...

Naoliwić mózg?

Wyniki najnowszych badań naukowych ujawniły, że wysoka zawartość w diecie oliwy z oliwek extra virgin jest w stanie zapobiegać rozwojowi zaburzeń poznawczych związanych z patologią białka tau.

Oliwa z oliwek extra virgin, czyli ta z pierwszego tłoczenia na zimno, cieszy się ogólnoświatowym uznaniem ze względu na swoje właściwości prozdrowotne. Niejednokrotnie już wykazano, że zawarte w niej składniki, w tym kwas oleinowy, skwalen, beta-sitosterol i hydroksytyrosol, zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, i nowotworów, pomagają redukować stężenie cholesterolu we krwi, a także wiążą się z niższą umieralnością u osób w wieku starszym. Naukowcy z Lewis Katz School of Medicine na Temple University w Stanach Zjednoczonych przeprowadzili badanie, którego wyniki udowodniły, że oliwa z oliwek jest istotna także dla zdrowia ośrodkowego układu nerwowego.

Badacze chcieli sprawdzić czy dieta bogata w oliwę z oliwek może wpływać na przebieg procesów prowadzących do rozwoju choroby Alzheimera. Skupili się przede wszystkim na białku tau, którego formy o nieprawidłowej konformacji tworzące charakterystyczne złogi zwane też splątkami, są ściśle związane z pogorszeniem zdolności poznawczych i nasileniem się objawów tego schorzenia. Prowadzone wcześniej prace z wykorzystaniem zwierzęcego modelu choroby Alzheimera pozwoliły wykazać, że wysoka zawartość oliwy extra virgin wprowadzona do diety już u młodych osobników zapobiegła utracie pamięci i pogorszeniu się zdolności poznawczych w miarę procesu starzenia się. Analiza tkanek mózgowych ujawniła, że u myszy karmionych oliwą nie występowały cechy charakterystyczne dla zaburzeń poznawczych, takie jak obecność blaszek amyloidowych.

Naukowcy postanowili zatem przekonać się czy podobne wyniki będzie można otrzymać w przypadku myszy genetycznie zaprogramowanych do rozwoju patologii białek tau. Zwierzętom w młodym wieku – porównywalnym z wiekiem 30-40 lat u ludzi – włączono do diety oliwę extra virgin. Ten sposób karmienia utrzymano przez 6 następnych miesięcy, aż do czasu, gdy wiek zwierząt odpowiadał wiekowi 60 lat u ludzi. Analiza tkanki mózgu wykazała, że u osobników, które spożywały oliwę występowało zmniejszenie patologii białka tau o 60% w porównaniu do grupy kontrolnej. Ponadto te same myszy osiągały lepsza wyniki w testach sprawdzających pamięć i zdolność do uczenia się.

Zaobserwowano także jeszcze jeden czynnik, który mógł wpływać na funkcjonowanie mózgu. U myszy karmionych oliwą występował bowiem podwyższony poziom białka nazywanego kompleksyną-1, które jest kluczowe dla utrzymania dobrej kondycji i prawidłowych funkcji synaps.

W dalszych badaniach naukowcy zamierzają dowiedzieć się czy dobroczynne efekty oliwy extra virgin mogą pojawić się także wówczas, gdy zostanie ona włączona do codziennej diety zwierząt w starszym wieku, u których zdążyły się już pojawić patologie związane z gromadzenie się złogów białka tau. Być może uda się za pomocą tego produktu spożywczego odwrócić uszkodzenia, a ostatecznie również leczyć tę patologię – w dalszej perspektywie także u ludzi.

Bibliografia

Lauretti E., Nenov M., Dincer O., Iuliano L., Praticò D. Extra virgin olive oil improves synaptic activity, short‐term plasticity, memory, and neuropathology in a tauopathy model. Aging Cell 2019

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Jak działają psychobiotyki?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Zaburzenia odżywiania u osób starszych

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Kawa i mózg

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Archiwum:

Wesprzyj nas, jeśli uważasz, że robimy dobrą robotę!

Nieustannie pracujemy nad tym, żeby dostępne u nas treści były jak najlepszej jakości. Nasi czytelnicy mają w pełni darmowy dostęp do ponad 300 artykułów encyklopedycznych oraz ponad 700 tekstów blogowych. Przygotowanie tych materiałów wymaga jednak od nas dużo zaangażowania oraz pracy. Dlatego też jesteśmy wdzięczni za każde wsparcie członków naszej społeczności, ponieważ to dzięki Wam możemy się rozwijać i upowszechniać rzetelne informacje.

Przekaż wsparcie dla NeuroExpert.