...

Depresja poporodowa u ojców

Przyjście na świat dziecka to duże wyzwanie także dla świeżo upieczonych ojców. Naukowcy udowodnili, że u mężczyzn mogą występować objawy przypominające depresję poporodową.

Niedawne badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Illinois w Chicago podkreśla znaczenie zajęcia się zdrowiem psychicznym świeżo upieczonych ojców, ze szczególnym uwzględnieniem depresji poporodowej. Badanie wyłoniło się ze świadomości, że ojcowie byli często wykluczani z dyskusji i wsparcia związanego z okresem poporodowym. Członkowie zespołu kliniki zaczęli jednak angażować się w rozmowy z ojcami, aby lepiej zrozumieć ich doświadczenia. Podczas tych rozmów często spotykali się z komentarzami takimi jak: „Jestem bardzo zestresowany, ale nie chcę, aby moja partnerka o tym wiedziała, ponieważ jestem tutaj, aby ją wspierać”. Rozmowy te stały się katalizatorem szerzej zakrojonego projektu badawczego zainicjowanego przez dr Sama Wainwrighta – głównego autora.

Szerszy projekt badawczy Wainwrighta miał na celu głębsze zagłębienie się w doświadczenia mężczyzn, zwłaszcza dotyczące ich psychicznego i fizycznego samopoczucia gdy zostają ojcami. Uznając, że tradycyjne wizyty u lekarza mogą nie być jedyną odpowiednią okazją do nawiązania kontaktu z ojcami, Wainwright przeprowadzał z nimi rozmowy w poczekalniach położniczych. Dodatkowo podczas tych wywiadów przeprowadzono badania przesiewowe w kierunku schorzeń takich jak nadciśnienie tętnicze.

Jednym z wyzwań podjętych w tej pracy jest trudność w nawiązaniu kontaktu z młodymi mężczyznami, ponieważ często unikają oni szukania opieki medycznej. Jednak dotarcie do nich podczas znaczącej zmiany życiowej, jaką jest zostanie ojcem, stanowi wyjątkową i ważną okazję. W niektórych przypadkach mężczyźni, którzy uczestniczyli w badaniu depresji poporodowej i wcześniej nie mieli lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, szukali później opieki medycznej u dr. Sama Wainwrighta. Inni wyrazili zapotrzebowanie na usługi w zakresie zdrowia psychicznego, podkreślając znaczenie dbania o dobre samopoczucie ojców.

Wyniki badania potwierdzają, że ojcowie rzeczywiście mogą cierpieć na depresję poporodową, podważając tradycyjne przekonanie, że stan ten dotyka wyłącznie matek. Warto zauważyć, że około 30% ojców w tym badaniu uzyskało pozytywny wynik testu na depresję poporodową przy użyciu tego samego narzędzia oceny, które jest powszechnie stosowane w przypadku matek. Dr Wainwright podkreśla znaczenie pytania nowych ojców o ich samopoczucie, ponieważ wielu ojców doświadcza stresu, strachu i trudności w pogodzeniu pracy z obowiązkami rodzicielskimi i partnerskimi.

Co ważne, badania te podkreślają, że zajmowanie się zdrowiem psychicznym ojców ma wpływ nie tylko na ich własne samopoczucie, ale znacząco oddziałuje na zdrowie psychiczne ich partnerek. Ryzyko wystąpienia depresji poporodowej u kobiety jest znacznie wyższe, jeśli jej partner doświadcza depresji. To wzajemne powiązanie dobrostanu matki i ojca podkreśla znaczenie uwzględnienia zdrowia psychicznego obojga rodziców w okresie poporodowym.

Bibliografia

Wainwright, S., et al. Screening fathers for postpartum depression in a maternal-child health clinic: a program evaluation in a midwest urban academic medical center. BMC Pregnancy and Childbirth, 2023

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Jak białka pomagają spać

Sen pojawił się na wczesnym etapie ewolucji zwierząt i pełni podobną funkcję u wielu gatunków. Zarówno jego długość, jak i jakość jest ważna dla zachowania zdrowia. Jakość snu określana jest m.in. na podstawie częstotliwości i ilości wybudzeń w ciągu nocy....

Archiwum: