Otępienie staje się coraz poważniejszym problemem, szczególnie w krajach, w których widoczne jest starzenie się populacji. Leczenie tych dolegliwości bywa trudne, między innymi dlatego, że dla skutecznego doboru terapii niezbędne jest postawienie właściwej diagnozy. Tymczasem wiele rodzajów demencji może dawać podobne objawy.
Naukowcy z Newcastle University skupili się na dwóch typowych schorzeniach: chorobie Alzheimera i otępieniu Lewy’ego. Aby rozróżnić te dwie formy demencji, przeanalizowali sposób chodzenia pacjentów.
“Sposób, w jaki chodzimy, może odzwierciedlać zmiany myślenia i pamięci, które uwypuklają problemy w naszym mózgu, takie jak demencja – mówi dr Ríona McArdle, współautor badania. – Prawidłowe określenie, jaki ktoś ma typ demencji, jest ważne dla klinicystów i badaczy, ponieważ pozwala pacjentom jak najszybciej otrzymać leczenie odpowiadające jego potrzebom. Wyniki tego badania są ekscytujące, ponieważ sugerują, że chodzenie może być przydatnym narzędziem, które można dodać do zestawy narzędzi diagnostycznych w przypadku demencji. Jest to znaczny postęp, ponieważ dokładniejsza diagnoza oznacza, że mamy pewność, iż ludzie otrzymują odpowiednie leczenie, opiekę i terapię w przypadku otępienia.”
Obecnie diagnostyka tych dwóch rodzajów otępienia prowadzona jest na podstawie identyfikacji różnych objawów i – w razie potrzeby – poprzez skanowanie mózgu. Zespół z Newcastle wykorzystał specjalną matę zawierającą tysiące czujników, po której przechodzili ochotnicy biorący udział w badaniu – 110 osób, w tym 29 zdrowych w starszym wieku, 36 z chorobą Alzheimera i 45 z otępieniem z ciałami Lewy’ego. Pozwoliło to porównać wzorce specyficznego sposobu, w jaki stawiali kroki przedstawiciele każdej z tych trzech grup. Analiza wyników pozwoliła zaobserwować, że osoby cierpiące na otępienie z ciałami Lewy’ego częściej zmieniały czas potrzebny na wykonanie pojedynczego kroku niż pacjenci z chorobą Alzheimera. Ich chód jest więc bardziej asymetryczny pod względem czasu i długości kroku, inaczej też wygląda krok stawiany prawą i lewą nogą.
Naukowcy odkryli także, iż analiza zmienności i długości kroku, a także asymetrii czasu jego stawiania, może pomóc w dokładnej identyfikacji 60% wszystkich podtypów otępienia, czego nigdy wcześniej nie wykazano. Prowadzone będą dalsze prace, które pozwolą ustalić, w jaki sposób wiedza ta będzie w stanie usprawnić obecnie stosowane procedury diagnostyczne, a także czy istnieje możliwość wykorzystania tej metody w badaniach przesiewowych.