych efektów. Ocenie poddano próbki krwi i tkanki mięśniowej uczestników, analizując komórkowe i mitochondrialne markery świadczące o zdrowiu.

“Te najnowsze odkrycia, oparte na wcześniejszych badaniach przedklinicznych, naprawdę krystalizują sposób, w jaki urolityna A może zmienić stan rzeczy w zakresie ludzkiego zdrowia – mówi prof Johan Auwerx, współautor badania.”

Wyniki otrzymane przez naukowców świadczyły o tym, że urolityna A stymuluje biogenezę mitochondriów, a więc proces, w którym komórki zwiększają masę mitochondrialną, w stopniu podobnym jak regularne ćwiczenia fizyczne. Związek ten przywraca także zdolność komórek do recyklingu nieprawidłowych mitochondriów, które nie są w stanie wydajnie pracować. U osób młodych procesy te zachodzą z dużą wydajnością, jednak spada ona wraz z wiekiem, co jest jedną z przyczyn starzenia się organizmu oraz podstawą utraty masy mięśni szkieletowych u osób starszych. Wyniki badań świadczą o tym, że spożywanie granatów może przyczynić się do poprawy stanu zdrowia oraz do spowolnienia starzenia się.

Bibliografia

Andreux P.A., Blanco-Bose W., Ryu D., Burdet F., Ibberson M., Aebischer P., Auwerx J., Singh A., Rinsch C. The mitophagy activator urolithin A is safe and induces a molecular signature of improved mitochondrial and cellular health in humans. Nature Metabolism 2019

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Jak białka pomagają spać

Sen pojawił się na wczesnym etapie ewolucji zwierząt i pełni podobną funkcję u wielu gatunków. Zarówno jego długość, jak i jakość jest ważna dla zachowania zdrowia. Jakość snu określana jest m.in. na podstawie częstotliwości i ilości wybudzeń w ciągu nocy....

Archiwum: