W dzisiejszych czasach coraz częściej korzystamy z udogodnień technologicznych, np. zamiast spaceru do pobliskiego sklepu wybieramy zakupy online. Tylko czy każda aktywność siedząca jest niekorzystna dla zdrowia mózgu? Badanie opublikowane w czasopiśmie ,,The Journals of Gerontology’’ sugeruje, że rodzaj wykonywanej aktywności w pozycji siedzącej ma kluczowe znaczenie dla zdrowia mózgu. Naukowcy podkreślają, że nie wszystkie aktywności wykonywane na siedząco są szkodliwe. Należy przyjrzeć się, w jaki sposób spędzamy ten czas.
Doniesienia naukowe sugerują, że siedzący tryb życia zwiększa ryzyko wystąpienia demencji. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia WHO, na świecie na schorzenie to cierpi ponad 55 milionów osób, a każdego roku diagnozuje się blisko 10 milionów nowych przypadków. Choroba ta jest aktualnie jedną z najczęstszych przyczyn śmierci oraz niepełnosprawności i niesamodzielności wśród osób starszych.
Naukowcy z University of South Australia zrealizowali badanie, w którym ocenili wpływ różnych rodzajów aktywności wykonywanych w pozycji siedzącej na funkcje poznawcze u osób starszych. W badaniu uczestniczyło 397 osób w wieku powyżej 60 lat. Badacze zebrali bardzo dokładne dane dotyczące życia seniorów, ze szczególnym uwzględnieniem czasu spędzonego w pozycji siedzącej. Zmierzyli też ich funkcje poznawcze za pomocą standardowych testów neuropsychologicznych, które oceniały zdolności takie jak uwaga, pamięć, rozwiązywanie problemów czy ogólna sprawność umysłowa.
Następnie badacze przeanalizowali wpływ różnych rodzajów aktywności na funkcje poznawcze Wyniki wykazały, że czytanie, słuchanie muzyki, modlitwy, rozmowy z bliskimi, gra na instrumentach czy robótki ręczne miały pozytywny wpływ na funkcje poznawcze. Naukowcy sugerują, że te aktywności stymulują mózg. Natomiast czas spędzany przed ekranem, np. długotrwałe oglądanie telewizji lub granie w gry wideo, oddziaływał na te funkcje niekorzystnie. Badacze wskazują, że do pogorszenia funkcji poznawczych przyczynia się głównie oglądanie telewizji. Czynność ta nie wymaga bowiem aktywnego myślenia, a jedynie przyswajania przekazywanych informacji. Jako najkorzystniejsze zajęcia wymieniają zaś zajęcia takie jak rozwiązywanie łamigłówek lub gra w planszówki, które wymagają aktywności umysłowej.
Badanie sugeruje, że ludzie powinni zwrócić uwagę na sposób, w jaki spędzają czas w pozycji siedzącej. Żeby zadbać o zdrowie mózgu, warto ograniczyć aktywności, które są dla niego niekorzystne oraz wprowadzić więcej aktywności umysłowych np. rozwiązywanie łamigłówek, krzyżówek lub rozmowa z bliskimi, która dodatkowo wpłynie na polepszenie relacji międzyludzkich. Dobrym rozwiązaniem jest robienie sobie regularnych, krótkich przerw na ruch, nawet kilka prostych ćwiczeń rozciągających może przynieść pozytywne efekt. Badanie podkreśla, że świadome wybory dotyczące czasu spędzanego na siedząco mogą znacząco wspierać zdrowia mózgu oraz zapobiegać wystąpieniu chorób neurodegeneracyjnych.