Grupa badawcza z Państwowego Uniwersytetu w Niżnym Nowogrodzie (UNN) prowadzi badania nad stworzeniem wyjątkowego urządzenia pozwalającego na odtworzenie prawidłowej neurotransmisji w mózgu. Chodzi o “Neurochip”, który wszczepiony w okolicach uszkodzonego obszaru przywraca jego prawidłowe funkcjonowanie.
Pierwsze próby kliniczne w zakresie potencjalnego wykorzystania tego urządzenia pokazały, że za jego pomocą możliwe jest przekazywanie impulsów nerwowych pomiędzy sztucznymi neuronami a komórkami z wycinku ludzkiego mózgu. Najnowsze badania skupiają się na dopracowaniu odpowiedniego urządzenia, które pozwoli na przywrócenie prawidłowych funkcji uszkodzonych obszarów mózgu. Grupa naukowców z UNN ma także nadzieję, że uda im się stworzyć kompletną sieć neuronową złożoną z co najmniej 100 sztucznych komórek nerwowych. Zdaniem jednego z autorów badań, Mikhaila Mishchenko, gdy uda się ją stworzyć, łatwiej będzie zrozumieć mechanizm, według którego przebiega neurotransmisja.
Naukowiec ten w jednym z wywiadów powiedział: “Badanie kondycji zdrowotnej osób po przebytym paraliżu pozwoliły ustalić, że w jego następstwie dochodzi do bardzo niekorzystnych zmian w strukturze mózgu oraz do zaburzenia neurotransmisji w jego niektórych obszarach. Naszym założeniem jest opracowanie technologii, która pozwoli na przywrócenie tych funkcji oraz usprawni pracę uszkodzonych części ośrodkowego układu nerwowego. Chcielibyśmy stworzyć sztuczne komórki, które będą w stanie naśladować neurony ludzkie oraz będą komunikować się między sobą w taki sam sposób, jak komórki w mózgu zdrowej osoby.”
Naukowcy z UNN prowadzą coraz więcej badań, aby opracować najlepszy model sztucznej komórki nerwowej, który będzie idealnym odwzorowaniem żywego neuronu. Obecnie trwają próby wyłącznie na poziomie laboratoryjnym. Już teraz naukowcy widzą jednak duży potencjał stworzonego prototypu. Jak wynika z danych uzyskanych do tej pory oscylacje elektryczne w opracowanej strukturze są niemal identyczne z oscylacjami w żywej komórce mózgu. Członkowie grupy badawczej zapewniają, że gdy tylko uda się opracować sieć neuronalną, to rozpoczną oni próby przedkliniczne na zwierzętach laboratoryjnych. Mają oni nadzieję, że uda się ją wykorzystać, aby przywrócić sprawność uszkodzonych struktur mózgowych.
Jeżeli naukowcom uda się stworzyć prawidłowy “Neurochip”, to może on pomóc wielu ludziom cierpiącym z powodu różnych chorób neurodegeneracyjnych, w przebiegu których dochodzi do zaburzenia gospodarki biochemicznej mózgu oraz do uszkodzenia jego struktur. Oczywiście potrzeba jest wielu dodatkowych badań, jednakże już teraz widać, że nowe odkrycie neurotechnologii może w znacznym stopniu zrewolucjonizować metody leczenia pacjentów z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Jest to również wspaniała alternatywa dla często żmudnej i mało efektywnej rehabilitacji.