Praca opublikowane w internetowym wydaniu Neurology z 5 lipca 2023 r. wykazało, że dobra opieka stomatologiczna może być powiązana z lepszym zdrowiem mózgu. W eksperymencie wzięły udział 172 osoby w średnim wieku 67 lat. Naukowcy sprawdzili liczbę zębów i sprawdzili, czy nie występują u nich choroby dziąseł, oceniając głębokość szczeliny pomiędzy zębem a dziąsłem. Na początku uczestnicy przeszli badania stomatologiczne, testy pamięci by uzyskać podstawowe dane. Następnie przeprowadzono obrazowanie mózgu w celu zmierzenia objętości hipokampa. Co ważne, nie wykazano problemów poznawczych wśród badanych. Autorzy odkryli, że liczba zębów i choroby dziąseł były powiązane ze zmianami w lewym hipokampie.
“Utrata zębów i choroby dziąseł, czyli zapalenie tkanki wokół zębów, które może powodować kurczenie się dziąseł i rozchwianie zębów, są bardzo powszechne u ludzi w starszym wieku, więc ocena ich potencjalnego związku z demencją jest niezwykle ważna” – powiedział autor badania, dr Satoshi Yamaguchi z Uniwersytetu Tohoku w Sendai w Japonii. “Nasze badanie wykazało, że warunki te mogą odgrywać rolę w zdrowiu obszaru mózgu, który kontroluje myślenie i pamięć, co daje ludziom kolejny powód do lepszego dbania o zęby”.
W przypadku osób z łagodną chorobą dziąseł posiadanie mniejszej liczby zębów wiązało się z szybszym tempem obniżenia objętości hipokampa. Jednak u osób z ciężką chorobą dziąseł posiadanie większej liczby zębów wiązało się z szybszym tempem kurczenia się mózgu w tym samym obszarze.
Po analizie matematycznej wyników naukowcy stwierdzili, że jeden chory ząb może przyspieszyć starzenie się mózgu o 1 rok. Jeśli zaś chorobom zębów towarzyszy ciężka choroba dziąseł, to każdy chory ząb sprawia, że starzenie się mózgu przyspiesza nawet o 1,3 roku
“Wyniki te podkreślają znaczenie zachowania zdrowia zębów, a nie tylko zachowania zębów” – powiedział Yamaguchi. “Odkrycia sugerują, że zachowanie zębów z ciężką chorobą dziąseł jest związane z atrofią mózgu. Kontrolowanie postępu choroby dziąseł poprzez regularne wizyty u dentysty ma kluczowe znaczenie, a zęby z uszkodzonymi wokół dziąsłami mogą wymagać ekstrakcji i zastąpienia ich odpowiednimi protezami”.
Wreszcie Yamaguchi powiedział, że potrzebne są dalsze badania z udziałem większych grup ludzi, a wyniki mogą nie być uogólniane na większe i bardziej różnorodne grupy.