Wraz z wiekiem dochodzi do zaburzeń zdolności poznawczych. Choć jest to proces naturalny wynikający z fizjologii człowieka, to istnieje kilka sposobów, aby proces ten spowolnić, a nawet na jakiś czas powstrzymać. Wyniki najnowszych badań zespołu naukowców z Centrum Medycznego Rush w Chicago, które zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie Neurology pokazują, że utracie pamięci czy zdolności logicznego myślenia można przeciwdziałać poprzez codzienne spożywanie zielonych warzyw.
Główna autorka badań, Martha Clare Morris, powiedziała: “Potrzeba opracowania skutecznych metod zapobiegania powstawaniu zaburzeń poznawczych wynika ze stale rosnącego odsetka osób cierpiących z powodu demencji starczej. Jednym z takich zabiegów profilaktycznych okazało się włączenie do codziennej diety zielonych warzyw. Jest to wspaniały i zdrowy sposób na promowanie młodego mózgu.”
Wyniki badań opublikowane w Neurology sugerują, że ludzie, którzy jedli jedną porcję warzyw zielonych dziennie rzadziej cierpieli z powodu demencji oraz cieszyli się lepszymi zdolnościami poznawczymi. Z przeprowadzonych testów wynika ponadto, że osoby, w diecie których zielone warzywa odgrywały ważną rolę charakteryzowały zdolności poznawcze takie jak u osoby o 11 lat młodszej.
Projekt badawczy realizowany przez Centrum Medyczne z Chicago rozpoczął się w 1997 roku. Wzięło w nim udział blisko 960 osób w wieku około 81 lat, którzy w momencie przystąpienia do badania nie wykazywali oznak demencji starczej. Każdy z uczestników wypełnił ankietę dotyczącą preferencji żywieniowych. Dodatkowo zespół naukowców monitorował na bieżąco zmianę zdolności poznawczych u tych osób. W zależności od tego jak często w diecie uczestników pojawiało się zielone warzywo, podzielono ich na 5 grup. W oparciu o standardowe testy poznawcze sprawdzano ich umiejętności i zestawiano je ze sobą. Uzyskane wyniki różniły się diametralnie w grupie osób spożywających najwięcej zielonych warzyw (ok. 1,3 porcji dziennie) od tych, którzy spożywali ich najmniej (ok. 0,1 porcji dziennie). Różne było także tempo, w którym dochodziło do rozwoju tych zaburzeń. Najszybciej pojawiały się one u uczestników stroniących od zielonych warzyw, a najwolniej u osób często je jedzących.
W przeprowadzonym badaniu wzięto pod uwagę także inne czynniki, które w znaczący sposób wpływają na prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Do tych negatywnych należą przede wszystkim palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, nadciśnienie czy otyłość. Do pozytywnych natomiast odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna.
Naukowcy przekonują, że najlepsze jest spożywanie dużej ilości sałaty, a także jarmużu, szpinaku, czy też zielony groszek. Zmiana nawyków żywieniowych na to, aby postawić w swojej diecie na zielone nie musi być drastyczna. Dietetyk Ellen Klosz przedstawia proste sposoby, aby tego dokonać. Według niej zielone warzywa nie muszą stanowić odrębnego posiłku, ale mogą być włączane do tych, które i tak są codziennie przygotowywane. Pierwszym sposobem jest dodatek liści jarmużu, szpinaku bądź innej sałaty do każdej kanapki. Dodatkowo szpinak czy jarmuż bardzo dobrze smakują w omletach czy naleśnikach. Dobrym rozwiązaniem jest również “przemycanie” zielonych liści – można je posiekać i dodać np. do zupy czy zapiekanek.
Badania przeprowadzone wyłącznie na osobach w podeszłym wieku, jednakże nie wyklucza się, że podobne korzyści z jedzenia zielonych warzywa mogą pojawiać się u ludzi młodszych. Wyniki te potrzebują jeszcze dodatkowych potwierdzeń, aczkolwiek naukowcy już dziś przekonują, że warto jest już teraz wprowadzić zielone warzywa do codziennej diety i korzystać z ich pozytywnego wpływu na mózg, a także i na cały organizm.