...

Wirtualna rzeczywistość kontra trauma

Zespół stresu pourazowego to częsta przypadłość weteranów wojskowych. Naukowcy z Cardiff University opracowali metodę, która daje szansę na poradzenie sobie z tym zaburzeniem nawet wówczas, gdy dotychczasowa terapia nie przynosi efektów.

Zespół stresu pourazowego (PTSD, ang. post-traumatic stress disorder) jest zaburzeniem pojawiającym się w reakcji na skrajnie stresujące wydarzenie (traumę), przekraczające możliwości adaptacyjne danej osoby. Jego przyczyną często są wypadki komunikacyjne, klęski żywiołowe, padniecie ofiarą napaści, choroba zagrażająca życiu lub udział w konflikcie zbrojnym. Dlatego też jest to częsta przypadłość wśród żołnierzy. Typowe objawy PTSD obejmują napady lęku, uporczywe powracanie traumatycznych wspomnień, koszmary senne związane z przeżytą traumą oraz unikanie sytuacji kojarzących się z nią.

Zespół naukowców z Cardiff University opracował nową metodę terapii pozwalająca złagodzić objawy zespołu stresu pourazowego. Wykorzystuje ona system wirtualnej rzeczywistości nazywany 3MDR (ang. multi-modular motion-assisted memory desensitization and reconsolidation – wielomodułowy wspomagany ruchem system odczulania i rekonsolidacji pamięci). Opiera się on na połączeniu spaceru na dużej bieżni z wyświetlaniem serii zdjęć reprezentujących traumatyczne doświadczenia. Każda taka sesja prowadzona jest przez terapeutę i ma na celu wyeliminowanie unikania poznawczego, strategii radzenia sobie z traumą, która może przyczynić się do pogorszenia objawów PTSD.

“Możliwość zaoferowania naszym byłym pacjentom, którzy nie zareagowali na dotychczasowe leczenie, wypróbowania 3MDR i ewentualnego zmniejszenia objawów stresu pourazowego była bardzo ekscytująca – mówi dr Neil Kitchiner, współautor badania. – Sześciu naszch terapeuów podjęło wyzwanie zdobycia kompetencji w zakresie 3MDR i zapewniało cotygodniową terapię czterdziestu dwóm uczestnikom badania.”

W testach klinicznych wzięło udział 42 weteranów wojskowych cierpiących na zespół stresu pourazowego. Podzielono ich na dwie grupy, z których jedna otrzymała terapię z 3MDR od razu, zaś druga – po upływie 14 tygodni. Badania kontrolne wykonywano po upływie 12 i 26 tygodni. U członków obu grup zarejestrowano znaczną poprawę, przy czym w grupie pierwszej była ona większa. Podczas pierwszej kontroli objawy PTSD były zmniejszone o 19% w porównaniu z osobami, które nie otrzymały jeszcze leczenia.

“Weterani wojskowi są narażeni na zwiększone ryzyko rozwoju PTSD i niestety często nie pomagają im istniejące obecnie terapie – mówi prof Jon Bisson, współautor badania. – Pozytywne wyniki naszych badań oznaczają, że działanie 3MDR jest poparte rzetelnymi dowodami i może okazać się skutecznym środkiem, który pomoże weteranom wojskowym z opornym na leczenie PTSD.”
“Należy jednak zauważyć, że nie wszyscy uczestnicy dobrze zareagowali na 3MDR – dodaje dr Kitchiner. – Potrzebne są dalsze badania, aby ustalić, komu ta terapia może najbardziej pomóc i czy jest ona skuteczna także u osób niezwiązanych ze służbą wojskową. Nie mogę się doczekać, aby podzielić się naszymi odkryciami i mam nadzieję, że będziemy mogli wykorzystać to badanie, aby rozszerzyć dostępność terapii dla wszystkich osób z PTSD.”
Bibliografia

https://www.cardiff.ac.uk/news/view/828529-novel-approach-to-treating-post-traumatic-stress-disorder

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Jak działają psychobiotyki?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Zaburzenia odżywiania u osób starszych

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Kawa i mózg

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Archiwum:

Wesprzyj nas, jeśli uważasz, że robimy dobrą robotę!

Nieustannie pracujemy nad tym, żeby dostępne u nas treści były jak najlepszej jakości. Nasi czytelnicy mają w pełni darmowy dostęp do ponad 300 artykułów encyklopedycznych oraz ponad 700 tekstów blogowych. Przygotowanie tych materiałów wymaga jednak od nas dużo zaangażowania oraz pracy. Dlatego też jesteśmy wdzięczni za każde wsparcie członków naszej społeczności, ponieważ to dzięki Wam możemy się rozwijać i upowszechniać rzetelne informacje.

Przekaż wsparcie dla NeuroExpert.