...

Twarz i stopa połączone nowo odkrytym szlakiem nerwowym

Nowo odkryta ścieżka nerwowa łącząca stopę i twarz, która biegnie po tej samej stronie ciała, może wyjaśniać wiele zaburzeń neurologicznych, takich jak migreny czy świąd.

Australijscy naukowcy z School of Molecular and Life Sciences na Uniwersytecie w Curtin dowiedli, że istnieje nieznana dotychczas ścieżka nerwowa biegnąca po tej samej stronie ciała, która łączy twarz i stopę, omijając jednocześnie rdzeń kręgowy, odgrywający istotną rolę w ruchu kończyn. Odkrycia te rzucają nowe światło na niektóre zaburzenia neurologiczne, takie jak migrena u biegaczy lub świąd neuropatyczny.

„Istotą nienaruszonego rdzenia kręgowego jest transmisja informacji z mózgu do kończyn. Dotychczas badano jednostronną transmisję sensoryczną, podczas której ludzie odczuwali ból lub specyficzne wrażenie po tej samej stronie ciała, w momencie, gdy ich stopy umieszczano w boleśnie lodowatej wodzie, co wywoływało zwiększony przepływ krwi po tej samej stronie twarzy. Chcieliśmy sprawdzić, czy jest to możliwe również u pacjentów z uszkodzonym rdzeniem kręgowym i stosując tę ​​samą technikę, udało nam się uzyskać podobne charakterystyczne rumienienie na twarzy badanych. Następnie dokonaliśmy zatrzymania tej reakcji, tymczasowo blokując włókna nerwowe w warstwie skóry po tej samej stronie ciała, za pomocą kapsaicyny – miejscowo działającego kremu, dzięki czemu potencjalnie ominęliśmy rdzeń kręgowy.” – dr Silberstein, główny autor badania

Aby udowodnić działanie jednostronnego szlaku powierzchniowego, zmierzono przepływ krwi przez twarz po boleśnie zimnym zanurzeniu stóp u dziesięciu pacjentów ze znacznie uszkodzonym rdzeniem kręgowym, ale także u dziesięciu zdrowych osób przed i po zablokowaniu przewodnictwa skórnego poprzez miejscowe poddanie naskórka działaniu kapsaicyny w dolnej części uda. Ponadto grupę kontrolną stanowiło dziesięciu zdrowych ochotników, którym kończynę zanurzano w wodzie o optymalnej temperaturze.

Podobnie jak u zdrowych ochotników, podczas doświadczenia jednostronny przepływ krwi na twarzy u pacjentów po uszkodzeniu rdzenia kręgowego znacznie wzrastał. Kapsaicyna powodowała wzmożenie przepływu krwi po przeciwległej stronie ciała, ale tylko po zanurzeniu kończyn w lodowatej wodzie i co ciekawe reakcja ta nie wystąpiła u dwóch pacjentów z uszkodzonym rdzeniem kręgowym, którym wewnętrzną, dolną część uda posmarowano tą substancją w formie kremu. Naukowcy spekulują, że ten nowo odkryty szlak nerwowy obejmuje wzajemnie krzyżujące się włókna nerwowe grupy C, będące jedną z trzech klas włókien nerwowych w ośrodkowym i obwodowym układzie nerwowym. To może wyjaśniać mechanizmy związane z migreną u biegaczy czy swędzeniem skóry oraz pomóc w rozszerzaniu wiedzy z zakresu urazów kręgosłupa i bodźców czuciowych kończyn dolnych.

Potrzebne będą dalsze badania by ustalić, czy ten nowo odkryty szlak nerwowy można będzie wykorzystać do nauki ponownego chodzenia u pacjentów z uszkodzonym rdzeniem kręgowym.

Bibliografia

Silberstein M., Nunn A.K., Drummond P.D., Wan D.W.L, Alexander J., Millard M. Galea M.P., A Human Sensory Pathway Connecting the Foot to Ipsilateral Face That Partially Bypasses the Spinal Cord. Frontiers in Neuroscience. (05.2019)

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Jak białka pomagają spać

Sen pojawił się na wczesnym etapie ewolucji zwierząt i pełni podobną funkcję u wielu gatunków. Zarówno jego długość, jak i jakość jest ważna dla zachowania zdrowia. Jakość snu określana jest m.in. na podstawie częstotliwości i ilości wybudzeń w ciągu nocy....

Archiwum: