...

Leniwe astrocyty i rodzinna migrena

Szwajcarscy i włoscy badacze znaleźli związek między funkcjonowaniem astrocytów w korze obręczy a szczególną postacią migreny powodowaną przez czynniki genetyczne.

Migrena to skomplikowane zaburzenie, wpływające na pracę układu nerwowego. Objawia się w postaci powtarzających się epizodów pulsującego, najczęściej jednostronnego bólu głowy, któremu towarzyszy nadwrażliwość na światło, dźwięki i zapachy. Szacuje się, że przypadłość ta dotyka co siódmą osobę na świecie. Jest ona w pewnym stopniu dziedziczna – badania z udziałem bliźniąt wykazały, że wpływ czynników genetycznych wynosi 60-65%.

Zespół badawczy z Instytutu Farmakologii i Toksykologii Uniwersytetu w Zurychu, we współpracy ze specjalistami z Uniwersytetu w Padwie, zidentyfikował mechanizm prowadzący do występowania rodzinnej hemiplegicznej migreny typu 2. Jest to szczególna postać migreny, powodowana przez uwarunkowania genetyczne. Naukowcy zaobserwowali, że towarzyszy jej wadliwe działanie astrocytów w obrębie kory obręczy – regionu mózgu zaangażowanego w odczuwanie bólu.

“Astrocyty zostały względnie pominięte przez neuronaukowców, pomimo obfitego występowania – mówi Mirko Santello, współautor badania. – Upośledzenie wychwytu glutaminianu przez astrocyty w korze zakrętu obręczy silnie zwiększa pobudliwość dendrytyczną kory, a tym samym przyspiesza aktywację neuronów.”

Jedną z niezwykle ważnych funkcji astrocytów jest usuwanie cząsteczek neuroprzekaźników z synaps. W swoich badaniach naukowcy wykazali, że w przypadku tej rodzinnej postaci migreny astrocyty nie są w stanie skutecznie usunąć nadmiaru neuroprzekaźników uwalnianych przez neurony. Wykorzystując model zwierzęcy, udowodnili, że nieprawidłowe działanie kory obręczy również ma znaczenie dla występowania migreny.

“Manipulując astrocytami w korze obręczy, byliśmy w stanie odwrócić ich dysfunkcję – mówi Jennifer Romanos, współautor badania. – Zapobiegło to nasileniu bólu głowy u myszy z wadą genetyczna.”
“Nasze wyniki stanowią wyraźny przykład tego, jak spowodowana defektem genetycznym dysfunkcja astrocytów wpływa na aktywność neuronów oraz na wrażliwość na wyzwalanie bólu głowy – mówi Mirko Sanello.”

Odkrycia badaczy z Zurychu i Padwy pomagają lepiej zrozumieć patofizjologię migreny. Sugerują, że krytyczne centrum tej choroby może stanowić kora obręczy. Wykazanie związku między migreną rodzinną i dysfunkcją astrocytów w tym obszarze może pomóc w opracowaniu nowych strategii leczenia tej uciążliwej przypadłości.

Bibliografia

Romanos J., Benke D., Pietrobon D., Zeilhofer H.U., Santello M. Astrocyte dysfunction increases cortical dendritic excitability and promotes cranial pain in familial migraine. Science Advances 2020

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Jak białka pomagają spać

Sen pojawił się na wczesnym etapie ewolucji zwierząt i pełni podobną funkcję u wielu gatunków. Zarówno jego długość, jak i jakość jest ważna dla zachowania zdrowia. Jakość snu określana jest m.in. na podstawie częstotliwości i ilości wybudzeń w ciągu nocy....

Archiwum: