...

Naoliwić mózg?

Wyniki najnowszych badań naukowych ujawniły, że wysoka zawartość w diecie oliwy z oliwek extra virgin jest w stanie zapobiegać rozwojowi zaburzeń poznawczych związanych z patologią białka tau.

Oliwa z oliwek extra virgin, czyli ta z pierwszego tłoczenia na zimno, cieszy się ogólnoświatowym uznaniem ze względu na swoje właściwości prozdrowotne. Niejednokrotnie już wykazano, że zawarte w niej składniki, w tym kwas oleinowy, skwalen, beta-sitosterol i hydroksytyrosol, zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, i nowotworów, pomagają redukować stężenie cholesterolu we krwi, a także wiążą się z niższą umieralnością u osób w wieku starszym. Naukowcy z Lewis Katz School of Medicine na Temple University w Stanach Zjednoczonych przeprowadzili badanie, którego wyniki udowodniły, że oliwa z oliwek jest istotna także dla zdrowia ośrodkowego układu nerwowego.

Badacze chcieli sprawdzić czy dieta bogata w oliwę z oliwek może wpływać na przebieg procesów prowadzących do rozwoju choroby Alzheimera. Skupili się przede wszystkim na białku tau, którego formy o nieprawidłowej konformacji tworzące charakterystyczne złogi zwane też splątkami, są ściśle związane z pogorszeniem zdolności poznawczych i nasileniem się objawów tego schorzenia. Prowadzone wcześniej prace z wykorzystaniem zwierzęcego modelu choroby Alzheimera pozwoliły wykazać, że wysoka zawartość oliwy extra virgin wprowadzona do diety już u młodych osobników zapobiegła utracie pamięci i pogorszeniu się zdolności poznawczych w miarę procesu starzenia się. Analiza tkanek mózgowych ujawniła, że u myszy karmionych oliwą nie występowały cechy charakterystyczne dla zaburzeń poznawczych, takie jak obecność blaszek amyloidowych.

Naukowcy postanowili zatem przekonać się czy podobne wyniki będzie można otrzymać w przypadku myszy genetycznie zaprogramowanych do rozwoju patologii białek tau. Zwierzętom w młodym wieku – porównywalnym z wiekiem 30-40 lat u ludzi – włączono do diety oliwę extra virgin. Ten sposób karmienia utrzymano przez 6 następnych miesięcy, aż do czasu, gdy wiek zwierząt odpowiadał wiekowi 60 lat u ludzi. Analiza tkanki mózgu wykazała, że u osobników, które spożywały oliwę występowało zmniejszenie patologii białka tau o 60% w porównaniu do grupy kontrolnej. Ponadto te same myszy osiągały lepsza wyniki w testach sprawdzających pamięć i zdolność do uczenia się.

Zaobserwowano także jeszcze jeden czynnik, który mógł wpływać na funkcjonowanie mózgu. U myszy karmionych oliwą występował bowiem podwyższony poziom białka nazywanego kompleksyną-1, które jest kluczowe dla utrzymania dobrej kondycji i prawidłowych funkcji synaps.

W dalszych badaniach naukowcy zamierzają dowiedzieć się czy dobroczynne efekty oliwy extra virgin mogą pojawić się także wówczas, gdy zostanie ona włączona do codziennej diety zwierząt w starszym wieku, u których zdążyły się już pojawić patologie związane z gromadzenie się złogów białka tau. Być może uda się za pomocą tego produktu spożywczego odwrócić uszkodzenia, a ostatecznie również leczyć tę patologię – w dalszej perspektywie także u ludzi.

Bibliografia

Lauretti E., Nenov M., Dincer O., Iuliano L., Praticò D. Extra virgin olive oil improves synaptic activity, short‐term plasticity, memory, and neuropathology in a tauopathy model. Aging Cell 2019

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Jak białka pomagają spać

Sen pojawił się na wczesnym etapie ewolucji zwierząt i pełni podobną funkcję u wielu gatunków. Zarówno jego długość, jak i jakość jest ważna dla zachowania zdrowia. Jakość snu określana jest m.in. na podstawie częstotliwości i ilości wybudzeń w ciągu nocy....

Archiwum: