...

Czekolada nie tuczy

Wyniki badań naukowych wykazały, że codzienne spożywanie czekolady nie wpływa znacząco na masę ciała. Jednak pora, w której ma to miejsce, może wpłynąć na funkcjonowanie organizmu.

Napój przyrządzany z nasion kakaowca był znany wśród rdzennych mieszkańców Ameryki Środkowej już od XIX w. p.n.e. Odkąd w XVI wieku naszej ery Krzysztof Kolumb przywiózł te nasiona do europy, a w XVII wieku opracowano metodę sporządzania z nich słodkiego napoju, czekolada zawojowała bez mała cały świat. Obecnie jest jednym z najpopularniejszych produktów spożywczych i ulubioną przekąską wielu osób.

Czekolada jest produktem bardzo kalorycznym, dlatego osoby dbające o sylwetkę często z niej rezygnują. Tymczasem okazuje się, że jej codzienne spożywanie wcale nie musi oznaczać przyrostu masy ciała. Temat ten zgłębili naukowcy z Brigham and Women’s Hospital w Bostonie, w USA i Universidad de Murcia w Hiszpanii.

W badaniu wzięło udział 19 kobiet po menopauzie, a więc w okresie życia, kiedy zachowanie szczupłej sylwetki bywa utrudnione. Wszystkie uczestniczki były zdrowe i miały prawidłową masę ciała. Każda z nich uczestniczyła w trzech etapach, podczas których spożywała 100 g mlecznej czekolady (o wartości energetycznej ok. 540 kcal) w ciągu godziny po przebudzeniu, wraz ze śniadaniem, w ciągu godziny przed snem lub nie spożywała jej wcale. Poza tymi zasadami nie obowiązywała żadna specjalna dieta. Kolejność pór, w jakich ochotniczki spożywały (bądź nie) czekoladę była losowa. Każdy etap trwał 2 tygodnie, a pomiędzy poszczególnymi etapami następowało kilka dni przerwy. W sumie eksperyment trwał 9 tygodni.

Na początku badania oraz pod koniec każdego etapu (w ciągu 3 ostatnich dni) ochotniczki przed i po każdym posiłku wypełniały kwestionariusze, które pozwoliły ocenić ich apetyt i uczucie głodu. W ciągu ostatnich 7 dniu każdego etapu nosiły też zegarek, który rejestrował ich aktywność, temperaturę ciała oraz pozwalał na charakterystykę snu. Oprócz tego kobiety przekazały swoje subiektywne odczucia na temat czasu trwania i jakości snu. Badano także inne parametry, w tym poziom kortyzolu w ślinie i stężenie glukozy we krwi na czczo.

Analiza wyników ujawniła, że pomimo codziennego spożywania czekolady żadna z kobiet nie przybrała istotnie na wadze. Co więcej, w okresie, gdy ta słodka przekąska stanowiła dodatek do śniadania, doszło u nich do zmniejszenia obwodu w talii. W tym samym czasie poziom kortyzolu w ślinie ochotniczek był najniższy, podobnie jak poziom glukozy we krwi na czczo. Ich aktywność fizyczna oraz regularność snu była z kolei najwyższa w czasie, kiedy spożywały czekoladę przed snem. Miały wówczas także mniejszą ochotę na inne słodycze, które mogły spożywać ad libitum. W obu tych okresach kobiety spontanicznie przyjmowały mniej kalorii (nie licząc tych pochodzących z czekolady) niż wówczas, kiedy nie jadły czekolady.

Naukowcy wykazali, że spożywanie czekolady w różnych porach dnia może w różny sposób wpływać na funkcjonowanie organizmu. Zależy to od zmiennych związanych z poborem energii, aktywnością fizyczną czy rytmem snu. Wyniki badań świadczą o tym, że istotnym czynnikiem jest nie tylko samo spożywanie lub nie spożywanie czekolady, ale też pora, w której ono następuje. W przyszłości badanie powinno jednak zostać powtórzone z uwzględnieniem większej liczby ochotników i dłuższego czasu trwania.

Bibliografia

Hernández-González T. et al. Timing of chocolate intake affects hunger, substrate oxidation, and microbiota: A randomized controlled trial. The FASEB Journal 2021

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Hirudoterapia – sposób na migenę?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Archiwum: