...

Nowe oblicze okularów

Naukowcy od dawna przekonują o negatywnym wpływie niebieskiego światła emitowanego z telewizorów bądź smartfonów na jakość odpoczynku nocnego. Wyniki najnowszych badań pokazują, że te zaburzenia snu u osób, które korzystaj z wynalazków elektroniki w łóżku, można zlikwidować poprzez noszenie specjalnych okularów zawierających soczewki o bursztynowym zabarwieniu.

W dzisiejszych czasach korzystanie ze smartfonów czy laptopów późnym wieczorem jest niemal rytuałem. Zachowanie takie jest z kolei najczęstsza przyczyną bezsenności. Dane statystyczne pokazują, że w Ameryce aż 90% społeczeństwa korzysta z tych urządzeń na godzinę przed snem, pozbawiając się tym samym szansy na prawidłowo przespaną noc. Jednym z rozwiązań polecanym przez specjalistów jest porzucenie wynalazków technologii i wybór innej formy odprężenia wieczorem. Niestety przywiązanie do świata internetu sprawia, że ludzie rzadko z tej rady korzystają, co skutkuje stale rosnąca liczą osób cierpiących na bezsenność.

Smartfony, tablety oraz inne urządzenia, w których źródłem światła są diody LED, emitują światło o maksimum przypadającym na niebieski zakres widma. Takie oświetlenie tłumi melatoninę (hormon “snu”, odpowiadający za prawidłowy odpoczynek nocny) w nocy i zwiększa czujność, co z kolei jest główną przyczyną bezsenności. Naukowcy z Uniwersytetu Columbia, mając na uwadze to, że trudno jest przekonać ludzi, aby nie korzystali z takich ekranów przed snem, starali się opracować inny sposób, który pozwoli na ograniczenie negatywnego wpływu niebieskiego światła na odpoczynek nocny. Rozwiązaniem okazały się specjalne okulary, zawierające soczewki zabarwione na bursztynowy kolor, które w istotnym stopniu są w stanie pochłaniać niebieskie światło, a tym samym ograniczać jego wpływ na sen.

Aby sprawdzić i potwierdzić swoją teorię naukowcy przebadali 14 osób, u których zdiagnozowano bezsenność. Uczestników podzielono na dwie grupy: pierwsza nosiła przed snem okulary z soczewkami o bursztynowym zabarwieniu, druga natomiast okulary z soczewkami wykonanymi z przezroczystego szkła. Przez 7 dni, na 2 godziny przed położeniem się do łóżka osoby te stymulowano rozświetlonymi ekranami, a następnie sprawdzano jakość ich odpoczynku nocnego. W efekcie członkowie grupy pierwszej zgłaszali w przeprowadzonych ankietach, że ich sen był znacznie dłuższy oraz stabilniejszy. W ciągu nocy nie miały miejsce epizody wybudzania się, a dodatkowo uczestnicy, którzy nosili soczewki bursztynowego koloru zgłaszali redukcję bezsenności w porównaniu do osób z grupy drugiej.

Autor publikacji, dr Ari Shechter, w jednym z wywiadów powiedział: “Moda panująca we współczesnym świecie sprawia, że nasze życie uzależnione jest od smartfonów oraz laptopów. Korzystanie z nich, szczególnie wieczorem, skutkuje problemami ze snem. Warto jest wyposażyć się w soczewki o bursztynowym zabarwieniu, gdyż kosztują one niewiele i pozwolą nam lepiej przespać noc, a jednocześnie nie trzeba będzie rezygnować z dotychczasowych form odprężenia w łóżku. Dobrym rozwiązaniem może być wykorzystanie takich okularów łącznie z innymi terapiami stosowanymi w celu zwalczania bezsenności.”

Naukowcy pokazali również, że istnieje możliwość zastosowania szkła o bursztynowym zabarwieniu przy produkcji smartfonów bądź tabletów. W takim przypadku światło emitowane z tych urządzeń byłoby pozbawione fal z zakresu niebieskiego. Należy jednak pamiętać, że fale o takiej długości pochodzą także z telewizorów, a nawet z żarówek, gdyż ze względu na energooszczędność wykorzystanie żarówek LED w oświetleniu jest coraz bardziej popularne. Korzystanie z okularów wyposażonych w soczewki o bursztynowym zabarwieniu jest więc rozwiązaniem znacznie wygodniejszym.

Shechter dodał także, że “Podejście oparte na okularach pozwala odfiltrować niebieskie światło z każdego źródła, co może być bardzo korzystne dla osób borykających się z problemem bezsenności.”

Warto mieć na uwadzę również to, że u osób, u których pojawiają się problemy ze snem częściej zapadają na choroby sercowo-naczyniowe. Bezsenność wiąże się bowiem z fizjologicznym stanem nadpobudliwości, co z kolei przekłada się na stale utrzymujące się wysokie ciśnienie krwi. Zjawisko to tłumaczy większą zachorowalność tych osób na zawał serca czy też inne schorzenia układu krwionośnego. Naukowcy zastanawiają się więc tym samym, czy wykorzystanie tych specjalnych okularów w celu zwalczania bezsenności pomoże równocześnie zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego.

Odkrycie naukowców z Uniwersytetu Columbia może być doskonałym rozwiązaniem problemów ze snem u ludzi uzależnionych od telefonów, smartfonów czy też często oglądających filmy w późnych godzinach. Zaprojektowane przez grupę badawczą soczewki pozwolą im na lepszy odpoczynek nocny bez konieczności rezygnowania z aktualnych form odprężenia wieczornego.

Bibliografia

Ari Shechter, Elijah Wookhyun Kim, Marie-Pierre St-Onge, Andrew J. Westwood, Blocking nocturnal blue light for insomnia: A randomized controlled trial, Journal of Psychiatric Research, 2017

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Jak białka pomagają spać

Sen pojawił się na wczesnym etapie ewolucji zwierząt i pełni podobną funkcję u wielu gatunków. Zarówno jego długość, jak i jakość jest ważna dla zachowania zdrowia. Jakość snu określana jest m.in. na podstawie częstotliwości i ilości wybudzeń w ciągu nocy....

Archiwum: