Sen jest niezwykle ważny w każdym wieku. Jednakże w czasie dojrzewania, gdy ciało i umysł intensywnie się zmieniają, tworzą się nowe połączenia nerwowe – jego znaczenie staje się trudne do przecenienia. Podczas nocnego wypoczynku młody, dojrzewający organizm ma czas, by się zregenerować i odpowiednio rozwijać. Brak wystarczającej ilości snu może prowadzić do pogorszenia jakości życia, jeszcze większego rozchwiania emocjonalnego, a nawet do poważniejszych konsekwencji, takich jak zmniejszenie grubości kory przedczołowej – obszaru mózgu, który odpowiada za zdolność koncentracji, uwagi i funkcje poznawcze.
Badacze z University of Maryland School of Medicine przeprowadzili jedno z największych badań nad snem dzieci i młodzieży. Objęło ono prawie 12 tysięcy osób w wieku 9–10 lat. Osoby te były monitorowane co roku, pod kątem częstotliwości chrapania, ich zachowania i stwarzanych problemów. Monitoring trwał aż do ukończenia przez dzieci 15 roku życia. W tym czasie sprawdzano pamięć, umiejętności językowe i szybkość myślenia, wykorzystując specjalne testy, które były wypełniane przez dzieci. Rodzice co roku wypełniali kwestionariusze, w których określali częstotliwość chrapania i oceniali zachowanie dzieci, w tym problemy z emocjami, koncentracją czy agresją.
Badania wykazały, że osoby, u których chrapanie występowało regularnie (przynajmniej 3 razy w tygodniu), miały większe problemy z nawiązywaniem kontaktów rówieśniczych, skupieniem się na lekcji i sprawnym wyrażaniem swoich myśli oraz uczuć. Chrapanie nie wiązało się jednak z problemami z czytaniem czy mówieniem, ani z odchyleniami wyników testów badających pamięć i przetwarzanie poznawcze. Warto podkreślić, że w miarę upływu czasu częstotliwość chrapania zmniejszała się, co może sugerować, że z chrapania można „wyrosnąć”.
Eksperci zwracają uwagę, by nie ignorować problemów z oddychaniem podczas snu, tylko podjąć działania, które prowadzą do wyeliminowania chrapania u nastolatka. Niestety, wciąż brakuje konkretnych wskazań, co robić w razie wystąpienia problemu. Można zacząć od zmiany poduszki, na której śpi dziecko. Warto skonsultować się z lekarzem. Być może konieczne okaże się np. chirurgiczne usunięcie migdałków gardłowych i podniebiennych. Prawidłowe rozpoznanie problemów z oddychaniem podczas snu jest bardzo ważne, gdyż u części doświadczających ich dzieci błędnie diagnozuje się nadpobudliwość psychoruchową, przez co wdrażana jest farmakoterapia, której dziecko nie potrzebuje.