...

Twarz i stopa połączone nowo odkrytym szlakiem nerwowym

Nowo odkryta ścieżka nerwowa łącząca stopę i twarz, która biegnie po tej samej stronie ciała, może wyjaśniać wiele zaburzeń neurologicznych, takich jak migreny czy świąd.

Australijscy naukowcy z School of Molecular and Life Sciences na Uniwersytecie w Curtin dowiedli, że istnieje nieznana dotychczas ścieżka nerwowa biegnąca po tej samej stronie ciała, która łączy twarz i stopę, omijając jednocześnie rdzeń kręgowy, odgrywający istotną rolę w ruchu kończyn. Odkrycia te rzucają nowe światło na niektóre zaburzenia neurologiczne, takie jak migrena u biegaczy lub świąd neuropatyczny.

„Istotą nienaruszonego rdzenia kręgowego jest transmisja informacji z mózgu do kończyn. Dotychczas badano jednostronną transmisję sensoryczną, podczas której ludzie odczuwali ból lub specyficzne wrażenie po tej samej stronie ciała, w momencie, gdy ich stopy umieszczano w boleśnie lodowatej wodzie, co wywoływało zwiększony przepływ krwi po tej samej stronie twarzy. Chcieliśmy sprawdzić, czy jest to możliwe również u pacjentów z uszkodzonym rdzeniem kręgowym i stosując tę ​​samą technikę, udało nam się uzyskać podobne charakterystyczne rumienienie na twarzy badanych. Następnie dokonaliśmy zatrzymania tej reakcji, tymczasowo blokując włókna nerwowe w warstwie skóry po tej samej stronie ciała, za pomocą kapsaicyny – miejscowo działającego kremu, dzięki czemu potencjalnie ominęliśmy rdzeń kręgowy.” – dr Silberstein, główny autor badania

Aby udowodnić działanie jednostronnego szlaku powierzchniowego, zmierzono przepływ krwi przez twarz po boleśnie zimnym zanurzeniu stóp u dziesięciu pacjentów ze znacznie uszkodzonym rdzeniem kręgowym, ale także u dziesięciu zdrowych osób przed i po zablokowaniu przewodnictwa skórnego poprzez miejscowe poddanie naskórka działaniu kapsaicyny w dolnej części uda. Ponadto grupę kontrolną stanowiło dziesięciu zdrowych ochotników, którym kończynę zanurzano w wodzie o optymalnej temperaturze.

Podobnie jak u zdrowych ochotników, podczas doświadczenia jednostronny przepływ krwi na twarzy u pacjentów po uszkodzeniu rdzenia kręgowego znacznie wzrastał. Kapsaicyna powodowała wzmożenie przepływu krwi po przeciwległej stronie ciała, ale tylko po zanurzeniu kończyn w lodowatej wodzie i co ciekawe reakcja ta nie wystąpiła u dwóch pacjentów z uszkodzonym rdzeniem kręgowym, którym wewnętrzną, dolną część uda posmarowano tą substancją w formie kremu. Naukowcy spekulują, że ten nowo odkryty szlak nerwowy obejmuje wzajemnie krzyżujące się włókna nerwowe grupy C, będące jedną z trzech klas włókien nerwowych w ośrodkowym i obwodowym układzie nerwowym. To może wyjaśniać mechanizmy związane z migreną u biegaczy czy swędzeniem skóry oraz pomóc w rozszerzaniu wiedzy z zakresu urazów kręgosłupa i bodźców czuciowych kończyn dolnych.

Potrzebne będą dalsze badania by ustalić, czy ten nowo odkryty szlak nerwowy można będzie wykorzystać do nauki ponownego chodzenia u pacjentów z uszkodzonym rdzeniem kręgowym.

Bibliografia

Silberstein M., Nunn A.K., Drummond P.D., Wan D.W.L, Alexander J., Millard M. Galea M.P., A Human Sensory Pathway Connecting the Foot to Ipsilateral Face That Partially Bypasses the Spinal Cord. Frontiers in Neuroscience. (05.2019)

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Jak działają psychobiotyki?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Zaburzenia odżywiania u osób starszych

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Kawa i mózg

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Archiwum:

Wesprzyj nas, jeśli uważasz, że robimy dobrą robotę!

Nieustannie pracujemy nad tym, żeby dostępne u nas treści były jak najlepszej jakości. Nasi czytelnicy mają w pełni darmowy dostęp do ponad 300 artykułów encyklopedycznych oraz ponad 700 tekstów blogowych. Przygotowanie tych materiałów wymaga jednak od nas dużo zaangażowania oraz pracy. Dlatego też jesteśmy wdzięczni za każde wsparcie członków naszej społeczności, ponieważ to dzięki Wam możemy się rozwijać i upowszechniać rzetelne informacje.

Przekaż wsparcie dla NeuroExpert.