...

Czy kawa i herbata wiążą się z udarem i demencją?

Wyniki badań naukowych pozwoliły opisać korelację między ilością wypijanej kawy i herbaty a ryzykiem wystąpienia udaru i demencji.

Podczas starzenia w organizmie zachodzi wiele niekorzystnych zmian, które zwiększają ryzyko wystąpienia chorób. Osoby starsze znacznie częściej niż młode dotyka udar oraz demencja. Udar może prowadzić do utraty sprawności fizycznej bądź umysłowej, a w najgorszym przypadku nawet do śmierci. Jest też jedną z przyczyn demencji, która opisywana jest jako postępujące obniżenie zdolności myślenia i zapamiętywania. Osoby po udarze lub z demencją stają się niesamodzielne i nie mogą normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Naukowcy wciąż poszukują środków, które pomogłyby seniorom dłużej cieszyć zdrowiem i przedłużyć ich samodzielność.

Naukowcy przypuszczają, że takimi środkami mogłyby być kawa i herbata – jedne z najczęściej spożywanych napojów na świecie. Jak dotąd nie zbadano, czy połączenie spożycia kawy i herbaty może mieć wpływ na występowanie demencji i udaru. Takie badanie, na dużej liczbie uczestników, postanowili przeprowadzić naukowcy z Tiencińskiego Uniwersytetu medycznego oraz Uniwersytetu Yale.

Badanie trwające 10 lat przeprowadzili na ponad 350 tys. uczestników. W momencie jego rozpoczęcia średnia wieku badanych wynosiła 60 lat. Na początku badania odpowiadali oni na pytania związane ze spożyciem kawy i herbaty. W kwestionariuszach uwzględniono pytania dotyczące ilości oraz rodzaju spożywanych napojów. Podczas 10 lat trwania badania stan zdrowia uczestników był monitorowany. Analizując dane badacze skupili się na znalezieniu korelacji pomiędzy spożywaniem kawy i herbaty a wystąpieniem udaru, demencji oraz demencji poudarowej.

Podczas trwania eksperymentu u ponad 5 tys. uczestników rozwinęła się demencja, natomiast u ponad 10 tys. doszło do udaru. Okazało się, że spożywanie 2-3 kubków kawy, 3-5 kubków herbaty lub 4-6 kubków kawy i herbaty dziennie korelowało z mniejszą liczbą przypadków wystąpienia udaru i demencji u seniorów niż spożywanie mniejszej lub większej ilości tych napojów. Picie łącznie od 2 do 3 kubków kawy i 2-3 kubków herbaty w ciągu dnia dało najlepsze wyniki. Analiza statystyczna wykazała, że picie tej ilości wspomnianych napojów wiązało się z 32% obniżeniem ryzyka wystąpienia udaru o32%, a demencji o 28%. Samo spożycie kawy oraz kawy wraz z herbatą było również związane z obniżoną częstością występowania demencji poudarowej.

Wyniki badania przeprowadzonego przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych i Chin sugerują, że osoby pijące kilka kubków kawy, herbaty lub obu tych napojów dziennie mogą być mniej narażone na wystąpienie udaru i demencji niż osoby, które ich nie spożywają. Połączenie spożywania kawy i herbaty wydaje się wywoływać najlepszy efekt w tym zakresie. Czy jednak jest tak naprawdę? Naukowcy są świadomi, że ich badanie miał pewne ograniczenia. Przede wszystkim ilość kawy i herbaty wypijanej przez badanych oceniali tylko na początku, co mogło się zmienić przez tak długi okres jego trwania. Po drugie, badania, w których uwzględnia się tylko korelację wyznaczają raczej kierunek, w którym powinny dążyć kolejne prace, niż dają konkretny, rzetelny wynik. Być może naukowcy znajdą odpowiedź na to, czy i w jaki sposób kawa i herbata mogą przeciwdziałać demencji i udarowi, a lekarze będą mogli zalecać te dwa napoje jako środek prewencyjny.

Bibliografia

Zhang Y et al. Consumption of coffee and tea and risk of developing stroke, dementia, and poststroke dementia: A cohort study in the UK Biobank. PLOS Medicine, 2021

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Jak białka pomagają spać

Sen pojawił się na wczesnym etapie ewolucji zwierząt i pełni podobną funkcję u wielu gatunków. Zarówno jego długość, jak i jakość jest ważna dla zachowania zdrowia. Jakość snu określana jest m.in. na podstawie częstotliwości i ilości wybudzeń w ciągu nocy....

Archiwum: