Sen jest kluczowy dla wzrostu i rozwoju dzieci. Trudności ze snem w dzieciństwie mogą skutkować negatywnymi konsekwencjami, takimi jak problemy zdrowotne, rozwojowe i behawioralne. W badaniu udowodniono, że korzystanie z ekranów przed snem wpływa na jakość snu małych dzieci. Istnieją wytyczne pediatryczne dotyczące ograniczania czasu spędzanego przez małe dzieci przed ekranem. Eksperyment Bedtime Boost, finansowany przez Fundację Nuffield, jest pierwszym badaniem RCT (randomizowane badanie kontrolowane) potwierdzającym konieczność eliminacji ekranów z wieczornej rutyny dziecka.
„Poprzednie badania korelacyjne wykazały, że im więcej czasu maluchy spędzają przed ekranem, tym gorzej śpią – mówi profesor Tim Smith, kierownik badań – Nie można było jednak stwierdzić, czy to korzystanie z ekranu powodowało problemy ze snem, czy odwrotnie.”
W badaniu Bedtime Boost wzięło udział 105 rodzin. Dzieci (w wieku 16-30 miesięcy) i ich rodzice zostali podzieleni na dwie grupy – grupę kontrolną i grupę interwencyjną. W grupie interwencyjnej rodzice zostali poproszeni o to, aby dzieci nie używały urządzeń z ekranami na godzinę przed snem. Zamiast tego mieli zaproponować im inne aktywności takie, jak czytanie czy układanie puzzli. Natomiast w grupie kontrolnej także wspomniano o tego rodzaju aktywnościach, jednak rodzicom nie powiedziano nic na temat korzystania z ekranów przed snem. Sen dzieci był rejestrowany przed i po 7 tygodniowym okresie eksperymentu, za pomocą specjalnego urządzenia śledzącego ruch. Dzieci biorące udział w badaniu, u których rodzice wykluczyli czas przed ekranem na godzinę przed snem, spały lepiej i rzadziej budziły się w nocy.
„Wyniki sugerują, że zadanie było wykonalne dla rodziców, a wszystkie rodziny biorące udział w grupie interwencyjnej ukończyły badanie. Jednak konieczne są dalsze prace, aby zrozumieć, jak różne sposoby, w jakie rodziny korzystają z urządzeń z ekranami, mogą wpływać na wyniki eksperymentu” – mówi profesor Rachael Bedford, która nadzorowała badania na Uniwersytecie w Bath.
Badanie potwierdziło, że zamiast wieczornego oglądania bajek czy grania w gry, warto zaproponować maluchom inne aktywności, np. wyciszającą zabawę, czytanie czy układanie puzzli. Zapewni to dziecku bardziej jakościowy sen, a dzięki temu możliwość zdrowego rozwoju.