...

Dobre skutki stresu

Naukowcy z Uniwersytetu Georgii w USA udowodnili, że niski i umiarkowany poziom stresu przyczynia się do pewnej poprawy zdolności poznawczych.

Często odczuwamy lekki stres, na przykład związany z wyjazdem na wakacje. Taki stres jest czymś normalnym w życiu, ale wciąż nie jest do końca wiadome, w jaki sposób może on wpływać na funkcjonowanie mózgu. Naukowcy z Uniwersytetu Georgii w USA postanowili przeanalizować literaturę naukową dotyczącą pozytywnego wpływu stresu na wydajność procesów zachodzących w mózgu.

Wyniki opublikowanego badania dowiodły, że niski lub umiarkowany poziom stresu stymuluje mózg do działania i tym samym może poprawiać pamięć operacyjną. Ten rodzaj pamięci odpowiada za zdolność do zapamiętywania informacji na krótki czas. W praktyce pamięć operacyjną wykorzystujemy na przykład podczas przeprowadzenia obliczeń matematycznych lub w trakcie gry w szachy. Naukowcy, są zdania, że istnieje tu pewne zastrzeżenie. Gdy poziom stresu jest wysoki i utrzymuje się przez dłuższy czas wywołuje on zmiany negatywne.

“Negatywne skutki silnego stresu są znane w literaturze naukowej. Natomiast mniej jest informacji dotyczących stresu o niskim i umiarkowanym nasileniu. Nasze wyniki wskazują, że stres o niskim i umiarkowanym stopniu związany był z podwyższoną aktywnością pewnych obszarów mózgu, co skutkowało lepszą wydajnością umysłową” powiedział prof. Assaf Oshri, główny autor badania.

Podczas eksperymentu naukowcy obserwowali aktywność mózgu za pomocą rezonansu magnetycznego. Dało to możliwość ocenienia aktywności poszczególnych obszarów mózgu. Naukowcy przeanalizowali wyniki ponad 1000 osób z różnych grup etnicznych. Wyniki sugerowały, że osoby, które zgłosiły niski lub umiarkowany poziom stresu, miały zwiększoną aktywność w częściach mózgu, które odpowiadają za pamięć roboczą. Uczestnicy, którzy poinformowali, że doświadczają chronicznie wysokiego poziomu stresu mieli obniżoną aktywność w tych obszarach mózgu.

Co więcej, naukowcy zbadali również relacje społeczne uczestników poprzez monitorowanie poziomu wsparcia od rodziny i bliskich znajomych. Być może nie jest to zaskakujące, że uczestnicy, którzy twierdzili, że mają większe wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół, wydawali się lepiej radzić sobie z niskim lub umiarkowanym poziomem stresu.

Ostatecznie pozostają pytania – czy sam stres o niskim i umiarkowanym stopniu nasilenia poprawia sprawność poznawczą? A może wsparcie osób bliskich przyczynia się do obniżenia poziomu stresu i przez to dochodzi do pozytywnych zmian? Aby odpowiedzieć na powyższe pytania należy poczekać na dalszy rozwój nauki w tym temacie.

Bibliografia

Oshri, A. et al, Low-to-moderate level of perceived stress strengthens working memory: Testing the hormesis hypothesis through neural activation, Neuropsychologia, 2022

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Hirudoterapia – sposób na migenę?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Archiwum: