...

Wpływ dopaminy na czerpanie przyjemności ze słuchania muzyki

Nowe badanie ujawnia związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy reakcją człowieka na podawanie prekursora dopaminy a czerpaniem przyjemności ze słuchania muzyki.

Grupa hiszpańskich naukowców z University of Barcelona oraz innych jednostek naukowych w Barcelonie zbadali w jakim stopniu dopaminergiczna transmisja synaptyczna wpływa na stymulację szlaków nagrody, indukowanych przez słuchanie muzyki. Badacze farmakologicznie manipulowali transmisją dopaminergiczną podczas słuchania utworów muzycznych przez uczestników doświadczenia i wykazali ścisłą zależność pomiędzy poziomem tego neuroprzekaźnika, a odczuwaniem przyjemnych doznań związanych ze słuchaniem muzyki.

Grupę badawczą stanowiło 27 zdrowych osób, którym doustnie podawano bezpośredni prekursor dopaminy – L-DOPA oraz antagonistę tego neuroprzekaźnika – rysperydon i placebo – laktozę w trzech różnych sesjach. Dowiedziono, że przyjmowanie tych dwóch związków daje przeciwstawny efekt. Zaobserwowano, że podczas gdy L-DOPA stymuluje doświadczanie przyjemności oraz reakcje motywacyjne, wywołujące np. chęć przesłuchania określonego utworu, rysperydon skutecznie to uniemożliwia.

Dowiedziono, że doustne podawanie tych związków moduluje reakcję uczucia nagrody wywołaną muzyką. Rysperydon w przeciwieństwie do L-DOPA pogarsza zdolność do odczuwania “gęsiej skórki”, co jest fizycznym odzwierciedleniem największej przyjemności ze słuchania muzyki. Zmiany aktywności elektrodermalnej oraz oceny uczestników dotyczące reakcji emocjonalnej były wyższe pod wpływem L-DOPA, a niższe po podaniu rysperydonu.

“Badanie to rzuca nowe światło na rolę ludzkiego układu dopaminergicznego w odniesieniu do stymulacji szlaków nagrody. Wyniki te kwestionują rezultaty wcześniejszych doświadczeń, przeprowadzonych na modelach zwierzęcych, w których manipulacja transmisją dopaminergiczną wykazała wyraźną rolę dopaminy w motywacji i uczeniu się, ale za to bardzo kontrowersyjną w regulacji odpowiedzi hedonicznych w nagradzaniu podstawowym, jakim jest np. jedzenie. To pokazuje, że transmisja dopaminergiczna u ludzi może odgrywać inne role niż przetwarzanie afektywne, szczególnie abstrakcyjne w czynnościach poznawczych, takich jak słuchanie muzyki.” – Laura Ferreria, współautorka badania

Zmiany w odczuwaniu przyjemności i nagrody mierzono za pomocą aktywności elektrodermalnej, która jest bardzo czułą techniką oceny zmian emocjonalnych (w tym przypadku hedonistycznego oddziaływania muzyki). Reakcje motywacyjne badano, pytając uczestników, jaką kwotę byliby w stanie zapłacić za każdą odsłuchaną piosenkę. Podczas każdej sesji uczestnicy słuchali swoich ulubionych utworów oraz 10 innych, takich samych dla każdego.

“Badanie to po raz pierwszy pokazuje przyczynową rolę dopaminy w przyjemności i motywacji pochodzącej ze słuchania muzyki: czerpanie z niej radości, pragnienie jej ponownego odsłuchania, gotowość do wydawania na nią pieniędzy. Wszystko to jest silnie uzależnione od aktywności dopaminy w naszych synapsach.” – Laura Ferreria współautor badania
Bibliografia

Ferreria L., Mas-Herrerod E., Zatorred R.J., Ripollésf P., Gomez-Andresa A., Alicarta H., Olivéa G., Marco-Pallarésa J., Antonijoanh R.M., Vallei M., Ribak J., Rodriguez-Fornells A., Dopamine modulates the reward experiences elicited by music. PNAS. (2019)

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Kawa i mózg

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Hirudoterapia – sposób na migenę?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Archiwum: