Antybiotyki i inne leki mogą zmniejszać ryzyko demencji

Niektóre grupy leków wykorzystywanych obecnie w medycynie, w tym antybiotyki, leki przeciwwirusowe, leki przeciwzapalne czy szczepionki, wydają się być związane z niższym ryzykiem rozwoju demencji. Takie wnioski wysunęli naukowcy z uniwersytetów z Cambridge i Exeter po przeanalizowaniu danych medycznych ponad 130 mln osób.

Demencja jest schorzeniem, które powoli obniża sprawność umysłową chorego, ograniczając jego zdolność do wykonywania codziennych zadań. Wiąże się to z koniecznością zapewnienia takiej osobie opieki. Leczenie demencji jest wyzwaniem i ogranicza się obecnie do działania objawowego, a próby znalezienia nowych leków spowalniających tę chorobę lub zapobiegających jej są czasochłonne i mało skuteczne. Dlatego prowadzone są badania dotyczące tego, jak funkcjonujące już na rynku leki, wykorzystywane w innych celach, mogą wpływać na to schorzenie.

„Pilnie potrzebujemy nowych metod leczenia, aby spowolnić postęp demencji, a nawet jej zapobiec. Jeśli znajdziemy leki, które są już dopuszczone do stosowania w innych schorzeniach, możemy wprowadzić je do badań i – co najważniejsze – udostępnić je pacjentom znacznie, znacznie szybciej niż byłoby to możliwe w przypadku zupełnie nowego leku.” – mówi Dr Ben Underwood z Wydziału Psychiatrii Uniwersytetu Cambridge i Cambridgeshire oraz Peterborough NHS Foundation Trust.

Naukowcy z Cambridge i Exter chcieli sprawdzić działanie leków stosowanych w różnych chorobach i ich związek z demencją. W tym celu przeanalizowali 14 badań opartych o dokumentację medyczną ponad 130 milionów osób, w tym miliona przypadków demencji. Chociaż wyniki badań różniły się, udało się odkryć kilka klas leków związanych ze zmianą ryzyka wystąpienia choroby. Stwierdzono, że przyjmowanie antybiotyków, leków przeciwwirusowych i szczepionek może wiązać się z niższym prawdopodobieństwem wystąpienia demencji. Byłoby to zgodne z hipotezą, że demencja może być wywoływana przez infekcje wirusowe lub bakteryjne. Podobnie niższe ryzyko związku z rozwojem choroby, wykazano przyjmowanie preparatów przeciwzapalnych, jak m.in. ibuprofen. Z kolei zażywanie leków na cukrzycę, witamin i suplementów diety oraz leków przeciwpsychotycznych wydaje się być związane ze zwiększonym ryzykiem rozwoju demencji. Sprzeczne wyniki dotyczyły leków przeciwnadciśnieniowych i przeciwdepresyjnych. Mogą one wynikać z różnic w sposobie przeprowadzania poszczególnych badań i zbierania danych, ale także z różnych mechanizmów działania leków, nawet w obrębie tej samej grupy.

Warto podkreślić, że związek przyjmowania leku z ryzykiem demencji niekoniecznie będzie oznaczał, że dany lek powoduje tę chorobę lub rzeczywiście niej pomaga. Konieczne są dalsze badania w tej tematyce. Jednak wyodrębnienie pewnych grup leków może ukierunkować dalsze poszukiwania badaczy.

Przeprowadzone badanie jest największym systematycznym przeglądem literatury w celu sprawdzenia związku obecnie stosowanych w różnych chorobach leków z ryzykiem rozwoju demencji. Potwierdziło ono, że stany zapalne oraz infekcje wirusowe i bakteryjne mogą przyczyniać się do rozwoju choroby. Ponadto wskazuje na możliwość wykorzystania obecnie dopuszczonych do użytku grup leków, m.in antybiotyków i leków przeciwwirusowych, w profilaktyce i leczeniu demencji, co daje nadzieję na zmniejszenie postępu choroby i cierpienia pacjentów. Potrzebne są jednak dalsze badania mechanizmów działania tych leków i ich wpływu na chorobę.

Bibliografia

Underwood B. et.al, Data-driven discovery of associations between prescribed drugs and dementia risk: A systematic review, Alzheimer’s & Dementia: Translational Research & Clinical Interventions, 2025

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

polecane wpisy:

Jak zasłużyć na sukces?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta?...

Neuropsychologiczne podłoże IBS

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta?...

Archiwum:

Wesprzyj nas, jeśli uważasz, że robimy dobrą robotę!

Nieustannie pracujemy nad tym, żeby dostępne u nas treści były jak najlepszej jakości. Nasi czytelnicy mają w pełni darmowy dostęp do ponad 300 artykułów encyklopedycznych oraz ponad 700 tekstów blogowych. Przygotowanie tych materiałów wymaga jednak od nas dużo zaangażowania oraz pracy. Dlatego też jesteśmy wdzięczni za każde wsparcie członków naszej społeczności, ponieważ to dzięki Wam możemy się rozwijać i upowszechniać rzetelne informacje.

Przekaż wsparcie dla NeuroExpert.