...

Czekolada nie tuczy

Wyniki badań naukowych wykazały, że codzienne spożywanie czekolady nie wpływa znacząco na masę ciała. Jednak pora, w której ma to miejsce, może wpłynąć na funkcjonowanie organizmu.

Napój przyrządzany z nasion kakaowca był znany wśród rdzennych mieszkańców Ameryki Środkowej już od XIX w. p.n.e. Odkąd w XVI wieku naszej ery Krzysztof Kolumb przywiózł te nasiona do europy, a w XVII wieku opracowano metodę sporządzania z nich słodkiego napoju, czekolada zawojowała bez mała cały świat. Obecnie jest jednym z najpopularniejszych produktów spożywczych i ulubioną przekąską wielu osób.

Czekolada jest produktem bardzo kalorycznym, dlatego osoby dbające o sylwetkę często z niej rezygnują. Tymczasem okazuje się, że jej codzienne spożywanie wcale nie musi oznaczać przyrostu masy ciała. Temat ten zgłębili naukowcy z Brigham and Women’s Hospital w Bostonie, w USA i Universidad de Murcia w Hiszpanii.

W badaniu wzięło udział 19 kobiet po menopauzie, a więc w okresie życia, kiedy zachowanie szczupłej sylwetki bywa utrudnione. Wszystkie uczestniczki były zdrowe i miały prawidłową masę ciała. Każda z nich uczestniczyła w trzech etapach, podczas których spożywała 100 g mlecznej czekolady (o wartości energetycznej ok. 540 kcal) w ciągu godziny po przebudzeniu, wraz ze śniadaniem, w ciągu godziny przed snem lub nie spożywała jej wcale. Poza tymi zasadami nie obowiązywała żadna specjalna dieta. Kolejność pór, w jakich ochotniczki spożywały (bądź nie) czekoladę była losowa. Każdy etap trwał 2 tygodnie, a pomiędzy poszczególnymi etapami następowało kilka dni przerwy. W sumie eksperyment trwał 9 tygodni.

Na początku badania oraz pod koniec każdego etapu (w ciągu 3 ostatnich dni) ochotniczki przed i po każdym posiłku wypełniały kwestionariusze, które pozwoliły ocenić ich apetyt i uczucie głodu. W ciągu ostatnich 7 dniu każdego etapu nosiły też zegarek, który rejestrował ich aktywność, temperaturę ciała oraz pozwalał na charakterystykę snu. Oprócz tego kobiety przekazały swoje subiektywne odczucia na temat czasu trwania i jakości snu. Badano także inne parametry, w tym poziom kortyzolu w ślinie i stężenie glukozy we krwi na czczo.

Analiza wyników ujawniła, że pomimo codziennego spożywania czekolady żadna z kobiet nie przybrała istotnie na wadze. Co więcej, w okresie, gdy ta słodka przekąska stanowiła dodatek do śniadania, doszło u nich do zmniejszenia obwodu w talii. W tym samym czasie poziom kortyzolu w ślinie ochotniczek był najniższy, podobnie jak poziom glukozy we krwi na czczo. Ich aktywność fizyczna oraz regularność snu była z kolei najwyższa w czasie, kiedy spożywały czekoladę przed snem. Miały wówczas także mniejszą ochotę na inne słodycze, które mogły spożywać ad libitum. W obu tych okresach kobiety spontanicznie przyjmowały mniej kalorii (nie licząc tych pochodzących z czekolady) niż wówczas, kiedy nie jadły czekolady.

Naukowcy wykazali, że spożywanie czekolady w różnych porach dnia może w różny sposób wpływać na funkcjonowanie organizmu. Zależy to od zmiennych związanych z poborem energii, aktywnością fizyczną czy rytmem snu. Wyniki badań świadczą o tym, że istotnym czynnikiem jest nie tylko samo spożywanie lub nie spożywanie czekolady, ale też pora, w której ono następuje. W przyszłości badanie powinno jednak zostać powtórzone z uwzględnieniem większej liczby ochotników i dłuższego czasu trwania.

Bibliografia

Hernández-González T. et al. Timing of chocolate intake affects hunger, substrate oxidation, and microbiota: A randomized controlled trial. The FASEB Journal 2021

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Jak białka pomagają spać

Sen pojawił się na wczesnym etapie ewolucji zwierząt i pełni podobną funkcję u wielu gatunków. Zarówno jego długość, jak i jakość jest ważna dla zachowania zdrowia. Jakość snu określana jest m.in. na podstawie częstotliwości i ilości wybudzeń w ciągu nocy....

Archiwum: