...

Zimno czyści mózg?

Wyniki badań wykazały, że inkubacja w niskiej temperaturze tworzeniu się w neuronach patologicznych złogów białkowych.

Już od wielu dekad mówi się o tym, że hartowanie organizmu, czyli przebywanie w niskich temperaturach, ma pozytywny wpływ na zdrowie w tym, wzmacnianie odporności, zwiększenie wydolności, a także poprawianie zdolności regeneracyjnych. W ostatnich latach badania na różnych organizmach modelowych wykazały, że niskie temperatury mogą wydłużać życie, spowalniać procesy starzenia się organizmu i zapobiegać rozwojowi chorób neurodegeneracyjnych, w tym choroby Alzheimera i Parkinsona.

Zespół badawczy z Uniwersytetu z Kolonii chciał poznać mechanizm odpowiedzialny za spowolnienie procesów starzenia się pod wpływem zimna. Naukowcy wykorzystali do swoich badań hodowlę komórkową nicieni Caenorhabditis elegans, a także hodowlę ludzkich komórek. Zarówno nicienie, jak i komórki ludzie były nosicielami genów dwóch chorób neurodegeneracyjnych: choroby Huntingtona i stwardnienia zanikowego bocznego.

Zarówno choroba Huntingtona, jak i stwardnienie zanikowe boczne charakteryzują się nagromadzeniem szkodliwych skupisk złogów białkowych, które odpowiedzialne są za neurodegenerację. Patologiczne skupiska białkowe w warunkach fizjologicznych usuwane są przez proteasomy.

Naukowcy z Uniwersytetu z Kolonii obniżyli temperaturę (do 15°C), w której przechowywane były komórkowe modele badawcze. Spowodowało to pobudzenie aktywatora proteasomu PA28γ/PSME3 zarówno w komórkach nicieni, jak i ludzkich. Okazało się, że zimno przyczynia się do usuwania złogów białkowych. Zapobiega w ten sposób patologicznej agregacji białek, co leży u podstaw wielu chorób neurodegeneracyjnych.

Podsumowując, wyniki wykazały, że niskie temperatury regulują aktywację proteasomów. Co więcej, podobny efekt można osiągnąć również poprzez bezpośrednią genetyczną nadekspresję aktywatora. Oznacza to, że chorobotwórcze białka można by wyeliminować przy normalnej temperaturze ciała.

Jak widać, umiarkowanie niskie temperatury mają pozytywny wpływ na długość życia zarówno kręgowców, jak i bezkręgowców. Potwierdza to założenie, że obniżenie temperatury jest dobrze zachowanym mechanizmem ewolucyjnym. Warto jednak podkreślić, że spadek temperatury nie może być radykalny. Co ciekawe, temperatura ludzkiego ciała na przestrzeni wieków nieustannie się obniża – o ok. 0,03°C na dekadę.

„Uważamy, że wyniki te można odnieść do innych chorób neurodegeneracyjnych związanych z wiekiem, a także do innych gatunków zwierząt” – twierdzi prof. Vilchez, jeden z członków zespołu badawczego.

Czy odkrycie to może być kamieniem milowym na drodze do długowieczności? Temat ten skłania do optymistycznych prognoz, jednakże wymaga chłodniejszej analizy.

Bibliografia

Lee J.H., et al. Cold temperature extends longevity and prevents disease-related protein aggregation through PA28γ-induced proteasomes. Nature Aging, 2023.

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Jak białka pomagają spać

Sen pojawił się na wczesnym etapie ewolucji zwierząt i pełni podobną funkcję u wielu gatunków. Zarówno jego długość, jak i jakość jest ważna dla zachowania zdrowia. Jakość snu określana jest m.in. na podstawie częstotliwości i ilości wybudzeń w ciągu nocy....

Archiwum: