...

Internet – przyjaciel młodzieży

Wyniki badań naukowych pozwoliły wykazać, że przestrzeń internetowa to miejsce, gdzie młodzi ludzie mogą znaleźć wsparcie emocjonalne i pomoc w rozwiązywaniu problemów.

Okres nastoletni wiąże się z głębokimi przemianami ciała oraz osobowości, przez co może być dość stresujący. Współcześni nastolatkowie dorastają otoczeni szeroką gamą najnowszych zdobyczy technologicznych: smartfonów, tabletów, konsol itp. Dla wielu z nich spędzanie czasu online to sposób na nudę i komunikację z przyjaciółmi. Czy korzystanie z internetu, w szczególności z mediów społecznościowych, może także wspierać nastolatków w trudnych momentach? Właśnie to postanowił sprawdzić zespół psychologów z Uniwersytetu w Griffith. Wyniki ich pracy zostały opublikowane w czasopiśmie “Clinical Psychological Science”.

“Młodzież jest inteligentna i wykorzystuje technologię na swoją korzyść. Ponieważ młodzi ludzie dorastający w niekorzystnych warunkach socjoekonomicznych często otrzymują mniejsze wsparcie lokalnej społeczności, postanowiliśmy zbadać, czy spędzanie czasu online pomoże im zmniejszyć odczuwany stres. Dotychczas dominował pogląd, że korzystanie z technologii przez nastolatków jest negatywne i szkodliwe. Jednak jest on bardzo ogólny i nie znajduje potwierdzenia w tym, co wiemy o tym etapie rozwoju człowieka” – opowiada o motywach przeprowadzania eksperymentu jego główna autorka, Kathryn Modecki, z Wydziału Psychologii Uniwersytetu w Griffith.

W badaniu wzięło udział ponad 200 nastolatków w wieku od 13 do 17 lat. Wszyscy pochodzili z rodzin o niekorzystnym statusie socjoekonomicznym. Aby zebrać dane o zależności między samopoczuciem a przebywaniem online, naukowcy najpierw dostarczyli im smartfony. Następnie poprosili o raportowanie częstotliwości i sposobów korzystania z nich, oraz o opis sytuacji stresujących i związanych z nimi emocji. Uczestnicy wypełniali krótki kwestionariusz pięć razy dziennie przez siedem dni. Zebrane dane zostały przeanalizowane tak, by porównać stany emocjonalne nastolatków, którzy używali technologii z różną częstotliwością: rzadko, czasem lub często.

Wyniki analizy ujawniły, że używanie smartfonów rzeczywiście wiązało się ze zmniejszeniem odczuwania negatywnych emocji – smutku i zmartwienia – w konsekwencji stresujących sytuacji. Jednak efekt ten dotyczył tylko i wyłącznie tych nastolatków, którzy spędzali średnią ilość czasu online. Natomiast te osoby, które nie robiły tego wcale i te, które nieustannie surfowały po internecie, nie odczuły z tego znaczących korzyści emocjonalnych. Zatem jedynie umiarkowany kontakt z technologią pomagał nastolatkom radzić sobie w trudnych chwilach.

Zdaniem naukowców przestrzeń internetowa pomaga młodzieży nie tylko odwrócić uwagę od problemów, lecz także znaleźć wsparcie i rady umożliwiające ich rozwiązanie. Ta strategia radzenia sobie w trudnych chwilach może być szczególnie istotna dla nastolatków w środowiskach o niskich dochodach, ponieważ wyrównuje szanse w dostępie do tych zasobów.

Bibliografia

Modecki KL et al. Adolescents’ Online Coping: When Less Is More but None Is Worse. Clinical Psychological Science. 2021

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Jak działają psychobiotyki?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Zaburzenia odżywiania u osób starszych

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Kawa i mózg

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Archiwum:

Wesprzyj nas, jeśli uważasz, że robimy dobrą robotę!

Nieustannie pracujemy nad tym, żeby dostępne u nas treści były jak najlepszej jakości. Nasi czytelnicy mają w pełni darmowy dostęp do ponad 300 artykułów encyklopedycznych oraz ponad 700 tekstów blogowych. Przygotowanie tych materiałów wymaga jednak od nas dużo zaangażowania oraz pracy. Dlatego też jesteśmy wdzięczni za każde wsparcie członków naszej społeczności, ponieważ to dzięki Wam możemy się rozwijać i upowszechniać rzetelne informacje.

Przekaż wsparcie dla NeuroExpert.