...

Czarci pazur | Harpagophytum procumbens

Czarci pazur to roślina pochodząca z terenów Afryki Południowej. Znana jest ze swoich właściwości przeciwzapalnych i przeciwbólowych. W Europie jest często wykorzystywana w łagodzeniu objawów chorób reumatycznych.

Ciekawostka:

Nazwa tej rośliny pochodzi od charakterystycznych hakowatych struktur owoców, które przypominają pazury. Owoce, dzięki haczykowatym wyrostkom, mogą unieruchamiać drobne zwierzęta, które, próbując się uwolnić, nieświadomie rozsiewają nasiona rośliny na dużych obszarach. W kulturze afrykańskiej roślina ta miała moc odpędzania złych duchów i poprawiania harmonii życia. Wierzono, że wspiera ona zarówno zdrowie fizyczne, jak i duchowe, co było istotne w tradycyjnych wierzeniach oraz plemiennych rytuałach.

Spis treści:

Accordion Tab Title 1

1. Co to jest?

1.1. Historia i pochodzenie

Czarci pazur jest gatunkiem wieloletniej byliny zaliczanej do rodziny połapkowatych, sezamowatych (łac. Pedaliaceae). Jego owoce mają liczne długie, spiczaste wypustki przypominające haki i kolce na górnej powierzchni, co przyniosło roślinie powszechną nazwę diabelski (czarci) pazur (szpon). Czarci pazur jest rośliną, która od wieków była powszechnie wykorzystywana przez rdzenne społeczności Afryki Południowej w medycynie plemiennej do leczenia różnych dolegliwości w układzie szkieletowo-mięśniowym, zwłaszcza chorób zwyrodnieniowych stawów, stanów zapalnych, ale także niestrawności czy problemów menstruacyjnych [1,2].

Wartość lecznicza tej rośliny została odkryta dla zachodniej medycyny w 1907 r. przez G.H. Mehnerta [3]. Od lat 50. XX wieku prowadzono w Europie liczne badań kliniczne i farmakologiczne nad wykorzystaniem tej rośliny w medycynie, a także weterynarii. Pod koniec XX wieku wyroby z diabelskiego pazura zyskały popularność w leczeniu różnych schorzeń i dolegliwości. [4,5].

Czarci pazur rośnie głównie w Angoli, Botswanie, Namibii, RPA, Zambii, Zimbabwe oraz Mozambiku [2, 6]. Czarci pazur przystosował się do wzrostu na terenach pozbawionych konkurencyjnej roślinności, a oprócz pustynnych regionów rośnie również na nieużytkach rolnych, a także przy drogach [7]. Do lat 70.XX wieku roślina ta przez rolników traktowana była jednak jako chwast. Ze względu na haczyki owoców, które przyczepiają się do skóry i sierści pasących się zwierząt powodując urazy i skaleczenia była przez hodowców bydła zwalczana [8].

Sytuacja ta zmieniła się wraz z poznaniem leczniczych właściwości czarciego pazura i dynamicznym eksportem surowca do Europy, który rozpoczął się od połowy XX wieku. Roślina ta zyskała popularność dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, przeciwbólowym i wspomagającym leczenie chorób reumatycznych. Intensywne zbiory prowadzone na potrzeby przemysłu farmaceutycznego oraz wzrastające zainteresowanie naturalnymi metodami leczenia spowodowały znaczne zmniejszenie jej naturalnych zasobów. Obecnie czarci pazur jest objęty ochroną w wielu regionach, aby zapobiec dalszemu zubożeniu populacji tej cennej rośliny. Główne kraje eksportujące czarci pazur to Namibia i Botswana. Z kolei największymi importerami są: USA, Korea Południowa, Japonia, Szwajcaria oraz państwa Unii Europejskiej, zwłaszcza Niemcy i Francja. Hakorośl rozesłana jest eksportowana głównie w postaci surowej, jako suszone plastry, a następnie mielona lub pakowana do sprzedaży jako herbata lub suplement diety [9-11].

W ujęciu etymologicznym botaniczna nazwa Harpagophytum procumbens wywodzona jest z greckiego słowa harpago (oznaczającego hak) oraz łacińskiego procumbo (oznaczającego pokładam się, nachylam). W Polsce stosuje się dwie nazwy: naukową – hakorośl rozesłana (Harpagophytum procumbens) oraz zwyczajową – diabelski pazur/szpon (ang. devil’s claw). [13-14].

1.2. Klasyfikacja

Z korzeni hakorośli (harpagophyti radix) przygotowuje się proszek (harpagophyti radicis pulvis) oraz ekstrakty suche i płynne (harpagophyti extractum), z których sporządza się tabletki, kapsułki, nalewki, herbatki, skoncentrowane ekstrakty i maści. W Europie wyciągi z korzenia czarciego pazura wykorzystywane są, ze względu na właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, w łagodzeniu objawów chorób reumatycznych. Ponadto mogą być stosowane w leczeniu chorób układu pokarmowego, ze względu na stymulowanie wydzielania soków trawiennych i żółci. Spożywanie wyciągów z hakorośli rozesłanej może również obniżać poziom cholesterolu we krwi oraz przyczyniać się do usuwania wolnych rodników. Oprócz tego wykazano także ich działanie hepatoochronne, poprawiające pracę nerek, obniżające ciśnienie krwi, a miejscowo łagodzące i regenerujące skórę [13,15].

1.3. Skład

Głównymi farmakologicznie czynnymi związkami występującymi w tej roślinie, które wykazują różnorodne właściwości leczniczo-terapeutyczne są [10,16-19]:

  • glikozydy irydoidowe (harpagozyd, harpagid, prokumbid)
  • glikozydy fenyloetanoidowe (werbaskozyd, izowerbaskozyd)
  • kwasy fenolowe (kwas chlorogenowy, kwas cynamonowy, kwas kawowy)
  • flawonoidy (kemferol, kwercetyna, luteolina)
  • trójterpeny (kwas oleanolowy, kwas ursolowy, kwas acetylooleanolowy)
  • fitosterole (stigmasterol, β-sitosterol)

Accordion Tab Title 2

2. Jak działa czarci pazur?

2.1. Działanie antyoksydacyjne

Antyoksydacyjne działanie czarciego pazura wynika z obecności licznych bioaktywnych związków, takich jak flawonoidy, kwasy fenolowe oraz irydoidy, które wykazują zdolność neutralizacji wolnych rodników i redukcji stresu oksydacyjnego. Mechanizm ten opiera się na kilku kluczowych procesach biochemicznych, które wpływają na ochronę komórek i tkanek organizmu. Flawonoidy i kwasy fenolowe zawarte w czarcim pazurze działają jako donory elektronów, które mogą neutralizować reaktywne formy tlenu (ROS) i reaktywne formy azotu (RNS). Proces ten zmniejsza poziom uszkodzeń oksydacyjnych w strukturach komórkowych, takich jak błony lipidowe, białka i DNA, co ogranicza ryzyko mutacji oraz śmierci komórkowej indukowanej stresem oksydacyjnym [20-22].

Substancje bioaktywne czarciego pazura mogą również pobudzać ekspresję enzymów antyoksydacyjnych, takich jak dysmutaza ponadtlenkowa (SOD), katalaza (CAT) oraz peroksydaza glutationowa (GPx). Ich zwiększona aktywność sprzyja eliminacji nadtlenków i nadtlenoazotynów, co wzmacnia ochronę komórkową przed stresem oksydacyjnym. Związki fenolowe i irydoidy zawarte w czarcim pazurze chronią fosfolipidy błon komórkowych przed procesem peroksydacji lipidów, co zapobiega destabilizacji struktur komórkowych i uszkodzeniom mitochondrialnym. Ochronne działanie wobec białek strukturalnych i enzymów redukuje również zaburzenia w funkcjonowaniu szlaków metabolicznych, co może mieć znaczenie w profilaktyce chorób neurodegeneracyjnych i układu sercowo-naczyniowego [23-24].

2.2. Działanie przeciwzapalne

Produkty z Harpagophytum procumbens mają aktywność przeciwzapalną i podobnie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne, hamują działanie enzymów biorących udział w kaskadzie kwasu arachidonowego, prowadzącej do syntezy tych związków. Czarci pazur działa poprzez różne mechanizmy, które prowadzą do zmniejszenia stanu zapalnego. Harpagozyd hamuje aktywność cyklooksygenazy (COX-2) oraz lipooksygenazy (LOX), enzymów kluczowych dla produkcji mediatorów stanu zapalnego, takich jak prostaglandyny i leukotrieny. Skuteczność przeciwzapalna wyciągu z korzenia hakorośli jest porównywalna ze skutecznością inhibitorów COX-2 z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Czarci pazur obniża poziom prozapalnych cytokin, takich jak interleukina-6 (IL-6), interleukina-1β (IL-1β) oraz czynnik martwicy nowotworów α (TNF-α), które odgrywają istotną rolę w inicjacji i utrzymaniu reakcji zapalnej. Dzięki obecności antyoksydantów, takich jak flawonoidy, Harpagophytum procumbens zmniejsza uszkodzenia oksydacyjne tkanek, co wspiera proces regeneracji i redukuje przewlekłe stany zapalne [16, 25-28].

2.3. Działanie przeciwbólowe

Czarci pazur wykazuje działanie przeciwbólowe poprzez modulację wielu mechanizmów biochemicznych w organizmie, co sprawia, że jest skutecznym środkiem łagodzącym ból w różnych schorzeniach. Główny składnik aktywny czarciego pazura – harpagozyd – oddziałuje na receptory opioidowe i zmniejsza intensywność odczuwania bólu, podobnie jak opioidowe leki przeciwbólowe. Efektem tego działania jest zmniejszenie reakcji organizmu na bodźce bólowe oraz zwiększenie progu bólu, co prowadzi do odczuwalnej ulgi [1].

Kolejnym mechanizmem, przez który czarci pazur łagodzi ból, jest wpływ na receptory bólowe, takie jak TRPV1 (receptory waniloidowe), które są aktywowane przez bodźce termiczne, chemiczne oraz zapalne. Związki zawarte w tej roślinie mają zdolność obniżania aktywności tych receptorów, co zmniejsza wrażliwość na ból i prowadzi do ogólnej redukcji dolegliwości bólowych. To działanie uspokajające na układ nerwowy sprawia, że czarci pazur jest skuteczny w redukcji zarówno bólu ostrego, jak i przewlekłego [29-30].

2.4. Wpływ na układ mięśniowo-szkieletowy

Czarci pazur wspomaga redukcję stanów zapalnych stawów oraz bólu związanego z artretyzmem, osteoporozą oraz reumatyzmem. Wyciągi z tej rośliny wykazują działanie zapobiegające degradacji macierzy chrząstki. Hamują bowiem syntezę i wydzielanie metaloproteaz (MMPs), w tym głównie elastazy, przez chondrocyty. Mechanizm hamowania syntezy metaloproteaz jest związany z blokowaniem wydzielania cytokin prozapalnych, w tym interleukiny 1 (IL-1) i czynnika martwicy nowotworów α (tumour necrosis factor α – TNF-α) przez chondrocyty pobudzone reakcją ostrej fazy [31].

Wyniki badań klinicznych wskazują na skuteczność leków zawierających wyciąg z korzenia hakorośli rozesłanej w ograniczaniu bólu okolicy krzyżowo-lędźwiowej kręgosłupa, stawów kolanowych i biodrowych u osób zmagających się z chorobą zwyrodnieniową. Badania kliniczne potwierdzają, że czarci pazur wykazuje pozytywny wpływ na poprawę ruchomości stawów poprzez redukcję stanów zapalnych, zmniejszenie bólu oraz zwiększenie elastyczności tkanek. Jest to szczególnie istotne w przypadku schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego, takich jak zapalenie stawów czy osteoartroza. Suplementy diety i preparaty roślinne zawierające ekstrakty z czarciego pazura pomagają zmniejszyć stres oksydacyjny, który jest istotnym czynnikiem przyczyniającym się do postępu choroby zwyrodnieniowej stawów 19].

Dodaj tu swój tekst nagłówka

Nie masz dostępu do tych treści

Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik,
aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej.

Dodaj tu swój tekst nagłówka

Bibliografia

  1. Gxaba, N., Manganyi M.C., The Fight against Infection and Pain: Devil’s Claw (Harpagophytum procumbens) a Rich Source of Anti-Inflammatory Activity: 2011–2022, Molecules 2022, 27.
  2. Mncwangi, N. et al. Devil’s Claw. A Review of the Ethnobotany, Phytochemistry and Biological Activity of Harpagophytum procumbens, J. Ethnopharmacol. 2012, 143.
  3. Mowa E., Maass E., The effect of sulphuric acid and effective micro-organisms on the seed germination of Harpagophytum procumbens (devil’s claw), South African Journal of Botany 2012, 83.
  4. Piechota-Urbańska M., Kołodziejska J., Berner-Strzelczyk A., Zastosowanie wyciągu z czarciego pazura w przeciwzapalnych preparatach aplikowanych na skórę, wytworzonych na bazie polimerów kwasu akrylowego, Polimery w Medycynie, Polimery w Medycynie 2009, 3.
  5. Gagnier J.J, Chrubasik S, Manheimer E. Harpgophytum procumbens for osteoarthritis and low back pain: a systematic review, BMC Complement Altern Med. 2004, 4.
  6. Rymarz D, Właściwości lecznicze Harpagophytum procumbens I Pelargonium sidoides – roślin pochodzących z Afryki Południowej, [w:] Górska A., Górecki M., Ślachciak D. (red.), Nauka niejedno ma imię, UTP, Bydgoszcz 2016, Tom 4.
  7. Rymarz D., Aseptyczny wysiew nasion hakorośli rozesłanej (Harpagophytum Procumbens Burch. dc ex Meissn.), [w] Kuyczera M., Piech K (red.), Zagadnienia aktualnie poruszane przez młodych naukowców, Wydawnictwo CREATIVETIME, Kraków 2017.
  8. Wegener T., Devil’s Claw: from African traditional remedy to modern analgesic and antiinflammatory, Herbal Gram. 2000, 50.
  9. Wynberg R., Achieving a fair and sustainable trade in devil’s claw (Harpagophytum spp.), [in:] Sunderland T., Ndoye O. (eds.), Forest Products, Livelihoods and Conservation: Case Studies of Non-Timber Forest Product Systems, Center for International Forestry Research, 2004.
  10. Brendler T., From Bush Medicine to Modern Phytopharmaceutical: A Bibliographic Review of Devil’s Claw (Harpagophytum spp.), Pharmaceuticals 2021, 14.
  11. Lavelle J.J., Towards Pro-poor or Pro-profit? The governance framework for harvesting and trade of devil’s claw (Harpagophytum spp.) in the Zambezi Region, Namibia, [in:] Bollig M. et al. (eds) Conservation, Markets & the Environment in Southern and Eastern Africa. Woodbridge, Suffolk, UK: Boydell and Brewe, 2023.
  12. Markiewicz W., Hakorośl rozesłana i kadzidłowiec indyjski – mało znane rośliny występujące w preparatach weterynaryjnych, życie Weterynaryjne 2021, 8.
  13. Rymarz D., Tymoszuk A., Charakterystyka i zastosowanie lecznicze, Harpagophytum procumbens Burch. DC ex Meissn, [w:] Maciąg M., Maciąg K. (red.), Właściwości prozdrowotne roślin i ich metabolitów wtórnych, Wydawnictwo Naukowe TYGIEL, Lublin 2018.
  14. Devil’s claw. Production guideline, Department of Agriculture, Forestry and Fisheries, 2015.
  15. Hassan T., Huang X., Role of Devil’s Claw (A Medicinal Herb) in Health, Pakistan Journal of Medical Research, 2021, 3.
  16. Goncerz G., Moćko K., Bagińska A., Studzińska Sroka E., Praktyka kliniczna – przewodnik leczenia bólu: leki pochodzenia roślinnego w leczeniu bólu w świetle danych naukowych, Medycyna Praktyczna 2018, 9.
  17. Lis K., Diabelska moc czarciego pazura, Reumatologia 2010, 2.
  18. Kondamudi N., Turner M.W., McDougal O.M., Harpagoside Content in Devil’s Claw Extracts, Natural Product Communications 2016, 9.
  19. Vital Júnior A.C. et al. The Therapeutic Potential of Harpagophytum procumbens and Turnera subulata and Advances in Nutraceutical Delivery Systems in Neurodegenerative Diseases, Pharmaceuticals 2024, 17.
  20. Avato, P., Argentieri, M.P., Quality Assessment of Commercial Spagyric Tinctures of Harpagophytum procumbens and Their Antioxidant Properties, Molecules 2019, 24.
  21. Abdulhussein A.J. et al. Evaluation of antiangiogenic and antioxidant activity of Harpagophytum procumbens (devil’s claw), Drug Invention Today 2018, 4.
  22. Ncube S.F. et al. In vitro antioxidant activity of crude extracts of Harpagophytum zeyheri and their anti-inflammatory and cytotoxicity activity compared with diclofenac, BMC Complementary Medicine and Therapies 2021, 21.
  23. Koycheva I.K. et al. Leucosceptoside A from Devil’s Claw Modulates Psoriasis-like Inflammation via Suppression of the PI3K/AKT Signaling Pathway in Keratinocytes, Molecules 2021, 26.
  24. Karłowicz-Bodalska K. i wsp. Przeciwzapalne właściwości wybranych roślin zawierających związki irydoidowe, Postępy Fitoterapii 2017, 3.
  25. Baraniak J., Kania M., Wybrane surowce zielarskie o działaniu przeciwbolowym, przeciwzapalnym i przeciwreumatycznym, Postepy Fizjoterapii 2011, 2.
  26. Mariano A. et al. Harpagophytum Procumbens Root Extract Mediates Anti-Inflammatory Effects in Osteoarthritis Synoviocytes through CB2 Activation. Pharmaceuticals 2022, 15.
  27. Ghasemian M., Owlia S., Owlia M.B., Review of Anti-Inflammatory Herbal Medicines, Advances in Pharmacological Sciences 2016.
  28. Piechota-Urbańska M., Kołodziejska J., Berner-Strzelczyk A., Zastosowanie wyciągu z czarciego pazura w przeciwzapalnych preparatach aplikowanych na skórę, wytworzonych na bazie polimerów kwasu akrylowego, Polimery w Medycynie 2009, 3.
  29. Lim D.W., Kim J.G., Han D, Kim Y.T., Analgesic effect of Harpagophytum procumbens on postoperative and neuropathic pain in rats, Molecules 2014, 19.
  30. Quarta S. et al. Analysis of the Anti-Inflammatory and Anti-Osteoarthritic Potential of Flonat Fast®, a Combination of Harpagophytum Procumbens DC. ex Meisn., Boswellia Serrata Roxb., Curcuma longa L., Bromelain and Escin (Aesculus hippocastanum), Evaluated in In Vitro Models of Inflammation Relevant to Osteoarthritis, Pharmaceuticals 2022, 15.
  31. Lis K., Diabelska moc czarciego pazura, Reumatologia 2010, 2.
  32. Sander M., Grundmann O., The Use of Glucosamine, Devil’s Claw (Harpagophytum procumbens), and Acupuncture as Complementary and Alternative Treatments for Osteoarthritis, Alternative Medicine Review 2011, 3.
  33. Musco N. et al. Effects of a nutritional supplement in dogs affected by osteoarthritis. Vet Med Sci. 2019;5.
  34. Rychlik A., Enteropatie jelita grubego u psów i kotów. Część II. Wybrane jednostki chorobowe, Życie Weterynaryjne 2024,3.
  35. Kostyra M., Albera-Łojek A., Łojek J., Zioła w terapii i profilaktyce schorzeń u koni, Wiadomości Zootechniczne 2018, 1.
  36. Axmann S. et al. Pharmacokinetics of harpagoside in horses after intragastric administration of a Devil’s claw (Harpagophytum procumbens) extract. J vet Pharmacol Therap. 2019, 42.
  37. Overview of comments on European Union herbal monograph on Harpagophytum procumbens DC. and /or Harpagophytum zeyheri Decne.,radix (EMA/HMPC/627057/2015).
  38. Błecha K., Synergia działania korzenia hakorośli i siarczanu glukozaminy w chorobach narządu ruchu, Medycyna Manualna 2015, 1.
  39. Tapasvi S., Role of Rosehip, Devil’s claw, and Boswellia serrata in osteoarthritis: Molecular and clinical perspectives, International Journal of Orthopaedics Sciences 2023; 9.
  40. Devil’s claw root. Harpagophytum procumbens DC. and/or Harpagophytum zeyheri Decne., radix, European Medicines Agency, 22.11.2016, EMA/571858/2016.
  41. European Union herbal monograph on Harpagophytum procumbens DC. and/or Harpagophytum zeyheri Decne., radix EMA/HMPC/627057/2015.
  42. Mahomed I.M., Ojewole J.A. Analgesic, Antiinflammatory and antidiabetic properties of Harpagophytum procumbens DC (Pedaliaceae) secondary root aqueous extract. Phytother Res 2004, 18.
  43. Sander M., Grundmann O., The Use of Glucosamine, Devil’s Claw (Harpagophytum procumbens), and Acupuncture as Complementary and Alternative Treatments for Osteoarthritis, Alternative Medicine Review 2011, 3.
nazewnictwo
Nazwa polska: hakorośl rozesłana
Nazwa zwyczajowa: czarci pazur
Nazwa łacińska: Harpagophytum procumbens
Inne nazwy: grapple plant, wood spider, duiwelskloof, beesdubbeltje, kloudoring, ouklip, rankdoring, skerpioendubbeltje, tubercule de griffe du diable (Afrikaans), sengaparile, kanako, lekgagamare (Setswana), mmonyane (Sepedi)
Podstawowe korzyści
łagodzenie bólów mięśni i stanów zapalnych stawów
poprawa mobilności i elastyczności stawów.
działanie przeciwbólowe, szczególnie w przypadku bólów pleców i kręgosłupa
właściwości antyoksydacyjne
działanie przeciwzapalne
Wesprzyj nas, jeśli uważasz, że robimy dobrą robotę!

Nieustannie pracujemy nad tym, żeby dostępne u nas treści były jak najlepszej jakości. Nasi czytelnicy mają w pełni darmowy dostęp do ponad 300 artykułów encyklopedycznych oraz ponad 700 tekstów blogowych. Przygotowanie tych materiałów wymaga jednak od nas dużo zaangażowania oraz pracy. Dlatego też jesteśmy wdzięczni za każde wsparcie członków naszej społeczności, ponieważ to dzięki Wam możemy się rozwijać i upowszechniać rzetelne informacje.

Przekaż wsparcie dla NeuroExpert.