...

Dlaczego myszy ciągnie do alkoholu?

Naukowcy odkryli szlak neuronowy, który może przyczyniać się do rozwoju zaburzeń spożywania alkoholu.

Zaburzenia związane ze spożywaniem alkoholu stanowią poważny problem zdrowotny i społeczny na całym świecie. Wiadomo, że do ich rozwinięcia niezbędne jest spożywanie alkoholu. Jednak mechanizmy w obrębie ośrodkowego układu nerwowego, które kontrolują przyjmowanie alkoholu wciąż nie są do końca poznane. Naukowcy z University of North Carolina przeprowadzili serię eksperymentów, których wyniki pozwalają lepiej zrozumieć odpowiedź mózgowych sieci neuronowych na tę używkę, szczególnie u osób, które przechodzą od sporadycznego jej stosowania do nadużywania.

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii genetycznych naukowcy odkryli, że wydzielające neurotensynę (NTS) neurony jądra centralnego ciała migdałowatego przyczyniają się do wzmożonego spożywania alkoholu. Za pomocą selektywnego genetycznego uszkodzenia lub ablacji tych komórek udało się sprawić, że zwierzęta spożywały mniej alkoholu. Nie obserwowano jednak tego efektu w przypadku innych płynów, takich jak roztwór sacharozy, sacharyny czy chininy.

“Fakt, że neurony te promują zachowania podobnie jak układ nagrody, że aktywuje je już bardzo niski poziom spożycia alkoholu, oraz że ich aktywacja prowadzi u zwierząt do picia alkoholu bez wcześniejszych doświadczeń z jego znacznym spożywaniem, świadczy o tym. że neurony te mogą być ważne dla odczuwania przyjemności z pierwszych kontaktów z alkoholem – mówi dr Zoe McElligott, współautor badania. – Mamy nadzieję, że dzięki zrozumieniu funkcji ego obwodu będziemy mogli dowiedzieć się, co dzieje się w mózgach ludzi, którzy przechodzą od sporadycznego spożywania alkoholu do jego późniejszego nadużywania i u których dochodzi do rozwoju zaburzeń związanych z używaniem alkoholu.”

Odkryto, że neurony NTS wysyłają silne projekcje do tylnej części mózgu, do jądra okołokonarowego, leżącego w sąsiedztwie pnia mózgu. Badacze wykorzystali optogenetykę – technikę pozwalająca na aktywację pojedynczych neuronów za pomocą wiązki światła – do stymulacji zakończeń aksonów neuronów NTS, co skutkowało zmniejszeniem aktywności komórek jądra okołokonarowego. Udowodniono, że przyczynia się to do odczuwania przez zwierzęta przyjemności – jeśli bowiem stymulacja ta następowała w czasie, kiedy zwierzęta przechodziły przez określone miejsce, wkrótce zaczęły spędzać w tym miejscu więcej czasu. Zwierzęta nauczyły się również wykonywać określone czynności, aby włączyć tę symulację i wielokrotnie je powtarzały.

“Ponadto, gdy stymulowaliśmy te projekcję, zwierzęta piły więcej alkoholu w porównaniu do tego, gdy miały okazję pić alkohol bez stymulacji laserowej – mówi dr McElligott. – Natomiast w badaniach, w których dokonaliśmy ablacji neuronów NTS, laserowa stymulacja tego szlaku okołokonarowego skutkowała również tym, że zwierzęta spożywały również kaloryczne i niekaloryczne słodzone napoje. Gdy podawano im zwykłą i słodką karmę, stymulacja laserowa nie zwiększała konsumpcji, niezależnie od tego, jak bardzo myszy były głodne. To sugeruje, że różne obwody mogą regulować spożycie sprawiających przyjemność płynów i ciał stałych.”

Zespół planuje przeprowadzenie dalszych badań, które będą miały na celu wykazanie, w jaki sposób reagują neurony NTS i jądra okołokonarowego na alkohol po pewnym czasie spożywania dużych ilości alkoholu. Naukowcy zamierzają także dokładnie zidentyfikować komórki nerwowe, które otrzymują dane z neuronów NTS. Pełne zrozumienie działania tego obwodu może stać się kluczem do opracowania środków terapeutycznych pomocnych dla osób z zaburzeniami spożywania alkoholu.

Bibliografia

Torruella-Suárez M.A., Vandenberg J.R., Cogan E.S., Tipton G.J., Telkezghi A., Dange K., Patel G.K., McHenry J.A., Hardaway J.A., Kantak P.A., Crowley N.A., DiBerto J.F., Faccidomo S.P., Hodge C.W., Stuber G.D., McElligot Z.A. Manipulations of central amygdala neurotensin neurons alter the consumption of ethanol and sweet fluids in mice. Journal of Neuroscience 2019

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Jak białka pomagają spać

Sen pojawił się na wczesnym etapie ewolucji zwierząt i pełni podobną funkcję u wielu gatunków. Zarówno jego długość, jak i jakość jest ważna dla zachowania zdrowia. Jakość snu określana jest m.in. na podstawie częstotliwości i ilości wybudzeń w ciągu nocy....

Archiwum: