...

Sprytne oszustwo

Wyniki badań przeprowadzonych przez zespół badawczy z Uniwersytetu we Wschodniej Australii pokazują, że mózg może błędnie interpretować nasz wygląd i wysyłać nam fałszywe informacje o tym, jak wyglądamy. Naukowcy pokazują, że nieprawidłowe postrzeganie własnego ciała może wynikać ze wcześniejszych obserwacji siebie oraz innych osób.

Grupa naukowców z Uniwersytetu w Zachodniej Australii odkryła, że psychologiczna iluzja pozwala ludziom myśleć, że są mniej otyli niż ma to miejsce w rzeczywistości. Wyniki prac opublikowane zostały w czasopiśmie naukowym Scientific Reports. Donoszą one, że na błędne kreowanie wyobrażenia o sobie wpływają wcześniejsze obserwacje siebie i innych. Mózg każdego uśrednia informacje gromadzone przez dłuższy okres czasu i na tej podstawie generuje informacje o wyglądzie w chwili obecnej.

Jedna z autorek, dr Bell, powiedziała: “Dane przez nas zgromadzone pokazują, że aktualna wizja wielkości ciała jest efektem wcześniejszych doświadczeń.”

W próbach klinicznych przeprowadzonych przez australijskich badaczy wzięły udział 103 kobiety. Każda z nich oglądała zestawy zdjęć, ukazujące ciała z nadwagą, niedowagą, wagą normalną oraz stadia pośrednie. Następnie uczestniczki musiały ocenić postrzeganą wielkość ciała poprzez zaznaczanie odpowiedniej wartości na skali.

W końcowym etapie badania poddano dokładnej analizie wyniki, które zaznaczyła każda z kobiet biorących udział w doświadczeniu. Ostatecznie udało się ustalić powtarzające się odchylenie w postrzeganiu wielkości ciała w porównaniu do stanu faktycznego. Dodatkowo wyniki pokazały, że zakrzywienie rzeczywistości zazwyczaj jest skorelowane z wcześniejszymi obserwacjami ciał kobiet o różnych wagach.

Dr Bell powiedziała: “Badania dowodzą, że nie zawsze postrzegamy siebie tak, jak naprawdę wyglądamy. Na błędne wyobrażenie naszego ciała wpływać może nawet osobo stojąca obok nas.”

Odkrycie to jest wyjątkowe ponieważ zwiększy świadomość ludzi na temat rozmiarów własnego ciała. To z kolei ma duże znaczenie dla zdrowia, gdyż zmieni nastawienie ludzi do kwestii diety i zdrowego stylu życia. Z opublikowanych danych wynika także, że fałszywy odbiór własnej osoby nie pojawia się wyłącznie u osób cierpiących z powodu zaburzeń odżywiania (anoreksja, bulimia), ale może być poważnym problemem każdego, nawet największego okazu zdrowia.

Kolejnym celem naukowców jest to, aby pokazać ludziom, że przy zastosowaniu odpowiednich technik możliwe jest precyzyjne określenie rozmiarów własnego ciała i dokładne kontrolowanie czy zmiana wagi jest korzystna czy negatywna.

Otyłość jest aktualnie bardzo poważnym problemem cywilizacyjnym. Dane statystyczne pokazują, że z powodu nadwagi cierpi ponad 50% społeczeństwa, z czego 25% to dzieci. Nieleczona otyłość zazwyczaj pogarsza ogólny stan zdrowia, a także skraca długość życia. Niezależne badania wykazały, że nadwaga jest przyczyną wielu poważnych zaburzeń metabolicznych, które również mogą przyczynić się do śmierci. Jeżeli osoba nie jest w stanie zidentyfikować problemu ze stale rosnącą wagą nie jest możliwe, aby podjęła się jego leczenia. Zwiększenie świadomości ludzi do rozwoju nadwagi, której nie jesteśmy w stanie zauważyć może pomóc w promocji zdrowego stylu życia, co przełoży się z kolei na mniejszy odsetek osób otyłych.

Bibliografia

Joanna Alexi, Dominique Cleary, Kendra Dommisse, Romina Palermo, Nadine Kloth, David Burr & Jason Bell, Past visual experiences weigh in on body size estimation, Scientific Reports, 2018

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Jak białka pomagają spać

Sen pojawił się na wczesnym etapie ewolucji zwierząt i pełni podobną funkcję u wielu gatunków. Zarówno jego długość, jak i jakość jest ważna dla zachowania zdrowia. Jakość snu określana jest m.in. na podstawie częstotliwości i ilości wybudzeń w ciągu nocy....

Archiwum: